Jak otworzyć firmę produkującą naturalne kosmetyki?

08.01.2018 Zakładanie działalności
Oceń 5.00/5 (3)
Ekspert
Łukasz Puchalski manager Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Poznaniu
firma: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Łukasz Puchalski

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Coraz więcej osób zwraca uwagę na skład produktów, które nabywa. Duża zawartość nieznanych dodatków, konserwantów czy polepszaczy działa na klientów odstraszająco. Szukamy naturalnych składników nie tylko w pożywieniu, ale także i w kosmetykach. Polska ma długą tradycję produkcji wysokogatunkowych kosmetyków, niestety, większość firm nie miała szans stanąć do rywalizacji z globalnymi koncernami. Dzięki rozwojowi Internetu i zwiększeniu świadomości konsumentów, coraz łatwiej można nabyć dobry kosmetyk, z prostym składem i skutecznym działaniem. Polki i Polacy stawiają na naturę!

Aby otworzyć firmę produkującą kosmetyki nie jest wymagane specjalnie wykształcenie lub doświadczenie, mimo wszystko, ciężko sobie wyobrazić prowadzenie takiego biznesu bez odpowiedniej wiedzy. Istotnie, jest to branża regulowana prawnie, a najważniejszymi cechami, które musi spełniać nasz produkt jest jego bezpieczeństwo w stosowaniu u ludzi, prawidłowe oznakowanie, instrukcja użycia i kontrola procesu produkcji.

 

Rejestracja firmy

 

Ustawodawca nie ogranicza wyboru formy, możemy zarejestrować naszą działalność jako jednoosobową firmę, spółkę cywilną czy spółkę prawa handlowego. Decyzję należy dokonać w korelacji do planowanej skali działalności, poziomu przychodów i kosztów. Co ważne, handel kosmetykami objęty jest VAT-em dopiero po przekroczeniu 200.000 zł sprzedaży w skali roku. Będąc przy wyborze sposobu opodatkowania możemy skorzystać z zasad ogólnych, podatku liniowego, a także ryczałtu.

 

Zasady ogólne są najpopularniejszą formą opodatkowania. Stawka podatku wynosi 18% do kwoty 85.528 zł i 32% od nadwyżki tej kwoty. Ten sposób rozliczania daje nam możliwość skorzystania z ulg podatkowych m. in na dzieci, a także możliwość wspólnego rozliczenia się z małżonkiem.

 

Podatek liniowy wynoszący 19% jest odpowiedni dla osób o wyższych dochodach, a także takich, które zamierzają skorzystać z ulg czy rozliczenia się ze współmałżonkiem – gdyż ustawodawca takiej opcji nie przewidział.

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% i odnosi do działalności wytwórczej zgodnie z Ustawą z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Podobnie jak w podatku liniowym, nie stosuje się do odliczeń oraz ulg.

 

Wybór PKD dla działalności produkcyjnej kosmetyków to 20.42.Z. Obejmuje ona:

 

Produkcja kosmetyków – wymogi

 

Zanim rozpoczniemy proces rejestracji kosmetyku, należy zapoznać się konkretnymi aktami prawnymi:

 

Ponadto, należy pamiętać o Dobrej Praktyce Produkcji, w skrócie z angielskiego GMP. Dla branży kosmetycznej został opracowany przewodnik, który znajdziemy pod kodem PN EN ISO 22716:2007. Zawarte w nim są wskazówki dot. kontroli jakości oraz wymaganej dokumentacji, a sam dokument można kupić u jednostek zajmujących się certyfikacją lub normami jakościowymi.

 

Każdy kosmetyk musi posiadać raport bezpieczeństwa. Ocena taka, zgodnie z wymogami rozporządzenia 1223/2009, musi być przeprowadzona przez osobę posiadającą dyplom lub inny dowód posiadanych kwalifikacji w dziedzinie farmacji, toksykologii, medycyny lub innej zbliżonej dyscypliny. Innymi słowy wymagane jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych nad kosmetykiem, firma może to zlecić akredytowanemu laboratorium.

ważne
Wyniki badań laboratoryjnych nad kosmetykiem wraz z całą jego dokumentacją muszą być przechowywane przez osobę odpowiedzialną (wskazaną w dokumencie rejestracyjnym) przez okres 10 lat, liczony od ostatniego dnia wprowadzenia kosmetyku na rynek.

Kolejnym krokiem będzie zgłoszenie kosmetyku w Cosmetic Product Notification Portal – w skrócie CPNP. Aby to zrobić, przedsiębiorca musi być w bazie European Citizen Action Service (ECAS). Obydwie czynności są bezpłatne, pod warunkiem, że dokonujemy ich samodzielnie. Ponadto, każdy kosmetyk musi posiadać odpowiednią etykietę. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. 

Kosmetyk musi posiadać:

Producent może również umieścić symbole i oznaczenia nieobowiązkowe np. produkt nietestowany na zwierzętach.

Kosmetyki naturalne mogą starać się o szczególne certyfikaty. Zaliczają się do nich:

  • znak Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji;
  • znak produktu organicznego - The Soil Association;
  • znak kosmetyku naturalnego - International Natural & Organic Cosmetics Association, Bundesverband der Industrie und Handelsunternehmen;
ważne
Otrzymanie prawa do umieszczania symbolu może wiązać się dodatkowymi opłatami i formalnościami.

Wymogi lokalowe

 

Wytwarzanie kosmetyków musi się odbywać w warunkach najwyższej higieny i bezpieczeństwa. Zakład produkcyjny musi być ponadto wyposażony w laboratorium, gdzie rutynowym badaniom będą poddawane nasze produkty. Jeżeli jesteśmy właścicielami odpowiedniej nieruchomości lub mamy taką na oku z przeznaczeniem na wynajem - należy sprawdzić, czy nie wymaga zmiany sposobu użytkowania (zrobimy to w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym). Miejsce produkcji musi być odebrane przez pracownika Sanepidu.Odpowiedni wniosek należy złożyć w najbliższej jednostce powiatowego inspektora sanitarnego. Często na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej można pobrać wzory dokumentów.

 

Przedsiębiorca produkujący kosmetyki musi być przygotowany na kontrole, głównie będą dotyczyć bezpieczeństwa samych wyrobów jak i warunków lokalowych, gdzie odbywa się ich wytwarzanie. Osoba odpowiedzialna musi udostępnić pełny skład kosmetyku, opis wytwarzania (zgodny z GMP), raport bezpieczeństwa oraz wyniki badań działania produktu. Organami uprawnionymi do kontroli jest Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Państwowa Inspekcja Handlowa.


 Przeczytaj również: 

 

#Ikonto

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies