Już od 20.11.2017r. skorzystaj ze wsparcia w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw!

07.09.2017 Dotacje Unijne
Oceń 0.00/5 (0)
Ekspert
Grzegorz Kokoszkiewicz menedżer, Zespół Ulg i Dotacji Inwestycyjnych w Dziale Doradztwa Podatkowego
firma: EY
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Grzegorz Kokoszkiewicz

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Ministerstwo Rozwoju zaktualizowano harmonogram konkursów w ramach Programu Inteligentny Rozwój (PO IR) na 2017 rok. Pojawił się nowy konkurs na wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R.

Spośród wszystkich wprowadzonych do programu zmian, najważniejsza z punktu widzenia przedsiębiorców dotyczy ogłoszenia nowego konkursu w ramach działania 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw. Wcześniejsza wersja harmonogramu nie zakładała dodatkowego konkursu dla projektów w ramach tego działania (poza konkursem, który zakończył się w lipcu 2017 roku).

 

Nabór wniosków w ramach ogłoszonego działania będzie trwał od 20 listopada 2017 r. do 19 stycznia 2018 r.

ważne
Budżet konkursu wynosi 150 mln zł. W jego ramach przedsiębiorcy będą mogli uzyskać wsparcie na utworzenie lub rozwoju centrów badawczo-rozwojowych przedsiębiorców.


Warto podkreślić, iż to jedna z nielicznych form finansowania wydatków inwestycyjnych (nieruchomość, inne środki trwałe czy wartości niematerialne i prawne) dużych przedsiębiorstw.

 

W celu skutecznego ubiegania się o dofinansowanie, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie agendy badawczej, w której będą opisane główne, innowacyjne obszary badawcze oraz koncepcje nowych rozwiązań produktowych bądź procesowych, które będą opracowywane w ramach centrum B+R.

 

Agenda musi być odpowiednio opisana, aby przekonać ekspertów w trakcie oceny projektu, iż uzasadnia planowane zakupy inwestycyjne oraz faktycznie dotyczy prac B+R, Z drugiej strony powinna umożliwiać elastyczność w realizacji prac B+R, które będą rozpisane nawet na 5 lat od zakończenia projektu. Jeżeli okaże się, iż agenda badawcza czy jej część jest niemożliwa do zrealizowania, to przedsiębiorca będzie musiał zwrócić przyznane dofinansowanie w części, a nawet w całości. Niestety coraz więcej firm rezygnuje z przyznanego dofinansowania w ramach tego działania ze względu na fakt braku realizacji agendy badawczej. Rezygnacje firm umożliwiły natomiast ogłoszenie nowego konkursu jeszcze w tym roku kalendarzowym.

 

W takich okolicznościach warto skorzystać z nowej możliwości uzyskania dotacji, ale przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej z zachowaniem elastyczności w realizacji celów projektu jest bardzo ważne, aby nie mieć problemu ze zwrotem dotacji w przyszłości.


 Przeczytaj również: 

 

 

 

#Dotacje Unijne

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies