Kompendium wiedzy przedsiębiorcy

16.08.2014 Zakładanie działalności
Oceń 0.00/5 (0)

Dotychczasowa praca nie daje Ci satysfakcji? Chcesz założyć własną działalność, ale nie jesteś pewny czy sobie poradzisz, ani tym bardziej, od czego powinieneś zacząć? Wychodzimy naprzeciw Twoim wątpliwościom!

 FORMY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI

 

Rozpoczynając działalność gospodarczą warto zastanowić się nad formą prowadzenia tej działalności, mając na uwadze rozwój zakładanej działalności na przestrzeni najbliższych kilku lat.

 

Najpopularniejsze formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce to:

W obecnych czasach założenie własnej firmy nie przysparza wielkiego kłopotu. Wpis firmy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub do Krajowego Rejestru Sądowego może zostać wykonany przez Internet. Dowiedz się więcej.. 

 

 

  WYBÓR FORMY OPODATKOWANIA 

 

Wybór formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej jest zagadnieniem dość złożonym. Wymaga bowiem znajomości wielu kryteriów warunkujących przystąpienie do danej formy opodatkowania. Jednocześnie zakres obowiązków wynikający z wybranego sposobu płacenia podatku jest mocno zróżnicowany i ilustruje wyraźną odmienność.

 

Podstawowe zagadnienia jakie musisz znać jako przedsiębiorca:

CIT- Opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych reguluje ustawa podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT). Podatek wynosi 19% od podstawy opodatkowania (dochodu). Podatnik jest zobowiązany do prowadzenia księgi rachunkowej na zasadach określonych w ustawie o rachunkowości. Dowiedz się więcej ..

PIT-Podatek dochodowy od osób fizycznych jest podatkiem osobistym, co oznacza, że podatnikiem jest każda osoba fizyczna osiągająca dochód, w tym osoba fizyczna osiągająca przychód, prowadząca działalność gospodarczą. Dowiedz się więcej..

VAT- Podatek od towarów i usług, który stanowi główne źródło dochodów budżetu państwa. Podatnik sam oblicza i wpłaca do właściwego urzędu skarbowego podatek.  Dowiedz się więcej..

ZUS- Zarejestrowanie działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków. Jednym z nich jest opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za siebie – jako przedsiębiorcę oraz za pozostałe osoby, które pomagają przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Ponieważ jesteś przedsiębiorcą, to na Tobie ciąży obowiązek zgłoszenia osób ubezpieczonych do ZUS. Dowiedz się więcej..

  

  KSIĘGOWOŚĆ

 

Wielu przyszłych przedsiębiorców w momencie zakładania firmy spotyka się z pytaniem zadanym przez panią w okienku „Jaką formę księgowości Pan/Pani wybiera?” I co tu odpowiedzieć? I tak w ogóle o co ta pani mnie pyta? A miało być łatwo, szybko i przyjemnie… W Polsce istniej podział na tzw. księgowość uproszczoną (inaczej małą księgowość) i pełna księgowość  Z  wersji uproszczonej mogą skorzystać osoby fizyczne, które planują formę jednoosobowej działalności lub w spółki cywilne, jawne czy partnerskie.

 

Istnieją trzy podstawowe formy uproszczonej księgowości:

Rozważasz prowadzenie księgowości  w formie książki przychodów i rozchodów? Świetnym rozwiązaniem będzie nasza bezpłatna aplikacja księgowa – KSIĘGOWOŚĆ ONLINE.

  ZAKŁADANIE WŁASNEJ FIRMY - FORMALNOŚCI

 

Otworzyć firmę jest łatwo i można to zrobić za darmo. Obawiasz się, że nie dasz rady ze wszystkimi formalnościami? Pokażemy Ci jak krok po kroku przejść proces zakładania firmy. Dowiedz się więcej..

 

 

   RACHUNEK FIRMOWY 

 

Numer rachunku, który przedsiębiorca będzie wykorzystywał w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej należy podać już podczas rejestracji firmy w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Dlatego, warto się zastanowić czy podać prywatny numer rachunku, czy otworzyć konto firmowe. Obowiązek otwarcia rachunku firmowego nie wynika wprost z przepisów prawa, jednak zazwyczaj regulaminy kont bankowych rozróżniają konta dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Przeważnie też, otwarcie konta firmowego do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej z wielu powodów okazuje się być najlepszym rozwiązaniem. Dowiedz się więcej..

 

  

 JAK ZATRUDNIĆ PRACOWNIKA?

 

Zatrudnienie pracownika to nie tylko podpisanie umowy o pracę. Z tym procesem wiąże się szereg formalności i obowiązków, do których wypełnienia zobowiązany jest pracodawca. Jeżeli w naszej firmie brakuje wykwalifikowanego kadrowca – bez obaw – dowiedz się więcej i zatrudnij pracownika zgodnie z przepisami prawa pracy.

 


 JAK NAWIĄZAĆ DŁUGOTRWAŁĄ RELACJE Z KLIENTEM?

 

Rynek zalany jest setkami różnych produktów i usług. Konkurencja praktycznie w każdym sektorze gospodarki jest ogromna. Potencjalny klient może wybierać spośród ofert międzynarodowych korporacji, dużych przedsiębiorstw, ale także mikro przedsiębiorców – często prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W jaki sposób zatem przebić się na rynku z własnym produktem lub usługą? Jak wyróżnić się spośród dziesiątek, setek lub tysięcy podobnych ofert? Dowiedz się więcej..

 

#Aplikacja Księgowa #Ikonto Biznes

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies