Finansowanie firmy

15.08.2015 Finansowanie działalności
Oceń 5.00/5 (1)

Planując własną działalność zazwyczaj największy problem stanowią finanse. Przy nowo zarejestrowanej firmie istnieje większe ryzyko niepowodzenia niż w przypadku działających podmiotów. Dlatego też w tym przypadku należy mieć świadomość, iż ewentualne przyznanie środków przez jakąkolwiek instytucję finansową poprzedzone jest wnikliwą analizą koncepcji działalności przyszłej firmy. Na szczęście rynek oferuje pewne programy dedykowane właśnie dla startujących przedsiębiorców.

ŚRODKI NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI

 

Przedsiębiorca planujący założenie własnej działalności gospodarczej może ubiegać się o dotację z Powiatowego Urzędu Pracy (PUP), które obecnie stanowią formę walki z bezrobociem. Głównym atutem takiej dotacji jest fakt, iż jest ona bezzwrotna. Przedsiębiorstwo ubiegające się o dotacje może ją otrzymać, bez konieczności ponoszenia uprzednich wydatków z własnej kieszeni. Każda osoba, która zastanawia się nad rozpoczęciem własnej działalności, ale nie wie jeszcze skąd wziąć na to kapitał – powinna zainteresować się programem „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie. Niezbędne środki na podjęcie działalności gospodarczej są na wyciągnięcie ręki. Dowiedz się więcej.

 

KREDYT NA DZIAŁALNOŚĆ

 

Najbardziej dostępną i stosunkowo szybko realizowaną formą są kredyty i pożyczki. Dla startujących firm dedykowane są specjalne niskooprocentowane produkty. Doradca kredytowy/ pożyczkowy jest do naszej dyspozycji i przygotowuje dla nas analizę odpowiedniego produktu finansowego. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż środki mogą być już dostępne w stosunkowo krótkim czasie od momentu podjęcia decyzji. Dowiedz się więcej.. 

Ciekawym rozwiązaniem może być też kredyt na działalność, np. oferowany przez Alior Bank - Pakiet kredytowy dla mikrofirm.

FUNDUSZE UNIJNE 

 

Z unijnego budżetu polityki spójności na lata 2014-2020 Polska może otrzymać ponad 82,5 mld euro. Unijne finansowanie dla firm, głównie małych i średnich, jest dostępne w ramach krajowych programów operacyjnych (w tym Inteligentny Rozwój, Infrastruktura i Środowisko, Polska Cyfrowa i Polska Wschodnia) oraz w 16 regionalnych programach operacyjnych (RPO).

Zajrzyj do zakładki Dotacje Unijne aby znaleźć program dla swojego przedsiębiorstwa!

ŚRODKI PUBLICZNE 

 

Osoby planujące rozpocząć działalność w Polsce mogą skorzystać nie tylko z rozbudowanej oferty banków i  funduszy pożyczkowych. Potencjalni przedsiębiorcy mogą liczyć także na dotacje (tzn. pomoc bezzwrotną) oraz preferencyjne pożyczki finansowane ze środków publicznych.

 

Dostępność do taniego finansowania na start to oczywiście duże ułatwienie dla początkujących przedsiębiorców. Rozpoczynający własną działalność powinni jednak mieć świadomość, że nie wszystkie grupy kwalifikują się do uzyskania pomocy ze strony Państwa. Oferta preferencyjnego finansowania była lub jest kierowana przez władze publiczne zazwyczaj do określonych grup docelowych – rolników rozpoczynających pozarolniczą działalność na obszarach wiejskich, nauczycieli tracących zatrudnienie, byłych górników i hutników itp. Trzeba także pamiętać, że skorzystanie z dotacji czy niskooprocentowanej pożyczki wymaga spełnienia szeregu warunków.

 

Zakres oferty w różnych programach publicznych jest bardzo szeroki. Dodatkowo, tylko część finansowania jest dostępna na takich samych zasadach na terenie całego kraju. Przykładowo, finansowanie ze środków unijnych dostępne w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych różni się formą (dotacja lub pożyczka) i warunkami finansowania (maksymalna wartość dotacji lub pożyczki, okres kredytowania itp.). Dowiedz się więcej..

 

POMOC DE MINIMIS

 

Ten rodzaj pomocy to dość sprytne rozwiązanie powszechnego w krajach UE problemu. Otóż co do zasady, prawodawstwo unijne i zasady funkcjonowania Wspólnego Rynku (Single Market) we wszystkich krajach Wspólnoty, wykluczają możliwość udzielania przedsiębiorcom pomocy publicznej (przez poszczególne kraje członkowskie), która zakłócałaby zasady równej konkurencji. Dlatego też, jeżeli rząd danego kraju chciałby wesprzeć konkretne przedsiębiorstwo, musi uzyskać na to zgodę Komisji Europejskiej. W Polsce mieliśmy kilka takich przykładów – np. pomoc na restrukturyzację PLL Lot, czy pomoc dla przemysłu stoczniowego. Jednak firm działających w każdym unijnym kraju są miliony. Pojawia się więc problem natury organizacyjnej – przy takiej skali nikt w Brukseli nie jest w stanie zapanować nad procedurą zatwierdzania i kontroli udzielanej pomocy publicznej.

 

Dlatego potrzebne było rozwiązanie systemowe. Uznano, że niektóre rodzaje pomocy publicznej – udzielanej w niewielkich kwotach do wysokości ustalonych limitów, nie zakłócają zasad równej konkurencji albo ich wpływ jest znikomy. Dlatego w przypadku udzielania takiej pomocy, organy jej udzielające nie muszą za każdym razem uzyskiwać zgody unijnych urzędników. Takie właśnie, wybrane rodzaje pomocy, udzielane do ustalonych limitów, nazywamy pomocą de minimisDowiedz się więcej..

 

LOKALNE GRUPY DZIAŁANIA 

 

Nawet 100 tys. zł premii na założenie własnej firmy lub rozwój już istniejącej – o takie dotacje można ubiegać się za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania (LGD). Grupy funkcjonują głównie na obszarach wiejskich i w mniejszych miasteczkach. Dotacje, które oferują dla firm z terenu ich działania rządzą się zupełnie innymi prawami niż dotacje np. z Regionalnych Programów Operacyjnych. Jednak żeby po pieniądze sięgnąć, planowana inwestycja musi wpisywać się w cele Lokalnej Strategii Rozwoju. Dowiedz się więcej..

#Pakiet Kredytowy

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies