Windykacja w firmie – jak poradzić sobie z nieuczciwymi płatnikami i ile to kosztuje?

23.12.2016 Finansowanie działalności
Oceń 5.00/5 (2)
Ekspert
Mateusz Jakóbiak członek zarządu
firma: Vindicat sp. z o.o.
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Mateusz Jakóbiak

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Praktycznie nie ma w Polsce przedsiębiorcy, który nigdy nie zetknął się z problemem nieterminowych płatności przez swoich kontrahentów. Najnowsze raporty (październik 2016 r.) biur informacji gospodarczych mówią, że problem z dłużnikami zgłasza ok. 43 % małych i średnich firm. Co więcej, aż 88% przedsiębiorstw twierdzi, że nieterminowe stanowią poważną przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mimo tej świadomości tylko 31% firm ma scenariusz na wypadek utraty płynności finansowej.

Mało który przedsiębiorca na początku swojej przygody z biznesem ma wiedzę, która pozwala mu ograniczyć problem z nierzetelnymi płatnikami, co czasami wykorzystują bardziej doświadczeni kontrahenci prowadzący nie do końca etyczny biznes. Problem jest jednak istotny i warto wcześniej mieć scenariusz na gorsze czasy. Chodzi przecież o pieniądze, które bezpośrednio wpływają na płynność finansową.

 

Dla bardziej obrazowego pokazania problemu i tego jak sobie z nim radzić, skupimy się w tym artykule na fikcyjnym przedsiębiorcy, firmie której właścicielem jest pan Piotr.

 

Pan Piotr w swojej działalności świadczy usługi pozycjonowania i audytu SEO, czyli odpowiada za to, żeby jego klienci byli widoczni na pierwszych pozycjach w wyszukiwarce internetowej. W pierwszych miesiącach działalności zdobył 5 klientów, którym wystawia faktury z miesięczną częstotliwością. Usługi jakie świadczy są typowymi usługami okresowymi i przez pierwsze 4 miesiące wszyscy klienci płacą regularnie na czas. 

 

W kolejnym miesiącu 3 z 5 klientów nie zapłaciło na czas, przez co pan Piotr musi wstrzymać płatności za biuro i ZUS. Na szczęście dzięki pieniądzom z lokaty jest jeszcze w stanie na czas opłacić jedynego pracownika, opłaty za Internet i ratę leasingu za sprzęt komputerowy na którym razem z pracownikiem pracują. 

 

Pan Piotr próbował kontaktować się ze swoimi kontrahentami w sprawie płatności, ale telefony milczą. W momencie kiedy opóźnienie w płatności przekroczyło tydzień, zaczął się niepokoić i szukać informacji o firmach w Internecie. Okazało się, że jego pierwsi kontrahenci mają niezbyt dobre opinie i nabrał pewności, że musi jak najszybciej zacząć proces windykacji swoich pierwszych dłużników. 

Młody przedsiębiorca z uwagi na małe doświadczenie zdecydował, że przetestuje różne rozwiązania jakie oferuje rynek. Każdą z faktur chciał odzyskać inną metodą, tak aby poznać koszty i skuteczność różnych rozwiązań. Wszystkie trzy faktury były wystawione na kwotę 1500 zł brutto.

 

Pierwszą fakturę przedsiębiorca zdecydował się odzyskać najbardziej oczywistą ścieżką. Udał się do prawnika po poradę. Lokalny adwokat spotkał się z przedsiębiorcom i poradził, iż w tej sprawie trzeba wysłać wezwanie do zapłaty, a następnie skierować sprawę do sądu. 

Wycena usługi prawnej w Polsce za obsługę tego typu sprawy wygląda następująco:

  1. Porada prawna (ustna) od 100 do 300 zł,
  2. Sporządzenie pozwu o zapłatę od 500 do 1000 zł,
  3. W przypadku sprzeciwu pozwanego, odpowiedź na sprzeciw i reprezentacja w sądzie od 1 000 do 2 000 zł,
  4. Obsługa sprawy na etapie postepowania egzekucyjnego od 500 do 1000 zł.

Łącznie cena pełnej usługi oscyluje od 2 100 do 4 300 zł. 

W przypadku, kiedy dłużnik spłaciłby całość zobowiązania na etapie kiedy sprawa jest już po wyroku sądowym, potwierdzonym tytułem wykonawczym (wyrok sądu lub nakaz zapłaty) dzięki temu, że reprezentowałby przedsiębiorcę pełnomocnik profesjonalny (adwokat, radca prawny) sąd zasądziłby do kwoty 1 500 zł dodatkowe 900 zł. Łącznie 1 500 zł plus 900 zł (bez uwzględnienia odsetek ustawowych) daje kwotę 2 400 zł. Przedsiębiorca otrzymałby do ręki w najlepszym przypadku 300 zł, a w najgorszym "dołożyłby" do całej usługi kwotę 1 900 zł.

 

Drugą fakturę przedsiębiorca zdecydował się oddać do firmy windykacyjnej. Niestety, po kilku telefonach do firm większość odmówiła przyjęcia pojedynczej sprawy ze względu na niska kwotę. Jedyna firma, która mogłaby przyjąć tego typu sprawę zażądała prowizji od kwoty odzyskanej w wysokości 40% oraz opłaty wstępnej 200 zł. Firma windykacyjna w przypadku sporządzania pozwu, obciąża także klienta kosztami pełnomocnika (adwokata, radcy) w wysokości stawki równej kosztowi zastępstwa procesowego, a więc w tym przypadku 900 zł. W momencie kiedy dłużnik zapłaciłby całość zobowiązania a wiec 2 400 zł przedsiębiorca otrzymałby do rąk kwotę 340 zł. 

 

Trzecią fakturę pan Piotr zdecydował się odzyskać samodzielnie za pomocą systemu do windykacji online . Pan Piotr słyszał o takiej usłudze jakiś czas temu, kiedy inni jego koledzy przedsiębiorcy wskazywali, że taki sposób jest skuteczny i co ważne zdecydowanie wygodniejszy i szybszy, niż wizyty u prawnika czy firmy windykacyjnej. Cała usługa sprowadza się w praktyce tylko do wprowadzenia danych z faktury poprzez system do windykacji online. Dalsze instrukcje postępowania podpowiada intuicyjny system. Dobry system do windykacji, który jest dostępny z każdego urządzania z dostępem do Internetu, zawiera w sobie wszystkie narzędzia, którymi dysponują nowoczesne i najlepsze firmy windykacyjne. Przedsiębiorca już pierwszego dnia wysłał dłużnikowi wezwanie do zapłaty, które zostało wysłane także przez system SMS i emailem. W systemie do windykacji online pan Piotr zobaczył, że może obciążyć dłużnika kosztami windykacji. Ustawowo jest to równowartość kwoty 40 euro, tak więc wzywając do zapłaty dłużnik musi zapłacić przedsiębiorcy kwotę ponad 1670 zł. Biorąc pod uwagę koszt usługi windykacji online, czyli w najdroższym wariancie kwotę 98 zł netto Pan Piotr otrzyma do rąk kwotę ok. 1 570 zł, czyli w praktyce więcej niż pierwotnie wynosiła faktura.

 

Powyższe oznacza, że trzecią fakturę pan Piotr nie tylko odzyskał bez żadnych kosztów, ale dodatkowo dłużnik musiał przedsiębiorcy oddać dodatkowe koszty związane z opóźnieniem w tej płatności. Pan Piotr oszczędził czas i odzyskał całą kwotę wierzytelności. Dodatkowo, dobry system do windykacji online umożliwia także obsługę sprawy na etapie postepowania sądowego i egzekucyjnego co oznacza, iż pan Piotr może w każdej chwili jednym kliknięciem wygenerować pozew do sądu lub e-sądu bez dodatkowych kosztów. Korzystanie z tego typu systemu wyklucza także prowizje od sukcesu.

 

  

#Ikonto Biznes #Vindicat

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies