Co musisz wiedzieć o rozliczaniu podatków?

27.12.2016 Podatki
Oceń 5.00/5 (1)

Z prowadzeniem działalności gospodarczej nierozerwalnie wiąże się obowiązek zapłaty różnych podatków. W zależności od przedmiotu działalności, wybranej formy opodatkowania, sposobu prowadzenia firmy i innych czynników, Twoje obowiązki w zakresie poszczególnych podatków mogą się znacząco różnić.

 

Jako przedsiębiorca musisz znać odpowiedź na podstawowe pytania

 

W przypadku każdego podatku najważniejsze elementy konstrukcyjne można sprowadzić do trzech pytań:

Formalnie te trzy pytania są przedstawiane jako przedmiot, podmiot i podstawa opodatkowania.

 

Rejestracja

 

Podatek dochodowy

 

Jeśli chcesz prawidłowo rozliczać podatek dochodowy, musisz się zarejestrować. Przy rejestracji firmy w CEIDG lub KRS Urząd Skarbowy zostaje automatycznie powiadomiony o rejestracji firmy. W przypadku spółek rejestrowanych w KRS, powinieneś jednak złożyć do urzędu formularz NIP-8 z tzw. danymi uzupełniającymi.

 

Jeśli rozpoczynasz działalność w formie spółki cywilnej, powinieneś złożyć do Urzędu Skarbowego zgłoszenie na druku NIP-2 (zobacz więcej na temat rejestracji spółki cywilnej)

 

Rejestracja na potrzeby VAT

 

Niezależnie od tego, w jakiej formie prowadzisz działalność, możesz zarejestrować się jako podatnik podatku od towarów i usług (VAT). Gdy stajesz się podatnikiem VAT, to najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT powinieneś we właściwym Urzędzie Skarbowym złożyć druk zgłoszeniowy VAT-R

 

Jeśli chcesz dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych w UE, importu usług oraz świadczenia usług, dla których  podatnikiem jest usługobiorca mający siedzibę w innym państwie członkowskim, musisz się zarejestrować w bazie podatników VAT UE. Robisz to skadając do US formularz VAT-R (dodatkowo wypełniając pole C 3). 

 

Akcyza

 

Jeśli chcesz prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych powinieneś złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu naczelnikowi urzędu celnego. 

 

Rok podatkowy

 

Rok podatkowy w przypadku podatku PIT to co do zasady okres od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. Zatem rok podatkowy jest równy rokowi kalendarzowemu.

 

W przypadku podatku CIT rok podatkowy to co do zasady kolejne dwanaście miesięcy, a przedsiębiorca może wskazać, czy jego rok podatkowy ma pokrywać się z rokiem kalendarzowym, albo wskazać inny miesiąc jaka początek roku podatkowego.

 

Właściwość Naczelnika US

 

Żeby prawidłowo rozliczyć podatek, w tym złożyć deklarację podatkową, musisz wiedzieć, który Naczelnik US jest właściwy. W zależności od podatku właściwość może zależeć od Twojego miejsca zamieszkania, siedziby przedsiębiorstwa albo oddziału, miejsca wykonania czynności podlegającej opodatkowaniu.

 

Rozliczam podatki przez Internet

 

Ministerstwo Finansów przygotowało aplikację, która pozwala przedsiębiorcom składać niektóre deklaracje podatkowe przez Internet, bez konieczności posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego ani Profilu zaufanego ePUAP.

Pamiętaj, że jeżeli pierwotnie deklaracja została złożona w formie papierowej, korekty możesz dokonać przez Internet.

 

Formularze podatkowe

 

Na potrzeby każdego podatku musisz wypełnić odpowiednią deklarację podatkową.

 

Koszty podatkowe przed rozpoczęciem działalności

 

Niezależnie od tego, czy będziesz podatnikiem PIT czy CIT, jeżeli przed rejestracją działalności dokonano wydatków z nią związanych (np. najem lokalu, kupno reklamy, doradztwo prawne, notariusz), można je uwzględnić jako koszty podatkowe po rozpoczęciu działalności.

 

Interpretacje przepisów

 

Przydatnym narzędziem w rozwiązywaniu wątpliwości dotyczących obowiązków podatkowych są indywidualne interpretacje podatkowe. 

Od stycznia 2016 roku obowiązuje nowy przepis art. 2a Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym niedające się usunąć wątpliwości dotyczące treści przepisów podatkowych powinny być rozstrzygane na korzyść podatnika.

Pamietaj o terminowym realizowaniu obowiązków podatkowych i regulowaniu ich w odpowiedniej wysokości. 


źródło : https://www.biznes.gov.pl

#Ikonto Biznes #Pakiet Kredytowy

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies