Wybór formy opodatkowania

06.12.2016 Zakładanie działalności
Oceń 5.00/5 (1)

Wybór formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej jest zagadnieniem dość złożonym. Wymaga bowiem znajomości wielu kryteriów warunkujących przystąpienie do danej formy opodatkowania. Jednocześnie zakres obowiązków wynikający z wybranego sposobu płacenia podatku jest mocno zróżnicowany i ilustruje wyraźną odmienność. Owe zróżnicowanie obejmuje zarówno system podatkowy (PIT, CIT, podatek zryczałtowany) jak i tryb przystąpienia do danego systemu podatkowego (wniosek, oświadczenie, domniemanie) a także sposób odprowadzania (zaliczki, kwota podatku) lub deklarowania podatków (określone zeznanie PIT 28, 36L, 36 , CIT 8, decyzja).

Różnice widoczne są też w poziomie stawek podatkowych (kwotowe, ryczałtowe, liniowe i progresywne) i ustalaniu podstawy opodatkowania (dochód, przychód). Odmienne są też obowiązki związane z gromadzeniem dokumentacji i prowadzeniem ewidencji podatkowych i księgowych (księgi rachunkowe, książka przychodów i rozchodów, ewidencja przychodów, ewidencja wyposażenia, ewidencja środków trwałych, imienna karta przychodów dla zatrudnionego pracownika, wykaz zatrudnionych itp.).

 

Osoby fizyczne i spółki osobowe

 

Wybór formy opodatkowania powinien nastąpić przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Wniosek w odpowiedniej formie (karta podatkowa - PIT-16) lub pisemne oświadczenie (podatek zryczałtowany i podatek liniowy) powinny zostać złożone do właściwego naczelnika urzędu skarbowego lub stanowić załącznik do wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej składanego na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosku lub oświadczenia nie wymaga przystąpienie do opodatkowania na zasadach ogólnych.


Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że prowadzi nadal działalność opodatkowaną w tej samej formie.


Wybór formy opodatkowania determinuje też sposób prowadzenia ewidencji lub księgowości począwszy od zwolnienia z tego wymogu (karta podatkowa) poprzez prowadzenie ewidencji przychodów (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) lub książki przychodów i rozchodów (podatek liniowy i rozliczany na ogólnych zasadach) a skończywszy na księgach rachunkowych (wszystkie formy podatkowe na zasadzie dobrowolności lub obligatoryjnie po przekroczeniu sprzedaży za ubiegły rok na poziomie 1.200.000 euro).

 

Spółka kapitałowa i spółka komandytowo-akcyjna

 

W przypadku spółek akcyjnych i pozostałych jednostek, które w poprzedzającym roku obrotowym spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:
a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 euro,
c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro,


koniecznością jest przekazywanie do urzędu skarbowego sprawozdań finansowych wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe.

 

źródło : https://www.biznes.gov.pl

#Ikonto

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies