Prosta spółka akcyjna (PSA)
23.07.2021 Artykuły i wideoCo to jest prosta spółka akcyjna?
Jest to spółka kapitałowa, która stanowi hybrydę spółki akcyjnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Do jej założenia wystarczy minimum 1 zł kapitału akcyjnego, co jest niewątpliwą zaletą, szczególne dla start-upów. Z definicji ma ułatwić wejście na rynek przedsiębiorstwom, które dla prężnego i zrównoważonego rozwoju chcą prowadzić działalność opartą na innowacjach oraz nowych technologiach.
Dla kogo przeznaczona jest prosta spółka akcyjna?
P.S.A. może zostać utworzona przez jedną lub kilka osób (akcjonariusze) w celu prawnie dopuszczalnym w niemal każdej branży (prócz branż ujętych w przepisach szczególnych bądź ograniczonych czasowo). Założyciele nie odpowiadają za zobowiązania firmy, natomiast są zobligowani do wniesienia wkładów pieniężnych lub wkładów niepieniężnych (zwiększających wysokość kapitału akcyjnego i niezasilających kapitału akcyjnego). Wkłady niepieniężne muszą podlegać przede wszystkim możliwości wyceny, a co za tym idzie, powinny zostać umieszczone w bilansie oraz być zbywalne. Przykładem mogą tu być prawa do nieruchomości lub wynikające z umów ruchomości, prawa autorskie czy patenty. Do wkładu niepieniężnego zalicza się również posiadane doświadczenie bądź know-how, które będzie można wykorzystać do rozwoju biznesu.
Na jakie uproszczenia procedur mogą liczyć zakładający P.S.A.?
Zakładanie spółki na powyższych zasadach ma być znacznie prostsze. Zgodnie z definicją, znikną ograniczenia finansowe oraz formalne. Wszystkie kwestie będzie można załatwić w szybkim czasie, na przykład korzystając z rejestracji w systemie S24 (online). Sporym ułatwieniem dla udziałowców jest również zapis mówiący o tym, że podejmowanie decyzji dotyczących rozwoju firmy można przeprowadzać przy użyciu komunikacji elektronicznej. To rozwiązanie powinno zainteresować zwłaszcza te osoby, które chcą prowadzić działalność globalną. Jednoosobowy zarząd czy uproszczona likwidacja to kolejne rozwiązania, mające zachęcić przedsiębiorców do zakładania P.S.A.
Od kiedy obowiązują zmiany?
Pierwotnie zakładano, że zmiany zaczną obowiązywać od 1 marca 2021 r. Termin ten został jednak przesunięty ze względu na przedłużające się prace nad nową platformą eKRS. Finalnie zmiany w kodeksie spółek handlowych definiujące nowy, trzeci już typ firmy kapitałowej, zostaną wprowadzone do kodeksu z dniem 1 lipca 2021. Zaproponowana przez ustawodawcę nowa uproszczona forma prawna będzie łączyła cechy przedsiębiorstw osobowych i kapitałowych, stając się atrakcyjną formą prowadzenia również dla małych działalności gospodarczych.
Jak założyć prostą spółkę akcyjną?
Niewątpliwą zaletą proponowanego rozwiązania jest to, że do minimum ograniczono formalności związane z jej założeniem, prowadzeniem i likwidacją. Firmę można zarejestrować w sposób tradycyjny (w formie aktu notarialnego) lub online, wykorzystując wzorzec umowy. Nazwa może być dowolna, natomiast powinna zawierać oznaczenie „prosta spółka akcyjna” (w skrócie P.S.A.)
Do założenia przedsiębiorstwa wymagane jest:
- Zawarcie stosownej umowy.
- Ustanowienie organów wymaganych przez ustawę lub umowę.
- Wniesienie przez udziałowców wkładów na pokrycie kapitału (min. 1 zł).
- Wpis do rejestru.
Po zawarciu umowy powstaje prosta spółka akcyjna w organizacji. Do chwili ustanowienia zarządu reprezentowana jest przez pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą współudziałowców.
Pełna księgowość w P.S.A.
Prosta spółka akcyjna funkcjonuje jak osoba prawna, a zatem jest podatnikiem VAT oraz CIT. Jest również wpisana do katalogu podmiotów zobowiązanych do prowadzenia pełnej księgowości. Podejmując decyzję o założeniu lub przekształceniu należy zatem pamiętać o konieczności prowadzenia tzw. ksiąg rachunkowych, z uwzględnieniem wszystkich jej elementów składowych. Mimo uproszczenia wielu procedur, resort rozwoju nie zrezygnował w tym przypadku z dokładnie prowadzonej księgowości. Co za tym idzie, prowadzenie P.S.A. może wiązać się z podobnymi kosztami, co przedsiębiorstwa w dotychczasowym kształcie.