Czym jest windykacja, faktoring i ubezpieczenie faktury?

01.02.2018 Prowadzenie działalności
Ekspert
Mateusz Jakóbiak członek zarządu
firma: Vindicat sp. z o.o.
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Mateusz Jakóbiak

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Prowadząc przedsiębiorstwo utrzymanie płynności finansowej jest bardzo ważne. Na szczęście obecnie dostępnych jest wiele narzędzi wspomagających nas w tym zadaniu. W zależności od naszej sytuacji pewne rozwiązania mogą okazać się dla nas bardziej korzystne. W artykule opiszemy na czym polegają dostępne rozwiązania skierowane do przedsiębiorców.

Faktoring

 

Zacznijmy od faktoringu. Umowa faktoringu polega na nabyciu przez Faktora wierzytelności (np. faktur) od ich wystawcy – Faktoranta, który otrzymuje zapłatę bezpośrednio po zrealizowaniu sprzedaży i wystawieniu faktury. Przedsiębiorca nie musi, więc czekać na upływ terminu płatności. Oczywiście Faktor (instytucja finansowa) wypłaca zwykle przedsiębiorcy określony procent wartości faktury, który maksymalnie wynosi 90% jej wartości. Resztę pieniędzy przedsiębiorca otrzymuje, gdy jego kontrahent ureguluje płatność za fakturę. Za skorzystanie z usługi faktoringu bank lub instytucja finansowa pobiera prowizję, która zależy od wysokości faktury. Należy jednak pamiętać, że w przypadku braku płatności Faktor może obciążyć nas kosztami za prowadzoną windykację.

 

Ubezpieczenie faktury

 

Kolejną opcją, która chroni naszą płynność finansową jest ubezpieczenie faktury. Jak działa takie ubezpieczenie? Ubezpieczyciel analizuje stabilność finansową naszych kontrahentów i przyznaje im specjalny „limit kredytowy”. W przypadku, gdy nie zapłacą nam za fakturę to ubezpieczyciel w ramach limitu kredytowego wypłaca nam odszkodowanie za brak płatności. Takie ubezpieczenie chroni naszą firmę przed stratami, ale i w tym wypadku konieczne jest poniesienie określonych kosztów związanych z ubezpieczeniem, konieczne jest opłacenie składki ubezpieczeniowej określonej wysokości.

 

Windykacja

 

Ostatnią opcją jest skorzystanie z windykacji. Czym jest windykacja? To określony proces, dzięki któremu możemy odzyskać pieniądze od naszego kontrahenta. Zwykle składa się z 3 etapów: windykacji polubownej, postępowania sądowego oraz egzekucji należności. Jeżeli szybko zareagujemy w przypadku braku płatności możemy odzyskać nasze pieniądze na etapie polubownym. Obecnie przedsiębiorcy mogą w zakresie windykacji skorzystać z nowoczesnych usług takich jak aplikacja Vindicat.pl, która pozwala na prowadzenie i monitorowanie procesu windykacji online.

 


Przeczytaj również: 

 

 

 

#Vindicat

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies