O co pytać kandydatów na rozmowie kwalifikacyjnej?
03.10.2017 Kadry i HRRozmowa kwalifikacyjna jest kluczowym etapem procesu rekrutacji - dobrze przeprowadzona w dużym stopniu ułatwia wybór najlepszego kandydata. Jeśli nie mamy w firmie wsparcia rekruterów, powinniśmy pamiętać o właściwym przygotowaniu i doborze odpowiednich dla danego stanowiska pytań. Bardzo trudno jest zaplanować przebieg rozmowy kwalifikacyjnej, gdyż wszystko zależy od stanowiska i profilu firmy, a także charakteru rozmówców. Wielu przedsiębiorców z pewnością znalazło się w swoim życiu zawodowym po stronie kandydata - jednak o co pytać, kiedy to my jesteśmy przyszłym pracodawcą i chcemy jak najlepiej wybrać i poznać potencjalnego pracownika?
Pytania standardowe
Pamiętajmy, że rozmowa kwalifikacyjna to stresujący moment dla przyszłego pracownika - poza odpowiednią atmosferą warto zadać mu kilka standardowych pytań, które mogą wpłynąć na jego uspokojenie. Są to pytania powszechne, „ogólnodostępne” - możemy przypuszczać, że kandydaci będą na nie przygotowani - co jednak nie oznacza, że odpowiedzi będą dla nas bezwartościowe. Fachowi rekruterzy zazwyczaj mają swoją pulę ulubionych i sprawdzonych pytań, w końcu zajmują się tym zawodowo. Jeśli przedsiębiorca samodzielnie prowadzi proces rekrutacji i osobiście przeprowadza rozmowę - bez obaw - w oparciu o standardowe pytania jest on w stanie wyciągnąć od kandydata podstawowe informacje. Pytania ogólne sprawdzą się przy wielu stanowiskach. Mają one na celu sprawdzić m.in.: czy dana osoba będzie w stanie poradzić sobie z powierzoną pracą, jaki wpływ ma na nią stres, czy dogada się z resztą zespołu.
Przykładowe pytania:
- Co Cię skłoniło do aplikowania na to stanowisko (i/lub do naszej firmy)?
Uzyskana odpowiedź pozwoli nam ocenić, czy kandydat przygotował się do rozmowy - ile wie o firmie, obowiązkach związanych ze stanowiskiem czy na temat branży.
- Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
Jeśli kandydat jest pewny siebie, to bez problemu wymieni swoje atuty (dla nas to dodatkowa wskazówka). Warto podpytać jak próbuje pokonywać swoje słabości.
- Co Cię motywuje do pracy?
Warto wiedzieć, czy kandydat chce się tylko uczyć czy może jest pasjonatem branży i chce się w niej wyspecjalizować. Odpowiedź na to pytanie pozwoli nam również ocenić, czy będziemy w stanie zatrzymać taką osobę w firmie na dłużej.
Inne standardowe kwestie poruszane w czasie rozmów to: powody zmiany pracy (jeśli taka sytuacja miała miejsce), wyobrażenie o pracy na danym stanowisku, oczekiwania wobec nowego pracodawcy, cele zawodowe.
Pytania sprawdzające i behawioralne
Zadawanie pytań sprawdzających, czyli bardziej szczegółowych, wgłębiających się w historię zawodową kandydata i jego dotychczasowe doświadczenie, pozwolą ocenić na ile wybór jego osoby do pracy w firmie będzie trafny.
Przykładowe pytania:
- Czy lubisz pracę w zespole? (jeśli tak - to z jakimi ludźmi lubisz pracować?)
- Co było Twoim największym wyzwaniem (lub sukcesem) w całym dorobku zawodowym?
- Jakie były Twoje ulubione (i najmniej lubiane) obowiązki na poprzednim stanowisku?
- Co lubiłeś u swojego poprzedniego pracodawcy?
- Jak opisałbyś swój styl pracy?
- Jak wspominasz swoje relacje z zespołem w poprzedniej firmie?
- Jak opisałbyś swoje nawyki w pracy?
- Z którym szefem najlepiej Ci się pracowało i dlaczego?
Pytania behawioralne stanowią najlepsze źródło wiedzy o kandydacie, gdyż nakłaniają do go opisania własnego zachowania (w przyszłości lub przeszłości). Powinny one dotyczyć sytuacji zawodowych lub takich, które miałyby wpłynąć na osiągnięcie lepszych wyników na danym stanowisku. Szczególnie ważne są tutaj doświadczenia kandydata - w końcu to, jak zachowywał się w przeszłości, pozwoli nam przewidzieć jak będzie zachowywał się w naszej firmie. Przykładowe pytania odnoszą się do sprawdzenia określonych umiejętności.
Gotowość do działania:
- Czy mógłbyś opisać projekt, który był przez Ciebie w całości zainicjowany? Jakie były jego efekty? Czy byłeś zadowolony ze swojej pracy i rezultatu?
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby przeczytać cały artykuł należy się zalogować
Jeśli już jesteś z nami:
ZalogujJeśli nie masz jeszcze konta - dołącz do nas!
ZarejestrujRejestrując się zyskasz także:
Zapraszamy Cię do dołączenia do społeczności firm na zafirmowani.pl! Zakładając konto w portalu dostajesz:
dostęp do artykułów, wideo oraz plików do pobrania w wersji premium
możliwość zadania pytania i wymiany wiedzy z ekspertem
zamieszczanie swojej wizytówki on-line (mini strona www)