Jak zatrudnić studenta lub osobę niepełnoletnią do pracy sezonowej?

01.07.2019 Kadry i HR
5.00/5 (1)

Czas wakacji to świetna okazja dla przedsiębiorczych uczniów i studentów, aby podreperować swój budżet oraz zdobyć doświadczenie w pracy sezonowej lub tymczasowej. Wielu z nich podejmuje wtedy pracę pierwszy raz w życiu. Ofert pracy – szczególnie w ośrodkach turystycznych – nie brakuje, a przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na zatrudnienie małoletnich. Branżą, która odnotowuje największy wzrost młodych pracowników w okresie wakacyjnym jest gastronomia. Zatrudnienie uczniów i studentów na okres 2-3 miesięcy to dla wielu firm bardzo opłacalne rozwiązanie, jednak tylko wtedy, gdy zatrudnienie przebiega zgodnie z prawem. Istnieją przepisy, których przedsiębiorcy muszą przestrzegać i które chronią nastolatków przed zagrożeniami.

O czym przedsiębiorcy powinni wiedzieć decydując się na zatrudnienie uczniów i studentów  oraz jak zatrudniać nastolatków do pracy krótkoterminowej?
 

Student jako pracownik sezonowy
 

W przypadku studentów  stosunek pracy nawiązywany jest na zasadach ogólnych, a więc tych, które obowiązują innych pełnoletnich pracowników. W zależności od wykonywanych czynności w pracy  istnieje dowolność w wyborze umowy. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na zawarcie ze studentem umowy o pracę, to należy postępować według kroków opisanych w artykule „Jak zatrudnić pracownika”. 
 

Powszechniejszą praktyką jest zawieranie ze studentami umowy cywilnoprawnej np. umowy zlecenie. Wynika to z faktu, iż za osoby uczące się (do 26 roku życia) przedsiębiorca nie ma obowiązku odprowadzać składek ZUS.
 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Aby przeczytać cały artykuł należy się zalogować

Rejestrując się zyskasz także:

Zapraszamy Cię do dołączenia do społeczności firm na zafirmowani.pl! Zakładając konto w portalu dostajesz:

dostęp do artykułów, wideo oraz plików do pobrania w wersji premium

możliwość zadania pytania i wymiany wiedzy z ekspertem

zamieszczanie swojej wizytówki on-line (mini strona www)

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies