Jak uniknąć ryzyka inwestując w gastronomię?

03.10.2018 Zakładanie działalności
Ekspert
Grzegorz Forysiński współzałożyciel
firma: POSbistro
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Grzegorz Forysiński

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Jeśli od dawna marzysz o otwarciu własnej gastronomii, to właśnie teraz jest odpowiedni czas aby przejść do fazy egzekucji tego pomysłu. Pamiętaj jednak, że mimo korzystnych wskaźników ekonomicznych, to głównie od Ciebie zależy, czy ten biznes się powiedzie.

Prognozy dla rozwoju rynku gastronomicznego w Polsce są bardzo obiecujące, dlatego rychła i przemyślana inwestycja w tym sektorze może okazać się najlepszą z możliwych. Według raportu “Rynek Gastronomiczny w Polsce 2017”, branża ta w 2017 roku wzrosła o ponad 10,5 proc., a jej obecna wartość to 36,12mld zł!

 

Wraz z rozwojem rynku, wzrosła również świadomość przedstawicieli branży gastronomicznej, co znacznie podniosło oczekiwania klientów. Oprócz coraz większej odpowiedzialności za jakość serwowanych potraw, restauratorzy muszą także nadążyć za dynamicznym postępem technologicznym, który szczególnie umiłował sobie właśnie tą branżę. Co ciekawe, ponad ¼ osób korzystających z usług gastronomicznych zamawia jedzenie przez internet lub telefon, czyli z dostawą. Dlatego myśląc o otworzeniu własnego punktu już teraz powinniśmy zaplanować dla niego odpowiednią infrastrukturę informatyczną, która pomoże nam nie tylko zarządzać takimi procesami, ale również je kontrolować.

 

Jak więc mądrze przygotować się do otwarcia biznesu w gastronomii? Podpowiadamy!

 

Wiedza kluczem do sukcesu

 

Aby stworzyć w pełni rentowne przedsiębiorstwo, często nie wystarczą tylko same chęci i inicjatywa. Musimy być w pełni świadomi szans oraz zagrożeń, które możemy spotkać na naszej drodze. Jedne z najważniejszych aspektów, o których powinniśmy pomyśleć zanim wystartujemy to m.in.:

Powyższe zagadnienia zostały szczegółowo opisane w bezpłatnym poradniku “Zarabiaj na gastronomii”.

 

Biznesplan to nie tylko formalność

 

Kolejną istotną sprawą jest przemyślany biznesplan oraz jego przestrzeganie. Na podstawie dokumentu „Ocena szansy na biznes. Biznes Plan, jak go zrobić?” przygotowanego przez Górnośląską Agencję Rozwoju Regionalnego SA w Katowicach, wnioskujemy, że pisząc własny biznesplan należy pamiętać o:

 

Dowiedz się więcej o tym jak przygotować biznesplan z naszego artykułu.

Kontrola i zarządzanie

 

Aby poznać swój biznes, trzeba go najpierw odpowiednio zmierzyć. Pamiętaj, że to Ty jesteś szefem i na Tobie będzie spoczywał ciężar odpowiedzialności za funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Nie pozwól sobie więc na błędy i uniknij fatalnych scenariuszy, które dotknęły już wielu niedoświadczonych restauratorów. Ustal najważniejsze wskaźniki KPI (z ang. Key Performance Indicators), które będziesz stale monitorował. W gastronomii takie najważniejsze mierniki, to przede wszystkim:

 

Większość tych danych można na bieżąco śledzić w dedykowanej dla właściciela aplikacji na Andorid oraz iOS - POSowner.

 

Odpowiednie oprogramowanie kluczem do sukcesu

 

Mówią, że potrzeba jest matką wynalazków, dlatego im bardziej wsłuchany w potrzeby swoich klientów system, tym lepiej. Przy ocenie doboru oprogramowania, warto zwrócić uwagę na cechy, które są najbardziej pożądane w tym biznesie, czyli m.in.:

 

 

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, zapytaj naszego eksperta, który z chęcią na nie odpowie.

#POSbistro

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies