Jak założyć prywatne przedszkole?

07.12.2017 Zakładanie działalności
Oceń 5.00/5 (2)
Ekspert
Łukasz Puchalski manager Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Poznaniu
firma: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Łukasz Puchalski

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Czy dla osoby uwielbiającej pracę z dziećmi istnieje lepszy pomysł na biznes niż prywatne przedszkole? Każdego roku w mediach i debacie publicznej jak bumerang powraca problem niewystarczającej ilości miejsc w publicznych placówkach, w związku z czym rodzice zaczynają szukać miejsc dla swoich pociech w prywatnych przedszkolach - wydaje się to być wystarczającym powodem do podjęcia się stworzenia tego dochodowego biznesu. Co ciekawe, w przypadku prywatnego przedszkola nie zawsze istnieje wymóg zakładania działalności gospodarczej. O czym jeszcze warto wiedzieć?

Kto i jak może założyć prywatne przedszkole?

 

W Polsce przedszkole mogą otworzyć osoby fizyczne i prawne (fundacja, stowarzyszenie, spółka z o.o., spółka akcyjna. Zdecydować się na ten biznes może każdy - nie jest do tego wymagane kierunkowe wykształcenie ani ukończone kursy. Jednak decydując się na tę formę działalności, należy przede wszystkim pamiętać o dużej odpowiedzialności z jaką wiąże się nie tylko opieka nad dziećmi, ale również ich edukacja a także zadania wychowawcze. Zanim nasza placówka otrzyma miano przedszkola, należy spełnić wiele wymogów.

 

Prowadzenie prywatnego przedszkola nie jest działalnością gospodarczą, dlatego nie wymaga rejestracji w CEIDG. Jedynie osoby prawne (spółka z o.o., spółka akcyjna) chcąc założyć własne przedszkole zobowiązane są do rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Prawnie wymagane jest zgłoszenie takiej działalności utworzenia przedszkola jednostce samorządu terytorialnego - gminie lub powiecie, która wystawia odpowiednie zaświadczenie o wprowadzeniu przedszkola do ewidencji. Kopia zaświadczenia trafia do kuratora oświaty i właściwego organu podatkowego. Aby do tego doszło, należy w trakcie rejestracji przedstawić status, w oparciu o który funkcjonować będzie przedszkole.

 

Mając na uwadze wspomnianą wcześniej w artykule odpowiedzialność spoczywającą na właścicielu prywatnego przedszkola - warto uważnie przeprowadzić rekrutację kadry pedagogicznej. Wykwalifikowani nauczyciele są podstawą sukcesu takiego biznesu. Przedszkolakami zajmować się mogą osoby, które ukończyły studia pedagogiczne o specjalizacji wczesnoszkolnej lub przedszkolnej. Kwalifikacje potwierdzić może również zakład kształcenia nauczycieli do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym.

 

Formy prawne, które możemy wybrać zakładając prywatne przedszkole to spółka z o. o. oraz spółka akcyjna (decydując się na spółkę akcyjną wymagany jest minimalny kapitał w wysokości 100 000 zł).

ważne
PKD dla przedszkola to 85.10.Z - Wychowanie przedszkolne. Placówki świadczące usługi wychowania przedszkolnego zwolnione są z obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych bez względu na wysokość uzyskanego obrotu.

Jakie warunki musi spełniać lokal?

 

1.  Istnieje dowolność: przedszkole może być prowadzone w budynku funkcjonującej (bądź zlikwidowanej) szkoły lub innej placówki wychowawczej, świetlicy, budynku parafialnym, a także prywatnym domu i mieszkaniu. Powinien być to lokal znajdujący się na parterze z co najmniej dwoma wyjściami oraz terenem zielonym (placem zabaw)

2.  We wszystkich przypadkach niezbędna jest spełnienie wymogów sanitarnych, socjalno-bytowych i bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

3.  Dla grupy 3-5 dzieci pomieszczenie, w którym odbywają się zajęcia, powinno być wielkości co najmniej 16 m2. Jeśli grupa jest większa, to tak samo powierzchnia powinna być większa o co najmniej 2 m2 na dziecko lub 2,5 m2, jeśli czas pobytu jest dłuższy niż 5 godzin lub gdy dzieci leżakują.

4.  Jedna toaleta i umywalka mogą być przydzielone dla nie więcej niż 15 dzieci.

5.  Pomieszczenia powinny być wysokie na minimum 2,5 metra. Tutaj należy pamiętać, aby wykończenie wnętrz było dostosowane do łatwego utrzymania czystości, a także o zastosowaniu materiałów zmywalnych, odpornych na wilgoć i nietoksycznych.

6.  Zabawki, do których dzieci mają ciągły dostęp, muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa i higieny (wymagane jest oznakowanie CE). Również sprzęt i meble powinny posiadać niezbędne atesty.

 

Własna kuchnia czy catering?

 

Wyżywienie w przedszkolu jest niezwykle ważne - w szczególności dla rodziców często okazuje się powodem do wyboru danej placówki. Bez względu na wybrane rozwiązanie - posiłki muszą być wartościowe, zdrowe, smaczne i spełniające normy żywieniowe dla dzieci w określonym wieku. Przygotowywanie posiłków we własnej kuchni wymaga oczywiście zgody sanepidu, co wiąże się ze spełnieniem określonych warunków m.in.: ilości pomieszczeń, wyposażenia, wykończenia wnętrza. Będziemy musieli liczyć się również z kosztami zatrudnienia kucharki i pomocy kuchennej, a także dbałości o jakość produktów, kontroli sanitarnej i dezynfekcji sprzętu, aby uniknąć możliwości zakażeń pokarmowych. Jednak zainwestowane we własną kuchnię koszty z pewnością się zwrócą i w dłużej perspektywie, może się to okazać tańszym rozwiązaniem niż usługi firmy zewnętrznej, a nasze przedszkole zyska duży atut.

 

Jeśli nie istnieje możliwość wyodrębnienia kuchni w lokalu to mamy - w odróżnieniu od państwowych placówek - dowolność wyboru firmy cateringowej, która przygotuje posiłki dla dzieci. Największa zaletą cateringu jest to, że przedszkole otrzymuje gotowe produkty/dania z zachowaniem ich wartości odżywczych. Istnieją już firmy cateringowe wyspecjalizowane w dostarczaniu posiłków dla dzieci oferujące np. warzywa z upraw ekologicznych, ograniczone użycie soli i cukru, a także dostosowanie posiłków do indywidualnych preferencji i diet dzieci (dla wegetarian, alergików itp.).

 

Marketing w prywatnym przedszkolu

 

Każda placówka powinna indywidualnie dostosować skuteczne sposoby promocji w oparciu o możliwości finansowe, otoczenie i specyfikę środowiska. Promowanie pozytywnego wizerunku jest jednym z obowiązków przez cały rok szkolny. Warto zastanowić się nad tym - co może wyróżnić moje przedszkole na tle pozostałych? Dopasowanie charakteru placówki oraz zajęć do poglądów rodziców czy talentów dziecka może być strzałem w dziesiątkę! Możliwości jest bardzo wiele:

 

Dobra lokalizacja może w bardzo dużym stopniu sprzyjać osiągnięciu sukcesu w tym biznesie. Zwłaszcza na nowych osiedlach, gdzie mieszkają młodzi rodzice, niezbędne będzie rozdawanie ulotek i rozwieszenie plakatów w okolicy placów zabaw, sklepów, aptek i przychodni, a także w lokalnych mediach. Zarówno ulotka jak i plakat muszą zachęcać oprawą graficzną, aby nie trafiły od razu do kosza. Jest wiele okazji, które mogą stanowić powód do wzmianki o naszym przedszkolu: imprezy szkolne, pikniki i festyny rodzinne, bale dla dzieci.

 

Nieodłącznym narzędziem reklamy naszego przedszkola jest Internet. Firmowy fanpage (artykuł „Czy warto inwestować w fanpage?”) na Facebooku, strona internetowa z dokładnym opisem działalności, oferowanych zajęć, galerią zdjęć, pobieranymi opłatami itp. oraz posty dotyczące nowego przedszkola warto umieszczone na forach (edukacyjnych czy skupiających młodych rodziców lub nauczycieli) to podstawa, od której należy zacząć.

 

Pamiętajmy, że każda nieprzychylna opinia w środowisku lokalnym może skutkować brakiem podopiecznych. Informacje o złych doświadczeniach roznoszą się bardzo szybko, dlatego trzeba dbać o to, aby o naszym przedszkolu mówiono dobrze pod każdym kątem: odnoszenia się do dzieci i rodziców z szacunkiem, unikania afer, zatrudnienia wykwalifikowanej kadry itp. Jeśli zdarzy się sytuacja, która może spowodować pogorszenie opinii o naszym przedszkolu - działajmy z wyczuciem i postarajmy się wyprzedzić następstwo złych zdarzeń np. udzielając wywiadu w lokalnej gazecie czy zwołując konferencje prasową w celu przedstawienia wyjaśnień.

 

Jakie dofinansowanie można uzyskać na założenie prywatnego przedszkola?

 

Na początku warto zorientować się czy odpowiednio najbliższy naszej placówce urząd gminy dysponuje środkami na dofinansowanie działalności niepublicznych przedszkoli w danym roku. Rok 2017 przyniósł zmiany w regulacjach prawnych dotyczących ustalania dotacji. Kwota dotacji jaką można otrzymać zależy od budżetu gminy i zaplanowanych wydatków z tytułu prowadzenia przez gminę przedszkoli. Istotnym czynnikiem są tutaj również dotacje unijne - ich obecność może zmniejszyć kwotę dotacji z gminy.

 

O dofinansowanie na prowadzenie prywatnego przedszkola można się również starać ze środków Unii Europejskiej (artykuł o dofinansowaniach?). Jest to możliwe zarówno dla utworzenia nowej placówki jak i wsparcia istniejącej. W pierwszym przypadku wiąże się to ze stworzeniem projektu i wykazania potrzeby stworzenia takiego miejsca w danym miejscu. Oczywiście najkorzystniej dla nas będzie, jeśli otoczenie przedszkola charakteryzuje się niskim wskaźnikiem dzieci objętych edukacją przedszkolną (co jest najczęściej spotykane na terenach wiejskich). W drugim przypadku celem jest zwiększenie liczby dzieci, które rozpoczną naukę na poziomie przedszkolnym, a wsparcie finansowe może zostać przyznane np. aby nie dopuścić do likwidacji funkcjonujących przedszkoli, wydłużyć godziny pracy, przyjąć większą liczbę dzieci, zatrudnić nowy personel oraz na rozpowszechnianie kampanii promujących edukację przedszkolną.

 

Nabory wniosków o dofinansowanie ogłaszane są oddzielnie w każdym województwie i w niektórych przyjmowanie ich zostało już zakończone. Lokalne Wojewódzkie Urzędy Pracy, które oceniają wnioski pod względem formalnym i merytorycznym, mogą udzielić szerszych informacji na temat dotacji.

 

Założenie własnego przedszkola nie należy do łatwych przedsięwzięć. Prywatna placówka może funkcjonować jako działalność zarejestrowana w ewidencji oświatowej lub jako spółka akcyjna bądź z ograniczoną odpowiedzialnością co stwarza szereg wymogów, jakie przedsiębiorca musi spełnić. Jednak jest to biznes z niedużym progiem ryzyka - atrakcyjna oferta dydaktyczna, dobra lokalizacja i mądrze zainwestowany kapitał początkowy (sprzęt, wystrój, kadra) z pewnością zaowocują dużą grupą podopiecznych. Zwłaszcza, że jest to „branża”, w której popyt na usługi nie maleje. To świetne rozwiązanie dla osób z doświadczeniem w edukacji lub nowicjuszy, którzy kochają pracę z dziećmi.


Przeczytaj również:

 

#Ikonto

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies