5 pomysłów na biznes dla młodych mam

24.05.2019 Zakładanie działalności
Oceń 5.00/5 (12)
Ekspert
Łukasz Puchalski manager Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Poznaniu
firma: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Łukasz Puchalski

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Narodziny dziecka przynoszą wiele zmian w życiu; całkowitemu wywróceniu ulega plan dnia, znalezienie chwili dla siebie często graniczy z cudem. Z czasem przespanych nocy jest coraz więcej, a wiele młodych mam zaczyna zastanawiać się „co dalej?”. Jeżeli powrót do pracy po urlopie macierzyńskim nie jest do końca tym, na co czekasz, to konieczne zapoznaj się z tym artykułem. Pomysły na biznes dla młodych mam - prócz samego dochodu - dadzą Tobie swobodę planowania własnego czasu, szczególnie mając na uwadze wychowanie małego dziecka.

Zabawki, ubranka i akcesoria wytwarzane ręcznie

 

Jeżeli nasza wyobraźnia współgra ze zdolnościami manualnymi, warto zastanowić się nad rozpoczęciem działalności rękodzielniczej. Miejscem produkcji może być wolny kąt w naszym mieszkaniu. Wystarczy większy stół i dobre oświetlenie. Towar dobrej jakości zawsze będzie pożądany przez klientów. Dużą popularnością cieszą się wśród nabywców ręcznie wykonane zabawki, np. lalki wraz z kolekcjami ubrań i akcesoriów. To samo tyczy się różnej maści pluszaków i przytulanek. W tym asortymencie najważniejsza się oryginalność i pomysłowość. Powtarzając popularne wzory czy formy możemy skazać naszą firmę na niebyt i umiejscowienie w otchłani podobnych firm. Ceny takich zabawek wahają się w od kilkudziesięciu do nieco ponad 100 zł. Znajdziemy też droższe egzemplarze, ostateczna wartość zależeć będzie od ilości włożonej pracy i efektu końcowego. Jeżeli potrafimy korzystać z  maszyny do szycia i wykrojów  możemy pomyśleć nad produkcją odzieży dla dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszą się także akcesoria takie jak plecaki czy piórniki, na które popyt wzrasta pod koniec wakacji. Sprzedaż naszych wyrobów należy zacząć od sprawdzonych portali pośredniczących takich jak Etsy czy Dawanda. Wraz z rosnącym zainteresowaniem, następnym krokiem będzie otworzenie sklepu internetowego, którego stworzenie będzie nas kosztować kilka tysięcy złotych. Bardzo ważne jest wykonanie dobrych zdjęć czy nawet filmów ukazujących nasz produkt. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, powinniśmy przygotować się na koszt od kilku do kilkunastu złotych za pojedyncze zdjęcie reklamowe.

 

Klub malucha

 

Być może dysponujesz wystarczająco dużym obiektem, w którym łatwo urządzić będzie można klub malucha. Takie obiekty sprawują opiekę nad dziećmi, w wymiarze nie większym niż 5 godzin dziennie. Ten typ działalności wymaga dokonania wpisu do rejestru. Rejestr prowadzony jest przez prezydenta, burmistrza lub wójta. Ustawa z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej reguluje zasady i wymagania dla klubów i personelu. W przypadku osoby zarządzającej musi posiadać kwalifikacje opiekuna w żłobku lub klubie dla dzieci. Samym opiekunem może zostać osoba, która posiada kwalifikacje pielęgniarki, opiekunki, położnej, nauczyciela wczesnoszkolnego lub pedagoga. Ustawa zezwala na pracę przez osoby posiadające co najmniej średnie wykształcenie oraz min. 2 letnie doświadczenie w pracy z dziećmi do lat trzech lub taka, która obyła specjalne szkolenie składające się z części teoretycznej i praktycznej. Odpowiednie warunki musi spełnić też sam lokal. Dokładne wytyczne znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 lipca 2014 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy (Dz. U. z dnia 11 lipca 2014 r.).

 

Biznes kreatywny

 

Uniwersalnym pomysłem jest przekucie pasji w biznes. Jeżeli dobrze czujemy się z aparatem w ręku, a zarówno tryb manualny jak i programu do obróbki zdjęć nie skrywa przed nami żadnych tajemnic możemy zająć się świadczeniem usług fotograficznych. Posiadanie wystarczającej liczby pokoi, pozwoli nam jeden z nich możemy przekształcić w studio. Wyposażenie będzie nas kosztować kilkanaście tysięcy – na oświetlenie, tła i rekwizyty. Umiejętności manualne i zmysł projektanta możemy wykorzystać w branży graficznej. Popyt na takie usług nie maleje, a rynek oferuje wiele rozwiązań. Najprościej zleceń szukać na giełdach w internecie. Co prawda nie zarobimy w ten sposób przysłowiowych kokosów, ale nabierzemy pierwszego, komercyjnego doświadczenia. Jedną z takich stron jest fiverr.com. Jeżeli posiadamy uzdolnienia graficzne lub fotograficzne możemy rozważyć tworzenie całych serii zdjęć, ilustracji lub ikon tematycznych, które następnie możemy sprzedawać na portalach takich jak fotolia.com, bigstockphoto.com, istockphoto.com czy shutterstock.com. W przypadku systematycznego tworzenia dobrych jakościowo kreacji i zamieszczania ich na tych portalach może się to okazać całkiem dochodowym biznesem, ponieważ raz zamieszczona tam praca może być sprzedana wielokrotnie i to w oparciu o różne licencje. W większości przypadków grupą docelową naszych klientów będą w tym wypadku agencje reklamowe.

 

Redakcja tekstów i copywriting

 

Lekkie pióro i swoboda w wyrażaniu myśli mogą być dobrym fundamentem pod przyszłą działalność. Dobre teksty są na wagę złota, głównie za sprawą aktualizacji algorytmów w wyszukiwarkach internetowych dla których wartościowy content jest głównym wyznacznikiem jakości strony. Ciekawy, unikatowy tekst może w znacznym stopniu podnieść wynik wyszukiwania, a co z tym idzie tak pożądany współczynnik ilości odsłon strony, za to chętnie płacą zarówno agencje marketingowe jak i indywidualni zleceniodawcy. Jeżeli wyobraźnia swoim zasięgiem znacznie wykracza poza świat materialny, a pisanie stanowi przyjemną odskocznie, warto zastanowić się nad regularnym publikowaniem. Pomagają w tym serwisy zrzeszające autorów i czytelników, którzy dzięki wygodnym mikropłatnościom internetowym mogą wesprzeć twórcę i zakupić dostęp do kolejnej części opowiadania. Prace copywriterskie związane np. wymyślaniem tekstów reklamowych, bądź pisaniem artykułów bardzo często wykonują osoby pracujące w ten sposób zawodowo na etacie np. w wydawnictwach lub agencjach marketingowych. Wysoki poziom usług, terminowość, doświadczenie oraz odpowiednia baza klientów w wielu przypadkach skłaniają takie osoby (w tym również i mamy) do otwarcia własnej działalności, co w wielu przypadkach okazuje się bardzo dobrą decyzją.

 

Wirtualna asystentka

 

Na zachodzie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, dynamicznie rośnie zainteresowanie usługami wirtualnej asystentki. Inni przedsiębiorcy szukają sposobów na oszczędności w postaci zlecenia firmie zewnętrznej niektórych czynności. Mogą do nich zaliczać się te związane z recepcją czy obsługą klienta. Do zadań takiej firmy należeć będzie prowadzenie bieżącej korespondencji, wsparcie obsługi klienta czy działu reklamacji. Musimy być przygotowani też na nietypowe zlecenie. Okazanie wtedy swojej wszechstronności i zaradności może ugruntować relacje z klientem.

 

Pomysłów na biznes dla młodych mam jest znacznie więcej. Wybór ostatecznego pomysłu na biznes zależeć będzie od indywidualnych predyspozycji i możliwości czasowych, których szczególnie w okresie wychowywania dziecka, nie sposób przewidzieć. Te i inne pomysły dają pewnego rodzaju swobodę działania, tak niezbędną młodej mamie.


 Przeczytaj również:

 

 

 

 

 

#Ikonto Biznes #Aplikacja Księgowa

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies