Jak menedżer może sobie pomóc w procesie rekrutacji

31.03.2017 Kadry i HR
Oceń 5.00/5 (4)

Dobrze przeprowadzona rozmowa rekrutacyjna zwiększa szanse na zatrudnienie właściwego kandydata, który zwiąże się z firmą na długo. Jest jednak kilka sposobów, które pozwalają jednocześnie „ocieplić” proces rekrutacji oraz pozyskać nowego pracownika. Stosując się do poniższych zasad masz szanse zwiększyć efektywność swoich działań rekrutacyjnych.

 

Bądź wytrwały w poszukiwaniu

 

W rekrutacji pracowników nie warto zgadzać się na kompromisy z samym sobą. Pamiętaj, czasami lepiej poczekać miesiąc dłużej, niż zatrudnić kogoś, do kogo nie jesteś przekonany, bo potem może się to odbić na wyniku Twojego zespołu.

 

Nie bazuj na pierwszym wrażeniu

 

Ważniejsze od pierwszego wrażenia są rzeczywiste kompetencje – badaj je w rozmowie! Częste błędy popełniane podczas rozmowy rekrutacyjnej to:

Spójrz na chłodno na to, czego się dowiedziałeś, oddziel wrażenia od kwestii merytorycznych.Aby unikać błędów, w trakcie spotkania rób notatki na CV, zaznaczaj mocne i słabe strony kandydata, a także wyjaśniaj swoje wątpliwości.

 

Zadawaj pytania behawioralne

 

Największą wartością podczas rozmowy przynoszą pytania o zachowanie, odwołujące się do rzeczywistych wypadków, badające reakcje i rezultaty działań.

Przykład:

Pytanie naprowadzające: ”Realizował Pan plany, prawda?”, lub pytanie teoretyczne „Dlaczego Pan uważa, że sobie poradzi z realizacją planów?” nie pozwalają na pozyskanie realnej wiedzy o kandydacie: pierwsze sugeruje kandydatowi odpowiedź, drugie jest uciekaniem do opinii, nie faktów. Lepiej je zastąpić: „Proszę opisać konkretną sytuację, kiedy został przed Panem postawiony plan do zrealizowania i jakie działania Pan zaplanował działania”. Osobie bez doświadczenia możesz zadać pytanie sytuacyjne: „Proszę sobie wyobrazić sytuację…”.

 

Szanuj zdanie i opinie kandydata

 

Orientacja seksualna, wyznanie religijne, poglądy polityczne, plany macierzyńskie, sytuacja rodzinna to tematy, których nie powinieneś poruszać na spotkaniu z kandydatem. Jeżeli kandydat sam przedstawi swoje poglądy, w żadnym wypadku nie komentuj jego wypowiedzi, nie informuj, że się z czymś zgadzasz, bądź nie. Kandydat ma prawo wypowiedzieć swoją opinię.

 

Uważaj na sygnały ostrzegawcze

 

W trakcie procesu rekrutacji mogą się pojawić pewne sygnały ostrzegawcze, które powstrzymają nas przed zatrudnieniem nieodpowiedniej osoby. Zastanów się przed podjęciem decyzji, czy takie nie miały miejsca:

  1. przed spotkaniem: kandydat nie może poświęcić dłuższego czasu na rozmowę, jest zbyt powściągliwy, niesympatyczny w stosunku do innych osób, spóźnia się i nie zawiadamia o tym wcześniej, kilkakrotnie przekłada spotkanie,
  2. w trakcie spotkania: kandydat źle mówi o dotychczasowych pracodawcach, jest gotowy porzucić natychmiast obecnego pracodawcę, ujawnia poufne informacje firm, unika odpowiedzi na pytania, odpowiada niewiarygodnie, jest roszczeniowy (zadaje wyłącznie pytania o pieniądze, swoje prawa, urlopy itp.), nic nie wie o firmie, do której przesłał CV, mało zależy mu na podjęciu pracy, szybko się denerwuje,
  3. po spotkaniu: kandydat zwiększa swoje oczekiwania finansowe nie podając dodatkowego uzasadnienia wynikającego z rozmowy o zakresie obowiązków lub wzrostu jego kompetencji, nie można się z nim skontaktować.

 

Prezentuj odpowiednią postawę

 

Używaj języka zrozumiałego dla kandydata! Nie wszyscy rozumieją wyszukane, trudne słowa i słownictwo branżowe. Kontroluj przebieg rozmowy i czas jej trwania. Pamiętaj, iż jest to wydarzenie stresujące dla kandydatów, więc powinno odbywać się w miłej atmosferze, żeby pozwolić im w pełni zaprezentować swoją kandydaturę. Nie dominuj kandydata, nie prowadź rozmowy w pośpiechu. Siedź pewnie, nie na brzegu krzesła. Pamiętaj o otwartej postawie – nie zakładaj rąk na piersiach, odpręż się - Twój spokój udzieli się kandydatowi. Lekko pochyl się do przodu - to oznaka zainteresowania - i nawiązuj kontakt wzrokowy.

 

Buduj pozytywny wizerunek

Pamiętaj!

Budujesz wizerunek nie tylko swojej osoby, ale przede wszystkim Firmy jako pracodawcy. Źle potraktowany kandydat w procesie rekrutacji zmienia swoje nastawienie do marki, produktów i usług, a to niestety przekłada się na jego decyzje zakupowe. Dowiedz się więcej na ten temat. 

#Ikonto Biznes #Pakiet Kredytowy

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies