Odliczenie 50% VAT od kosztów użytkowania samochodów osobowych
02.08.2017 Podatki
Napisz do eksperta
Krzysztof Ulicki
DOMINUS GRUPA DORADCZA SP. Z O.O.
Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.
Mali przedsiębiorcy dysponują z reguły stosunkowo małą ilością czasu z uwagi na fakt, iż muszą wykonywać obowiązki, które w większej firmie przypisane są do wyspecjalizowanych działów. Brak czasu przekłada się również na stosowanie rozwiązań podatkowo-księgowych, które nie wymagają od nich zbyt wiele pracy. Przykładem tutaj może być rezygnacja z odliczenia 100% podatku VAT od samochodów osobowych na rzecz 50% odliczenia podatku VAT.

Prawo do odliczenia podatku VAT
Prawo do odliczenia podatku VAT posiadają czynni podatnicy VAT, czyli podatnicy, którzy są zarejestrowani do podatku VAT. Integralnym warunkiem możliwości odliczenia podatku VAT (niezależnie od tego czy mówimy o 50% czy 100% odliczenia) jest przeznaczenie zakupów związanych z pojazdami ze sprzedażą opodatkowaną (zamiast zwolnionej z VAT), jak również nie ponoszenie powyższych wydatków na cele osobiste podatnika.
Odliczenie VAT od pojazdów samochodowych
Niejednokrotnie przedsiębiorcy z różnych przyczyn rezygnują z wymogów formalnych, spełnienie których wymagane jest dla odliczenia 100% podatku VAT. Jeżeli pojazd samochodowy konstrukcyjnie nie spełnia wymogów ustawy dla pełnego odliczenia podatku VAT albo nie jest pojazdem specjalnym i jest pojazdem samochodowym przedsiębiorcy przysługuje możliwość odliczenia 50% podatku VAT.
Kolejnym pytaniem, na które przedsiębiorca musi sobie odpowiedzieć to czy dany samochód osobowy będzie przeznaczony wyłącznie na cele działalności gospodarczej czy też będzie przeznaczony na użytek mieszany. W tym miejscu warto podkreślić, iż wielu przedsiębiorców z różnych przyczyn nie zgłasza nabytego lub użytkowanego pojazdu do urzędu skarbowego (formularz VAT-26) i nie chce prowadzić ewidencji przebiegu dla celów VAT. W powyższej sytuacji pojazd samochodowy jest użyty do celów mieszanych co uprawnia przedsiębiorcę do odliczenia jedynie 50% VAT.
Koszty użytkowania samochodu osobowego
Przedsiębiorca ponoszący wydatki związane z nabyciem i użytkowaniem samochodu osobowego ma prawo odliczyć 50% podatku VAT m.in. od kosztów typu:
- zakup samochodu osobowego (z wyjątkiem, gdy otrzyma fakturę VAT MARŻA),
- paliwo,
- opłaty za parking, przejazd autostradą,
- mycie pojazdu,
- koszty przeglądu, remontu,
- wymiana części,
- holowanie.
Przykład 1
Pan Mieczysław sprzedaje sprzęt sportowy. W miesiącu czerwcu 2017 r. nabył pojazd typu SUV, chcąc sprawdzić, czy spełnia warunki dla pełnego odliczenia VAT, udał się do stacji diagnostycznej, która następnie sklasyfikowała dany pojazd na podstawie dodatkowego badania technicznego jako samochód osobowy.
Pan Mieczysław nie zgłosił danego pojazdu do urzędu skarbowego jako samochodu używanego wyłącznie na cele działalności gospodarczej jak również nie dysponuje czasem, aby prowadzić obligatoryjną dla samochodów osobowych ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT.
Przedsiębiorca w tej sytuacji będzie używał samochód osobowy do celów mieszanych (na cele działalności oraz prywatnie) wobec czego będzie miał prawo do odliczenia 50% podatku VAT od nabycia oraz kosztów eksploatacyjnych danego samochodu osobowego. Dzięki rezygnacji z możliwości pełnego odliczenia podatku VAT Pan Mieczysław nie będzie musiał zgłaszać danego pojazdu do urzędu skarbowego jak i nie będzie musiał prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT.
Co z pozostałą połową nieodliczonego podatku VAT?
W sytuacji, gdy podatnik ma możliwość do odliczenia jedynie 50% podatku VAT od nabycia i użytkowania samochodu osobowego, wówczas pozostałą, nieodliczoną część jest zobowiązany ująć w koszty firmy co będzie skutkowało z kolei obniżeniem wysokości podatku dochodowego. Należy przy tym podkreślić, iż możliwość zaliczenia podatku VAT w koszty występuje jedynie w sytuacji, gdy podatnik nie miał prawa do odliczenia danego podatku VAT lub części tegoż podatku VAT.
Jeżeli podatnik miał prawo do odliczenia podatku VAT w całości lub części, ale z niego nie skorzystał z uwagi na upłynięcie 2 kolejnych okresów rozliczeniowych w podatku VAT (2 miesięcy lub 2 kwartałów w zależności od okresu rozliczeniowego VAT jaki podatnik zgłosił w czasie rejestracji do VAT), wówczas nie może ująć nieodliczonego podatku VAT w koszty firmy.
Odliczenie 50% podatku VAT ze względu na formę własności
Jak się okazuje nie tylko w sytuacji, gdy przedsiębiorca nabywa samochód osobowy na firmę powstaje możliwość odliczenia 50% podatku VAT. Tego typu możliwość będzie również występowała w przypadku:
- użytkowania samochodu osobowego na podstawie umowy najmu,
- użytkowania samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu,
- umowy użyczenia,
- oświadczenia o wprowadzeniu prywatnego samochodu do firmy.
Czy motocykl to też samochód osobowy?
Warto odnotować, iż wiele przedsiębiorców chcąc ograniczyć wielkość kosztów decyduje się na zakup lub użytkowanie motocykla zamiast samochodu osobowego. Powstaje zatem pytanie jak klasyfikować motocykl oraz w jaki sposób odliczać podatek VAT z tytułu nabycia oraz użytkowania motocykla? Motocykl w świetle przepisów prawo o ruchu drogowym spełnia definicję samochodu osobowego. W efekcie czego zasady odliczania są dokładnie takie same jak dla samochodów osobowych, które to zostały powyżej przytoczone. Potwierdza to stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 28.04.2016r. o sygn. IBPP2/4512-196/16/ICz.