O co pytać kandydatów na rozmowie kwalifikacyjnej?

03.10.2017 Kadry i HR
5.00/5 (1)

Rozmowa kwalifikacyjna jest kluczowym etapem procesu rekrutacji - dobrze przeprowadzona w dużym stopniu ułatwia wybór najlepszego kandydata. Jeśli nie mamy w firmie wsparcia rekruterów, powinniśmy pamiętać o właściwym przygotowaniu i doborze odpowiednich dla danego stanowiska pytań. Bardzo trudno jest zaplanować przebieg rozmowy kwalifikacyjnej, gdyż wszystko zależy od stanowiska i profilu firmy, a także charakteru rozmówców. Wielu przedsiębiorców z pewnością znalazło się w swoim życiu zawodowym po stronie kandydata - jednak o co pytać, kiedy to my jesteśmy przyszłym pracodawcą i chcemy jak najlepiej wybrać i poznać potencjalnego pracownika?

Pytania standardowe

 

Pamiętajmy, że rozmowa kwalifikacyjna to stresujący moment dla przyszłego pracownika - poza odpowiednią atmosferą warto zadać mu kilka standardowych pytań, które mogą wpłynąć na jego uspokojenie. Są to pytania powszechne, „ogólnodostępne” - możemy przypuszczać, że kandydaci będą na nie przygotowani - co jednak nie oznacza, że odpowiedzi będą dla nas bezwartościowe. Fachowi rekruterzy zazwyczaj mają swoją pulę ulubionych i sprawdzonych pytań, w końcu zajmują się tym zawodowo. Jeśli przedsiębiorca samodzielnie prowadzi proces rekrutacji i osobiście przeprowadza rozmowę - bez obaw - w oparciu o standardowe pytania jest on w stanie wyciągnąć od kandydata podstawowe informacje. Pytania ogólne sprawdzą się przy wielu stanowiskach. Mają one na celu sprawdzić m.in.: czy dana osoba będzie w stanie poradzić sobie z powierzoną pracą, jaki wpływ ma na nią stres, czy dogada się z resztą zespołu.

 

Przykładowe pytania:

Uzyskana odpowiedź pozwoli nam ocenić, czy kandydat przygotował się do rozmowy - ile wie o firmie, obowiązkach związanych ze stanowiskiem czy na temat branży.

Jeśli kandydat jest pewny siebie, to bez problemu wymieni swoje atuty (dla nas to dodatkowa wskazówka). Warto podpytać jak próbuje pokonywać swoje słabości.

Warto wiedzieć, czy kandydat chce się tylko uczyć czy może jest pasjonatem branży i chce się w niej wyspecjalizować. Odpowiedź na to pytanie pozwoli nam również ocenić, czy będziemy w stanie zatrzymać taką osobę w firmie na dłużej.

 

Inne standardowe kwestie poruszane w czasie rozmów to: powody zmiany pracy (jeśli taka sytuacja miała miejsce), wyobrażenie o pracy na danym stanowisku, oczekiwania wobec nowego pracodawcy, cele zawodowe.

 

Pytania sprawdzające i behawioralne

 

 

Zadawanie pytań sprawdzających, czyli bardziej szczegółowych, wgłębiających się w historię zawodową kandydata i jego dotychczasowe doświadczenie, pozwolą ocenić na ile wybór jego osoby do pracy w firmie będzie trafny.

 

Przykładowe pytania:

 

Pytania behawioralne stanowią najlepsze źródło wiedzy o kandydacie, gdyż nakłaniają do go opisania własnego zachowania (w przyszłości lub przeszłości). Powinny one dotyczyć sytuacji zawodowych lub takich, które miałyby wpłynąć na osiągnięcie lepszych wyników na danym stanowisku. Szczególnie ważne są tutaj doświadczenia kandydata - w końcu to, jak zachowywał się w przeszłości, pozwoli nam przewidzieć jak będzie zachowywał się w naszej firmie. Przykładowe pytania odnoszą się do sprawdzenia określonych umiejętności.

 

Gotowość do działania:

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Aby przeczytać cały artykuł należy się zalogować

Rejestrując się zyskasz także:

Zapraszamy Cię do dołączenia do społeczności firm na zafirmowani.pl! Zakładając konto w portalu dostajesz:

dostęp do artykułów, wideo oraz plików do pobrania w wersji premium

możliwość zadania pytania i wymiany wiedzy z ekspertem

zamieszczanie swojej wizytówki on-line (mini strona www)

#Ikonto

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies