Co to jest?
Handlowa spółka osobowa. Nie posiada osobowości prawnej, jednak może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.
Jak założyć?
Spółka partnerska powstaje z chwilą wpisu do KRS. Umowę spółki można zawrzeć w zwykłej formie pisemnej.
Umowa spółki partnerskiej powinna zawierać: 1) firmę i siedzibę spółki, 2) określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość, 3) przedmiot działalności spółki, 4) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony, 5) określenie wolnego zawodu wykonywanego przez partnerów w ramach spółki, 6) nazwiska i imiona partnerów, którzy ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, 7) w przypadku gdy spółkę reprezentują tylko niektórzy partnerzy, nazwiska i imiona tych partnerów.
Nie jest wymagane wniesienie kapitału zakładowego.
Wspólnikami spółki jawnej mogą być wyłącznie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania następujących zawodów: adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego.
Kto reprezentuje spółkę?
Spółkę partnerską reprezentują wspólnicy, przy czym możliwe jest pozbawienie prawa reprezentacji jednego ze wspólników mocą uchwały pozostałych.
W spółce partnerskiej może być powołany zarząd, który działa na takich samych zasadach jak w spółce z o.o.
Poza tym – jak każda spółka wpisana do KRS – w imieniu spółki partnerskiej mogą działać powołani przez partnerów lub zarząd prokurenci.
Kto odpowiada za długi spółki?
Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce, jak również za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółki na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki. Innymi słowy, każdy partner odpowiada za długi spółki powstałe z własnych działań, jak również z działań osób sobie podległych.
Partnerzy w umowie spółki mogą zastrzec, że jeden albo większa liczba partnerów godzą się na ponoszenie odpowiedzialności tak jak wspólnik spółki jawnej, czyli bez ograniczeń, lecz subsydiarnie, co oznacza, że zanim wierzyciel rozpocznie egzekucję z majątku spółki, powinien próbować wyegzekwować należność od samej spółki.