Jak zatrudnić pracownika?

06.06.2017 Kadry i HR
Oceń 0.00/5 (0)

Zwiększająca się liczba zleceń w firmie czy duży natłok zadań mogą być dobrym sygnałem, że przedsiębiorstwo się rozwija i potrzebujemy nowej osoby w zespole. Niestety, zatrudnienie pracownika to nie tylko podpisanie umowy o pracę. Z tym procesem wiąże się szereg formalności i obowiązków, do których wypełnienia zobowiązany jest pracodawca. Jeżeli w naszej firmie brakuje wykwalifikowanego kadrowca – bez obaw – wystarczy, że nie pominiemy żadnego z poniższych kroków i bez problemu zatrudnimy pracownika zgodnie z przepisami prawa pracy.

ETAP 1

 

Krok 1. Dokumenty niezbędne przed podpisaniem umowy o pracę:

 

Ten etap rozpoczyna się po pomyślnym zakończeniu rekrutacji. Zanim dojdzie do zawarcia umowy, pracownik powinien dostarczyć nam:

 

ważne
Pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby bez aktualnych badań lekarskich, ponadto to on kieruje nowego pracownika na badania oraz ponosi ich koszt.

Badania lekarskie przeprowadza lekarz medycyny pracy z przychodni, z którą pracodawca zawarł umowę o wykonywanie świadczeń zdrowotnych. Jeśli taka umowa nie została zawarta, to pracownik może wykonać badania w dowolnej placówce medycznej (z uprawnieniami medycyny pracy), płaci za nie, a później na podstawie rachunku pracodawca zwraca mu ich całkowity koszt. Skierowanie wystawia pracodawca w dwóch egzemplarzach (jeden dla lekarza, drugi dla pracownika), przedsiębiorca zachowuje jego kopię.

 

Skierowanie powinno zawierać: 

- określenie rodzaju badania (np. wstępne, kontrolne),

- dokładną nazwę stanowiska, na którym dana osoba zostanie zatrudniona,

- informację o czynnikach niebezpiecznych, uciążliwych bądź szkodliwych dla zdrowia, które mogą wystąpić na tym stanowisku.

 

Czas między wykonaniem badań a rozpoczęciem pracy nie powinien być zbyt długi, choć przepisy prawa pracy nie wskazują tego dokładnie. Najpóźniej muszą zostać wykonane w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika. Koszt badań wstępnych waha się od 50 zł do nawet 150 zł w zależności od przychodni, przed wyborem placówki, warto dokładnie zapoznać się z cennikiem świadczeń.

ważne
Jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pracy, pracodawca zobowiązany jest do założenia i prowadzenia oddzielnie dla każdego pracownika akt osobowych.

ETAP 2

Zanim przejdziemy do tego etapu, należy dopełnić najważniejszego kroku, czyli wyboru formy umowy oraz podpisania jej z pracownikiem.

 

Krok 1. Zgłoszenie nowego pracownika do ubezpieczeń społecznych

 

Pracodawca w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pracy musi zgłosić pracownika do ubezpieczeń społecznych poprzez złożenie do ZUS formularza ZUS ZUA (elektronicznie z wykorzystaniem programu Płatnik lub w formie papierowej). Co więcej, pracodawca musi zgłosić nowego pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego, które również jest obowiązkowe od dnia nawiązania stosunku pracy.

Zgłoszenie pracownika do ZUS zobowiązuje pracodawcę do opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

 

 




Dominika Głowacka 

#Pakiet Kredytowy #Ikonto Biznes

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies