Dron - czy to dobry pomysł na własny biznes?

10.01.2018 Zakładanie działalności
Ekspert
Łukasz Puchalski manager Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Poznaniu
firma: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Łukasz Puchalski

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Niegdyś zarezerwowane tylko dla wojska lub wąskiej grupy pasjonatów, dziś znajdują się w wielu domach i firmach. Ich popularność tak szybko wzrosła, że konieczne okazało się uregulowanie aspektów użytkowania komercyjnego. Bezpieczeństwo ludzi i sprzętu jest bardzo ważne, dlatego prócz zakupu samego drona, będziemy musieli liczyć się z kosztami polisy OC i uzyskania uprawnień UAVO (z ang. Unmanned Aerial Vehicle Operator – operator bezzałogowego statku powietrznego). Dzięki temu, będziemy gotowi otworzyć firmę, świadczącą usługi filmowania, dokumentowania czy badania dronem. Jak rynek szybko pokazał, możliwości i sposobów na zarabianie w tej branży jest wiele.

Przygodę z dronami najlepiej zacząć od egzemplarza rekreacyjnego. Aby czerpać przyjemność i satysfakcję z latania takim dronem, musimy liczyć się z wydatkiem niecałego tysiąca złotych. W internetowych sklepach znajdziemy wiele różnych modeli, warto też poszukać ofert promocyjnych np. na stronie www.pepper.pl lub używanych egzemplarzy. Osoby bardziej wprawione, będą wiedzieć jakiego sprzętu potrzebują. Istotnym parametrem będzie udźwig i fakt, czy będziemy nim sterować w zasięgu naszego wzroku czy zechcemy polecieć nieco dalej. Koszt profesjonalnego drona jest sporo wyższy, dochodzi do nawet 20 000 zł. Wielu operatorów tworzy te modele samodzielnie, z szeroko dostępnych podzespołów. Jednak zanim zacznie zarabiać, musimy zdobyć uprawnienia UAVO.

 

Uprawnienia do lotów komercyjnych

 

Polskie prawo mówi, że jeżeli wykorzystujemy w celach zarobkowych bezzałogowe statki powietrzne, w tym także bezzałogowe sterowce, śmigłowce i samoloty, musimy posiadać odpowiednie kwalifikacje. Uprawnienia UAVO dzieli się na dwie kategorie: operowanie w zasięgu wzorku oraz poza nim. Wyszczególnione są zakresy wagowe: do 5 kg, do 25 kg i do 150 kg. Dodatkowo można się też starać o status instruktora. Aby jednak móc podejść do egzaminu, należy odbyć specjalne szkolenie. Część teoretyczna musi zająć min. 25 godzin, omówione zostanie prawo lotnicze, zasady nawigacji, procedury, meteorologia oraz bezpieczeństwo. Szkolenie praktyczne musi składać się z co najmniej 15 godzin lotów, w tym maksymalnie 7 godzin na symulatorze. Aktualną listę akredytowanych ośrodków szkoleniowych publikuje Urząd Lotnictwa Cywilnego. Cena za kurs wahać się będzie od jednego do trzech tysięcy złotych, jednak w wypadku chęci sterowania BLVOS (poza zasięgiem wzroku) musimy przeznaczyć kwotę od 4000 zł wzwyż. Egzamin teoretyczny kosztuje 53 zł, praktyczny 105 zł, a za wydanie świadectwa zapłacimy 43 zł. Bieżące opłaty również udostępniane są na stronie ULC. Do komercyjnego sterowania statkiem bezzałogowym wymagane są aktualne badania lekarskie – 200 zł wydamy za orzeczenie, dodatkowe koszty będą związane z samymi badaniami i zależne będą od cennika w laboratorium czy przychodni. I w tym wypadku ULC publikuje listę zatwierdzonych „lotniczych” lekarzy. Ostatnim wymaganym zaświadczeniem jest potwierdzenie zawarcia umowy polisy OC, której ceny zależne są od limitu gwarancyjnego. Średnio za 250 zł kupimy roczną składkę do 20 000 zł, natomiast za niecały tysiąc złotych - zabezpieczymy się do 200 000 zł. Wszelkie formalności definiuje Ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo Lotnicze oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 19 września 2016 r. w sprawie świadectw kwalifikacji.

 

Rejestracja działalności

 

Chcąc zarabiać na usługach związanych z obsługą dronów, niezbędna będzie rejestracja działalności gospodarczej. W tym wypadku wybór formy jest dowolny. Większość z nas zdecyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą. Konieczne jest wskazanie klasy PKD. Dla usług fotograficznych, w tym fotografii lotniczej oraz obróbki takich materiałów, wybieramy 74.20.Z. Ustawodawca przewidział opodatkowanie:

Od dnia rejestracji firmy jesteśmy zobowiązani do płaceniu ZUS-u. Jeżeli jest to nasz pierwszy biznes lub od ostatniego minęło co najmniej 5 lat, przez pierwsze dwa lata będzie płacić stawkę preferencyjną wynoszącą (w 2017 r.) 487,90 zł. Normalny ZUS-s dla przedsiębiorców wynosi (w 2017 r.) 1 172,56 zł.

ważne
Jeżeli nasze dochody w gotówce z tytułu sprzedaży usług fotograficznych dla osób fizycznych przekroczą 20 000 zł rocznie – musimy kupić kasę fiskalną. Urząd Skarbowy zwróci nam do 90% jej wartości, jednak nie więcej niż 700 zł. Praktycznym wyjściem z obowiązku jej posiadania, będzie nieprzyjmowanie gotówki, a rozliczanie się za pomocą przelewów bankowych czy przekazów pocztowych.

 

Dotacja dla osób bezrobotnych

 

Powiatowe Urzędy Pracy oferują bezzwrotne środki dla osób bezrobotnych chcących założyć firmę. Najczęściej jest to kwota w przedziale 15 000 – 23 000 zł, zależności od powiatu i oceny urzędnika. Warunkiem bezzwrotności środków jest utrzymanie firmy przez pierwsze 12 miesięcy (czyli płacenie ZUS-u). Pieniądze najczęściej można przeznaczyć na zakup sprzętu, akcesoriów i oprogramowania. O szczegóły należy zapytać pracownika PUP lub zapoznać się z regulaminem przyznawania i wydatkowania dotacji.

 

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło drugi konkurs dla branży INNOSBZ na wsparcie innowacyjności i konkurencyjności polskiego sektora produkcji urządzeń i systemów bezzałogowych. Pieniądze zostaną przeznaczone na badania i rozwój, łączna pula wynosi aż 50 mln zł! Jeżeli znamy się dobrze na budowie dronów, programowaniu, robotyce i automatyce to warto wziąć udział w konkursie. Nabór wniosków potrwa do 18 grudnia 2017 r. Udział mogą wziąć firmy oraz konsorcja. Minimalna wartość wnioskowanej kwoty nie może być niższa niż 2 mln zł, maksimum to 20 mln zł. Dofinansowanie badań przemysłowych będzie wspierane do 80% kwoty, rozwojowych – do 60%.

 

Przykłady wykorzystywania dronów

 

Najpopularniejszym przykładem użycia dronów jest nagrywanie filmów z powietrza. Niewątpliwie operatorzy tych maszyn mogą wykonać wiele spektakularnych ujęć, niemożliwych do zrealizowania wcześniej. Koszt filmu ze ślubu zrobionego w ten sposób wyniesie min. 1000 zł + koszt dojazdu. Średnia cena wynajęcia operatora z dronem wyposażonego w profesjonalną lustrzankę to 1500 zł za godzinę pracy. Urządzenia te można też wykorzystywać do specjalistycznej fotografii dokumentalnej np. w dużych obiektach przemysłowych czy obserwacji termowizyjnej elewacji budynków. Oczywiście ceny jak i klienci będą zróżnicowane. Przykładów zastosowań dronów jest więcej. Firma Amazon testowała ich wykorzystanie w dostawach swoich produktów do domów jednorodzinnych w Wielkiej Brytanii. Maszyny ważyły 25 kg, ich zasięg wynosił maksymalnie 12 km pokonywanych wraz z przesyłką o masie do 2 kg z prędkością 80 km/h. Inną branżą zainteresowaną użyciem statków bezzałogowych jest medycyna, która będzie je wykorzystywać np. do transportu krwi. Geodeci również korzystają z pomocy drona w skanowaniu powierzchni terenu. Zainteresowanie bezzałogowcami wykazują również naukowcy, którzy widzą dla nich zastosowanie w badaniach dna mórz czy rzek, co będzie znacznie wydajniejsze niż w przypadku użyciu konwencjonalnego statku i załogi. Także strażacy i służby ratownicze korzystają z dronów w trakcie poszukiwań ratowniczych. Bez wątpienia zastosowanie tych maszyn można podzielić na cywilne i wojskowe. Spektrum możliwości wykorzystania ich w celach treningowych, rozpoznawczych, obronnych lub ofensywnych jest praktycznie nieograniczone. Wiele armii świata, w tym Wojsko Polskie wykorzystuje te urządzenia w akcjach bojowych np. w działaniach zwiadowczych. Słowem, wszędzie tam, gdzie wysłanie człowieka jest niemożliwe, niebezpieczne lub nieopłacane – zastąpić go może dron. Sky’s the limt.


 Przeczytaj również:

 

 
#Ikonto

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies