Umowa zlecenia, a umowa o dzieło

16.12.2016 Kadry i HR
Oceń 5.00/5 (1)

Umowa zlecenia oraz umowa o dzieło są bardzo powszechne wśród przedsiębiorców. Jednakże bardzo często pojawiają się wątpliwości czy dany stosunek prawny należy zakwalifikować jako umowę zlecenia czy też umowę o dzieło. Trzeba bowiem przypomnieć, że w przypadku umowy zlecenia oraz umowy o świadczenie usług (do których stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu) obowiązuje minimalna stawka godzinowa w wysokości 13 zł brutto (patrz: Zmiany w umowach cywilnoprawnych od 01. stycznia 2017 r.). Ponadto umowa o dzieło, co do zasady nie jest obciążona składkami ZUS. W związku z tym, bardzo ważna jest odpowiednia kwalifikacja prawna zawartych umów.

 

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że to nie nazwa decyduje o typie danej umowy, lecz jej cel, treść oraz zgodny zamiar stron (m. in. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25.11.2010, III CSK 703/09). Oznacza to, że może okazać się, że strony nazwały daną umowę jako umowę o działo, a w rzeczywistości z uwagi na treść stosunku prawnego mamy do czynienia z umową zlecenia.

 

Umowa zlecenia,  umowa o dzieło wobec Kodeksu cywilnego

 

Umowa zlecenia jest rozumiana bardzo szeroko. Powszechnie rozumie się przez nią zarówno umowę, której przedmiotem jest wykonywanie czynności prawnych jak i faktycznych. Tymczasem zgodnie z art. 734 §Kodeksu cywilnego przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Umowa zlecenia jest zatem umową, której przedmiotem są tylko czynności prawne. Z kolei zgodnie z art. 750 §Kodeksu cywilnego do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, należy odpowiednio stosować przepisy o zleceniu. Chodzi tutaj o umowy o świadczenie usług, których przedmiotem są czynności faktyczne, nieuregulowane innymi przepisami (np. sprzątanie budynku). Art. 750 §Kodeksu cywilnego mówi, że do takich umów należy przepisy o zleceniu stosować odpowiednio, jednakże w przypadku większości umów nienazwanych o świadczeniu usług, przepisy te stosuje się wprost. W związku z tym, na potrzeby niniejszego w artykułu (i dla pewnego uproszczenia), ilekroć będzie mowa o umowie zlecenia należy przez to rozumieć zarówno umowę zlecenie (art. 734 §Kodeksu cywilnego) jak i umowę o świadczenie usług (art. 750 §Kodeksu cywilnego). Z kolei zgodnie z art. 627 §Kodeksu cywilnego przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. 

 

Zarówno umowa o dzieło jak i umowa zlecenia są umowami konsensualnymi (czyli powstałymi w skutek dobrowolnego oświadczenia woli dwóch lub więcej stron) i dwustronnie zobowiązującymi. Ponadto przepisy Kodeksu cywilnego do obu typów umów nie wymagają, aby ich zawarcie nastąpiło w określonej formie (umowa o dzieło lub umowa zlecenie może być zawarta zarówno w formie ustnej, pisemnej czy też w innej szczególnej formie).

 

Różnice

 

Umowa zlecenia jest umową starannego działania. Z kolei umowa o dzieło jest tzw. umową rezultatu. Oznacza to, że zleceniobiorca przy realizacji umowy zlecenia zobowiązuje się do starannego działania. Z kolei przyjmujący zamówienie (umowa o dzieło) zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła. Dziełem jest tutaj określony wytwór, rezultat pracy lub działań (dzieło może być materialne lub niematerialne). W umowie o dzieło należy, więc zindywidualizować jej przedmiot (należy określić dzieło, które ma zostać wykonane). Przykładowo może to być stworzenie rzeźby, sporządzenie koncepcji architektonicznej czy też organizacja konferencji naukowej. Przedmiotem umowy o dzieło jest uzyskanie konkretnego, z góry określonego rezultatu. Inaczej jest w przypadku umowy zlecenia. Tutaj istotnym jest wykonanie określonych działań, a nie uzyskanie rezultatu tych działań. W umowie o dzieło wynagrodzenie należy się za efekt pracy, zaś w przypadku zlecenia za samo staranne działanie.

 

Umowa o dzieło zawsze jest umową odpłatną. Z kolei umowa zlecenie może być zarówno odpłatna jak i nieodpłatna. Przyjmujący zamówienie nie ma obowiązku wykonywania dzieła osobiście. Tymczasem zleceniobiorca co do zasady nie może powierzyć wykonania umowy innej osobie. Jednakże kwestię tę można odmiennie uregulować w umowie. W umowie o dzieło można przykładowo zastrzec, że przyjmujący zamówienie powinien wykonać dzieło osobiście.

 

Umowę zlecenia może zostać rozwiązana w każdym czasie, zarówno przez zleceniobiorcę jak i zleceniodawcę. Z kolei umowy o dzieło co do zasady się nie wypowiada. Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują sytuacje, kiedy można od niej odstąpić (opóźnienie w wykonaniu dzieła, brak współdziałania ze strony zamawiającego, gdy takie współdziałanie jest konieczne do wykonania dzieła).

 

W praktyce umowa zlecenia jest bardzo często mylona z umową o dzieło. Jednakże są to dwie odmienne umowy cywilnoprawne. Różnią się m.in. obowiązkami w zakresie ubezpieczeń społecznych czy też stosowaniem przepisów o minimalnej stawce godzinowej.

 

Autorką artykułu jest Katarzyna Matuszczak.

 

W naszej bazie dokumentów znajdziesz przygotowany wzór umowy zlecenia oraz wzór umowy o dzieło gotowe do pobrania. 

#Ikonto Biznes #Pakiet Kredytowy

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies