Split payment – nowe podejście do płatności VAT

14.02.2017 Podatki
Oceń 5.00/5 (2)
Ekspert
dr Jacek Murzydło prawnik
firma: Kancelaria Radcy Prawnego Magdalena Piotrowska
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
dr Jacek Murzydło

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie nowego sposobu walki z wyłudzeniami podatku VAT – split payment, czyli tzw. model podzielnej płatności. Zmiany, jeśli wejdą w życie, będą mogły stanowić ciekawą formułę dla przedsiębiorców, a budżetowi państwa przynieść nowy zastrzyk gotówki.

Wilk syty i owca cała? Rozwiązania zgodne z tym przysłowiem niejednokrotnie udaje wprowadzić się w życie, choć czy w tym przypadku tak będzie i zyskają zarówno przedsiębiorcy jak i budżet państwa będzie można powiedzieć dopiero po wejściu w życie stosownych przepisów. Póki co jednak przepisów tych jeszcze nie ma. Nie ma też projektu ustawy, który mógłby przybliżyć jaki model split payment będzie obowiązywał w Polsce. Są jednak zapowiedzi Ministerstwa Finansów, że pracuje nad jej opracowaniem. Warto tym samym przyjrzeć się pokrótce na czym opiera się przedmiotowy mechanizm, nad jego zaletami i wadami oraz nad tym, jak ewentualnie będzie on funkcjonował w Polsce.

 

Split payment, czyli co?

 

Najprościej rzecz ujmując mechanizm split payment polega na tym, iż nabywcy towarów i usług płacą za nie przelewając na rachunek bieżący przedsiębiorcy - zbywcy cenę netto, a kwotę podatku VAT przelewają na należący do niego odrębny rachunek, zwany kontem VAT, do którego wgląd posiadają także organy podatkowe. Środki zgromadzone na koncie VAT nie pozostają jednak do swobodnej dyspozycji przedsiębiorcy, lecz służą do opłacania podatku VAT za zakupione przezeń towary i usługi. Możliwe są przy tym dwa zasadnicze modele split payment, tj. model automatyczny w którym rozdzielenie płatności odbywa się w sposób zautomatyzowany, za co odpowiada bank lub zautomatyzowany system płatności, bądź model manualny, w którym to nabywca odpowiada za dokonanie dwóch odrębnych przelewów.

 

Co istotne split payment nie jest powszechnie stosowany w państwach Unii Europejskiej i funkcjonuje wyłącznie w niektórych z nich (m.in. Czechy i Włochy). W Polsce ma stanowić kolejny pomysł na ukrócenie oszustw podatkowych (w szczególności po Centralnym Rejestrze Faktur oraz odwróconym VAT).

 

Jaki model przyjmiemy, czyli za i przeciw split payment

 

Jak już wspomniano nie powstał dotychczas projekt ustawy regulującej wprowadzenie w Polsce mechanizmu split payment. Nie znamy, więc jego szczegółów, a jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach. Za szczególnie wartościowe źródło informacji uznać należy tym samym wywiad, jakiego udzielił Dziennikowi. Gazecie Prawnej (DGP, 26.01.2017) wiceminister finansów – Paweł Gruza. Wynika z niego w szczególności, że Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie generalnej zasady dobrowolności stosowania split payment, przy czym przedsiębiorcy, którzy się na niego zdecydują będą mogli liczyć na określone przywileje. Jakie? Szczegółów jak na razie brak. Obligatoryjne stosowanie mechanizmu będzie obowiązywało jedynie w niektórych branżach, przy czym także w tym zakresie trudno wskazać bliższe szczegóły. Nie istnieje także rozstrzygnięcie co do modelu, który przyjmie ustawa, tj. modelu automatycznego bądź manualnego. Korzyści z funkcjonowania split payment odnieść mają nie tylko przedsiębiorcy, którzy się nań zdecydują, ale co oczywiste, także budżet państwa, który zyskać ma dzięki niemu dziesiątki miliardów złotych.

I jeszcze jedna istotna informacja. Wciąż nie wiadomo, nawet w przybliżeniu, kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy.

Autorem artykułu jest Jacek Murzydło.

 

Na naszym portalu znajdziesz również informacje  o tym jak zostać zarejestrowanym  podatnikiem VAT, poznasz wady i zalety bycia VAT-owcem, a także dowiesz się wszystkiego o nowelizacji ustawy VAT 2017.

#Ikonto

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies