Jak wykorzystać doświadczenie innych w rozwoju własnego biznesu?

08.08.2017 Zakładanie działalności
5.00/5 (15)
Ekspert
Aleksandra Staszewska specjalista ds. planowania biznesu
firma: CEMS MIM
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Aleksandra Staszewska

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Przedsiębiorcy na wczesnych etapach rozwoju swojej działalności, a także wszyscy ci, którzy myślą o otwarciu firmy, skupiają swoją uwagę przede wszystkim na tworzonym produkcie lub usłudze. Przykłady wielu startupów zakładanych przez specjalistów lub pracowników akademickich pokazują jednak, że aby przedsiębiorstwo zaistniało i utrzymało się na rynku nieodzowne jest odpowiednio wczesne opracowanie strategii biznesowej, zdefiniowanie źródeł finansowania przyszłej działalności oraz zbudowanie sieci kontaktów.

Co to są akceleratory?

 

Potrzeba wsparcia młodych przedsiębiorców tworzących innowacyjne produkty w poruszaniu się na konkurencyjnym rynku była powodem powstania organizacji zwanych akceleratorami. Idea, która towarzyszy funkcjonowaniu tego typu instytucji, to dostarczenie odpowiednich szkoleń, mentoringu, dopracowanie modelu biznesowego przedsiębiorstwa, a ponadto zapewnienie dostępu do potencjalnych klientów i pomoc w zdobyciu finansowania.

 

Ta ogólna definicja akceleratora wskazuje, jak szeroki wachlarz usług mogą otrzymać inicjatorzy pomysłu lub przedsiębiorcy po zakwalifikowaniu do programu. W artykule postaramy się uporządkować wiedzę na temat rodzajów akceleratorów i przedstawimy zasady dostania się do takich programów. Określimy także jakie benefity daje udział w programie akceleracyjnym i powiemy, gdzie szukać informacji o obecnych i przyszłych inicjatywach.

 

Często słyszy się o nowych akceleratorach – ale kto i dlaczego je zakłada?

 

Spectrum podmiotów, które podejmują inicjatywę otwarcia programu akceleracyjnego jest niemal nieograniczone. Zarówno w Polsce, jak i na świecie możemy spotkać przykłady akceleratorów zakładanych przez jednostki związane z regionem i sektorem publicznym, jak np. Startup Spark organizowany przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną, ale także takie wspierane przez duże przedsiębiorstwa lub fundusze Venture Capital. Duża część polskich akceleratorów niezależnie od tego, kto je organizuje, wspierana jest środkami unijnymi w ramach Programów Operacyjnych Innowacyjna Gospodarka i Innowacyjny Rozwój.

Od tego, kto wspiera organizację akceleratora, zależy profil przedsiębiorstw i pomysłów zapraszanych do współpracy oraz cała oferta pomocy. Największą popularnością cieszą się jednostki o globalnym zasięgu takie jak Y Combinator, techStars czy 500 Startups, które dają szansę aplikowania młodym przedsiębiorstwom z całego świata, ale do intensywnego programu dostaje się jedynie około 1-2% wszystkich aplikujących. Taka duża selekcja jest uzasadniona, ponieważ akceleratory inwestują swoje środki w udziały najbardziej perspektywicznych jednostek. Część największych akceleratorów wspiera merytorycznie lokalne inicjatywy, współpracując przy tworzeniu programów z funduszami VC lub dużymi graczami biznesowymi – przykładem takiego partnerstwa jest akcelerator Huge Thing.vc, przy którym współpracują SpeedUp Venture Capital, 500 Startups i Alior Bank. Coraz częściej duże przedsiębiorstwa same uruchamiają programy akceleracyjne, w których dostosowują profil poszukiwanych technologii do swoich potrzeb rozwoju. Takimi organizacjami są między innymi hub:raum Kraków poszukujący technologii dla Deutsche Telecom oraz ogłoszony niedawno Innowacje Startupy od PKN Orlen.  Jednak oprócz globalnych organizacji lub akceleratorów z dużym wsparciem korporacji, istnieją także inicjatywy krajowe nakierowane na konkretny sektor, wsparcie środowiska akademickiego lub na szeroko pojęte innowacyjne technologie. Takie akceleratory również dysponują grupą mentorów i środkami finansowymi na przyspieszenie rozwoju firmy.

 

Z powodu tak dużej ilości organizacji trudno jest znaleźć jedno źródło informacji o aktualnie prowadzonych lub planowanych inicjatywach. Dużą część programów wykorzystuje dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, dlatego warto śledzić nabory do Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój 2014-2020. Można tam znaleźć informacje o harmonogramach konkursów na dofinansowanie oraz dowiedzieć się jakie jednostki pozyskały środki i mogą przekształcić je w program akceleracyjny. Szczególnie warto śledzić organizacje pozyskujące dofinansowanie w ramach Poddziałania 2.3. oraz 2.4., ponieważ w tych grupach zawarte są środki na wsparcie Instytucji Otoczenia Biznesu, takich jak akceleratory. Część akceleratorów, które wspierają współpracę młodych firm z dużymi przedsiębiorstwami została laureatami konkursu Scale Up organizowanego przez PARP, a ich pełna lista znajduje się tutaj. Inne inicjatywy, które nie uzyskują dofinansowania ze środków publicznych możemy znaleźć śledząc portale internetowe piszące na temat innowacji takie jak Startup Poland lub INN:Poland. Warto zwrócić jednak uwagę, że część informacji w sieci jest nieaktualnych i dotyczy programów już zakończonych. Do takich programów można zaliczyć większość akceleratorów wspartych środkami w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013.

 

Znaleźliśmy odpowiedni akcelerator – i co dalej?

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Aby przeczytać cały artykuł należy się zalogować

Rejestrując się zyskasz także:

Zapraszamy Cię do dołączenia do społeczności firm na zafirmowani.pl! Zakładając konto w portalu dostajesz:

dostęp do artykułów, wideo oraz plików do pobrania w wersji premium

możliwość zadania pytania i wymiany wiedzy z ekspertem

zamieszczanie swojej wizytówki on-line (mini strona www)

#Ikonto

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies