Co to jest mała księgowość ?

17.08.2016 Podatki
Oceń 5.00/5 (2)

Wielu przyszłych przedsiębiorców w momencie zakładania firmy spotyka się z pytaniem zadanym przez panią w okienku „Jaką formę księgowości Pan/Pani wybiera?” I co tu odpowiedzieć? I tak w ogóle o co ta pani mnie pyta? A miało być łatwo, szybko i przyjemnie…


Prowadzenie księgowości

 

Początki zakładania firmy, skomplikowane formuły, zapytania mogą zrażać do podjęcia decyzji o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Jednakże, nie taki wilk straszny jak go malują. W poniższym artykule postaram się przybliżyć i rozjaśnić tajniki związane z wyborem formy prowadzenia księgowości. Jest to jeden z ważniejszych aspektów przy podejmowaniu decyzji o własnej działalności, a niekiedy decydujący o powodzeniu przedsięwzięcia. No to wróćmy do tego okienka i do pytania zadanego przez panią – jaką formę księgowości wybieramy?

 

Księgowość uproszczona

 

W Polsce istniej podział na tzw. księgowość uproszczoną (inaczej małą księgowość) i pełna księgowość  Z  wersji uproszczonej mogą skorzystać osoby fizyczne, które planują formę jednoosobowej działalności lub w spółki cywilne, jawne czy partnerskie. Jednocześnie, musza spełniać wymóg, iż wartość przychodu ze sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku kwoty 1 200 000 euro. Istnieją trzy podstawowe formy uproszczonej księgowości:

 

Karta Podatkowa

 

Zarezerwowana jest dla nielicznej grupy przedsiębiorców, polegająca na opłacaniu stałej, określonej kwoty co miesiąc, niezależnie od wartości faktycznie uzyskiwanych przychodów. Wysokość opłaty uzależniona jest od ilości mieszkańców w miejscu prowadzenia działalności, ilości pracowników i rodzaju wykonywanej działalności. Taka forma prowadzenia księgowości korzystana jest dla przedsiębiorców z małych miejscowości, zatrudniający niewielką ilość pracowników. Karta podatkowa ograniczona jest również pod względem rodzaju działalności (pod względem PKD), które można wykonywać, będąc opodatkowanym kartą. Odpowiednią stawkę podatku wylicza urząd skarbowy, do którego należy dany przedsiębiorca. 

Dowiedz się więcej o karcie podatkowej  z artykułu : "Kto może prowadzić działalność w formie karty podatkowej"

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

 

 Forma opodatkowania, gdzie główną role odgrywa przychód. Osoba wybierająca właśnie tą formę rozliczania nie ewidencjonuje i nie rozlicza kosztów uzyskania przychodu, w konsekwencji czego odprowadza bezpośrednio podatek od wysokości osiąganych przychodów. Wysokość podatku uzależniona jest od doboru odpowiedniej stawki podatkowej. Ryczałtowcy do wyboru mają stawkę: 3,0%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17%, 20%. Jej wysokość zależna jest od tego, jakiego rodzaju usługę lub towar sprzedamy. I tak np. w stawce 3% mogą rozliczać się osoby prowadzące usługi w: handlu, rybacy, z działalności gastronomicznej, gdzie sprzedaż napojów alkoholowych jest do 1,5%. Stawka 5,5% mogą być opodatkowane osoby które będą mieć przychód z działalności wytwórczej, budowlanej. 8,5% jest przeznaczone dla najemców, dzierżawców, komisantów czy dla osób prowadzących przedszkole. Stawka 17 % obowiązuje w dziedzinach gospodarczych takich jak wytwarzanie i wydawanie oprogramowań komputerowych, w pośrednictwie turystycznym czy fotografii. 20% obowiązuje tzw. wolne zawody. Ta forma rozliczania korzystna jest dla osób które w trakcie prowadzenia działalności nie będą ponosić wysokich kosztów w celu uzyskania przychodu oraz są małymi firmami (nie ma wielu pracowników).

 

 

Dowiedz się więcej z artykułu - "Uproszczona księgowość - ryczałt"

 

Książka przychodów i rozchodów KPiR

 

Prosta i  jedna z  najbardziej popularnych metod obliczania podatku w małej księgowości. Polega na sumowaniu przychodów i kosztów w specjalnej księdze i opłaceniu podatku od różnicy. Ta forma rozliczeń pozwala na płacenie podatku w wysokości 18% po obniżeniu jej o kwotę wolną od podatku 3.089 zł oraz według stawki 32% od nadwyżki ponad 85.528 zł podstawy opodatkowania. Kwotę podatku można obniżyć poprzez ulgi i odliczenia ujęte w ustawie o podatku dochodowym. Dodatkowo możliwe jest odliczanie zapłaconych składek ZUS, i opłaconej składki zdrowotnej. Takie rozliczenie nazywamy opodatkowaniem na zasadach ogólnych. W przypadku KPiR występuje jeszcze tzw. podatek liniowy (19%). Wybór podatku liniowego może okazać się nietrafiony w przypadku, gdy przychody po odjęciu kosztów oraz ulg odliczanych od dochodu nie przekroczą kwoty ok. 95 000 zł. Osoby rozliczające się w tej formie nie mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku, ulg oraz innych odliczeń. Nie mogą również łącznie rozliczać się z małżonkiem w rozliczeniu rocznym.

#Aplikacja Księgowa

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies