Czy przedsiębiorcom przysługuje urlop?

27.07.2018 Kadry i HR
Oceń 5.00/5 (1)

Kodeks pracy gwarantuje wszystkim osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę prawo do urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego i rodzicielskiego oraz otrzymywania wynagrodzenia za czas choroby. Co jednak z osobami prowadzącymi własną działalność gospodarczą? Czy przedsiębiorcy również mają prawo do płatnego urlopu? Coraz więcej osób rezygnuje z „tradycyjnego” zatrudnienia i otwiera własną firmę, co niestety wiąże się z ograniczeniami dotyczących urlopów.

Urlop wypoczynkowy

 

Jest to najpowszechniejsza forma urlopu, która pozwala pracownikowi na załatwienie prywatnych spraw, odpoczynek czy wakacyjny wyjazd. Niestety, przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że prowadząc własną firmę nie przysługuje mu prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Jest to przywilej zarezerwowany tylko dla osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę. W przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej - stosunek pracy nie istnieje. Przedsiębiorca będzie zatem musiał ponieść wszelkie koszty związane ze swoimi dniami wolnymi od biznesowych obowiązków.

 

Urlop macierzyński

 

Kobiety prowadzące działalność gospodarczą nie mają prawa do urlopu macierzyńskiego, który również przysługuje tylko osobom pozostającym w stosunku pracy. Jednak opłacanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego daje prawo do uzyskania zasiłku macierzyńskiego. Okres trwania zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorcy jest taki sam jak dla osoby zatrudnionej w ramach umowy o pracę (obejmuje okres urlopu macierzyńskiego - w tym dodatkowego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego) i wynosi 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka. Korzystna dla mamy-przedsiębiorcy kwestia jest taka, że okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, nadal można prowadzić działalność gospodarczą i uzyskiwać z tego tytułu przychody.

ważne
Zasiłek macierzyński przysługuje bez okresu wyczekiwania. Oznacza to, że jeśli wnioskodawczyni została objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od 1 października, a 10 grudnia urodziła dziecko, to zyskuje ona prawo do zasiłku macierzyńskiego (pomimo braku 90 dniowego okresu wyczekiwania).

 Wymagane dokumenty jakie należy złożyć w ZUS, aby otrzymać zasiłek macierzyński z tytułu urlopu rodzicielskiego to:

  • wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego wraz z planowanym okresem trwania,
  • skrócony odpis aktu dziecka,
  • formularz ZUS Z-3b,
  • oświadczenie o braku zamiaru korzystania przez drugiego rodzica z zasiłku w okresie ujętym we wniosku.
ważne
ZUS ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku o zasiłek macierzyński - odpowiedź dostaniemy w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku. Jeśli jednak zostanie on zaakceptowany przez ZUS bez zastrzeżeń - wtedy zasiłek macierzyński jest wypłacany od razu na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

W przypadku skrócenia (na wniosek ubezpieczonej) okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego po wykorzystaniu minimum 14 tygodni (jest to obowiązkowy czas dla kobiety na regenerację po porodzie) - „reszta” zasiłku przysługuje ubezpieczonemu ojcu dziecka (pod warunkiem uzyskania prawa do urlopu macierzyńskiego lub przerwania pracy zarobkowej w celu opieki nad dzieckiem).

 

Urlop ojcowski

 

Ojcowie prowadzący działalność gospodarczą mogą przez okres 14 dni pobierać zasiłek macierzyński z tytułu urlopu ojcowskiego. Urlop ten można wykorzystać w ciągu 24 miesięcy od narodzin dziecka. Jedyny warunek otrzymania zasiłku to regularne odprowadzanie składek na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku urlopu ojcowskiego (i otrzymywania zasiłku macierzyńskiego z tego tytułu) również nie obowiązuje okres wyczekiwania. Przedsiębiorca może wykorzystać 14 dni pobierania zasiłku nieprzerwanie lub podzielić okres na dwie, tygodniowe części.
 

Aby skorzystać z urlopowych „ojcowskich” uprawnień, należy złożyć w ZUS stosowne dokumenty:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (lub postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka w przypadku adopcji);
  • oświadczenie ubezpieczonego, że nie pobierał zasiłku macierzyńskiego za urlop ojcowski z innego tytułu;
  • wniosek o wypłatę zasiłku za okres urlopu ojcowskiego (druk ZAS-34);
  • druk ZUS Z-3b, na którym przedsiębiorca podaje numer rachunku bankowego, na jaki chce otrzymywać zasiłek macierzyński.

Dokumenty należy złożyć do właściwego (pod względem siedziby płatnika) ZUS-u maksymalnie do dnia przed rozpoczęciem planowanego urlopu ojcowskiego.

 

Urlop wychowawczy

 

Rodzic-przedsiębiorca, który decyduje się na urlop wychowawczy, ma prawo do zawieszenia działalności na 3 lata (okres zawieszenia może być nieprzerwany lub podzielony na części). Aby skorzystać z urlopu wychowawczego przedsiębiorca musi złożyć odpowiedni wniosek na formularzu CEIDG-1. Warto zwrócić uwagę na punkt 14, w którym należy zaznaczyć, że zawieszamy działalność, aby sprawować opiekę nad dzieckiem. Wniosek można wysłać online lub złożyć osobiście w dowolnym urzędzie gminy.

ważne
Składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne za przedsiębiorcę w trakcie urlopu wychowawczego opłaca budżet państwa, pod warunkiem, że opłacał on składki na ubezpieczenie społeczne przez co najmniej 6 miesięcy. Jeśli osoba prowadząca działalność opłacała składki krócej niż 6 miesięcy, to opłacane są tylko składki emerytalne - przedsiębiorca traci możliwość korzystania z publicznej opieki zdrowotnej.

Wynagrodzenie za czas choroby

 

Przedsiębiorcy mają prawo do uzyskania zasiłku chorobowego w przypadku otrzymania zwolnienia lekarskiego. Jednak aby móc wracać do zdrowia bez obaw o stratę wynagrodzenia za dni wolne od prowadzenia działalności, należy spełnić wiele warunków:

  • wymagane jest regularne i terminowe opłacanie składki chorobowej do ZUS,
  • od momentu objęcia ubezpieczeniem chorobowym musi minąć okres wyczekiwania (90 dni)  i dopiero po tym czasie przedsiębiorca może wnioskować o zasiłek chorobowy,
  • w ciągu 7 dni należy złożyć do ZUS zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy (druk ZUS ZLA i formularz Z-3b).
ważne
Przedsiębiorcom przysługuje zasiłek chorobowy przez taki sam czas jak osobom zatrudnionym w ramach umowy o pracę, czyli maksymalnie 182 dni (w przypadku gruźlicy i ciąży 270 dni).

 Czy na czas urlopu można zawiesić działalność?

 

Znalezienie zastępstwa w zarządzaniu firmą na czas nieobecności przedsiębiorcy może być sporym problemem (wiążącym się też z dodatkowymi kosztami). Jeśli planujemy dłuższy „urlop od pracy”, to można rozważyć zawieszenie firmy. Warto pamiętać, że jedynie przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić działalność gospodarczą.

ważne
Za pracownika uznaje się osobę świadczącą pracę w ramach umowy o pracę - nie dotyczy to osób zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych. Zatem przedsiębiorca zatrudniający pracowników w ramach umowy zlecenie lub umowy o dzieło może zawiesić działalność.

Okres zawieszenia działalności nie może być krótszy niż miesiąc i dłuższy niż 2 lata i trwa do momentu złożenia wniosku o wznowienie funkcjonowania działalności. Oznacza to, że przedsiębiorca, który chciałby wyjechać np. na dwutygodniowy urlop, nie ma możliwości zawieszenia działalności na ten czas.

 

 

Dominika Głowacka

#Ikonto

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies