Zmiany dla mikroprzedsiębiorców planowane w “Polskim Ładzie”

29.06.2021 Artykuły i wideo

15 kwietnia 2021 roku zaprezentowano projekt uwzględniający szereg zmian w wielu obszarach życia społecznego i gospodarczego w Polsce. Część z nich dotyczy właścicieli mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstwa. Program “Polski Ład” zakłada przeprowadzenie reform dążących m.in. do obniżenia podatków czy wprowadzenia ulg badawczo-rozwojowych. Jakie zmiany dotyczą przede wszystkim mikroprzedsiębiorców?

“Polski Ład” dla mikro i małych firm

Propozycje udostępnione na rządowych stronach stanowią jak na razie założenia, które miałyby zostać wdrożone w ramach przyszłych inwestycji. Szereg zmian zapowiedziano w kwestii działania mikro oraz małych przedsiębiorstw. Firmy mogą już zapoznać się z nowymi wytycznymi. Dotyczą nie tylko podatków, ale także innych kwestii, które mają przyczynić się do szybszego rozwoju polskiego biznesu.

 

Ulgi inwestycyjne

Mowa tu przede wszystkim o uldze badawczo-rozwojowej (B+R) umożliwiającej testowanie oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, a także wynagradzanie pracowników biorących udział w poświęconych im projektach. Ma to sprawić, że sięganie po branżowe nowości będzie tańsze niż dotychczas, a tym samym bardziej przystępne. Mikroprzedsiębiorcy mogą połączyć ją z ulgą IP Box, wprowadzoną do PIT już w 2019 roku, obejmującą prawo do własności intelektualnej stworzonej bądź rozwiniętej właśnie w ramach działalności badawczo-rozwojowej.

Do “Polskiego Ładu” wprowadzono również ulgę na prototypy. Jej celem jest wspieranie firm w tworzeniu oraz testowaniu nowych rozwiązań. Ulga zakłada zmniejszenie kosztów projektowania, a następnie wprowadzania do produkcji zatwierdzonych pierwowzorów. Z ulgi będzie mógł skorzystać każdy mikroprzedsiębiorca, który ma pomysł na nieobecny jak dotąd i obiecujący na rynku produkt wyróżniający się na tle konkurencji. Co więcej, prototyp nie będzie musiał być związany z branżą techniczną, co ma dać większe możliwości przedsiębiorstwom działającym w innych gałęziach przemysłu.

 

Zakładanie fundacji rodzinnych

Z założeń “Polskiego Ładu” będą mogły skorzystać również firmy rodzinne. Projekt ma ułatwić przekazywanie sukcesji oraz zakładanie fundacji rodzinnych, przy jednoczesnej możliwości na odkładanie większego wspólnego kapitału. Wszystkie te kwestie zostaną uregulowane prawnie, aby ułatwić przedsiębiorcom przekazywanie firm dzieciom, wnukom i innym wskazanym przez siebie spokrewnionym pretendentom.

Obecny na liście punkt zakłada też skuteczniejsze oddzielanie spraw prywatnych od zawodowych, wspieranie nowych inwestycji, a także zabezpieczanie interesów fundatorów czy dofinansowanie organizacji pożytku publicznego. Wprowadzenie fundacji rodzinnej do formy prawnej zapowiedziano na początek 2022 roku - już dziś warto sprawdzić, na jakich zasadach będzie to możliwe.

 

Niższe podatki i zmiany w ryczałtach

Mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z kwoty wolnej od podatku wynoszącej 30 000 zł. Zmiana ta ma przyczynić się do zmniejszenia obciążeń dla firm, które rejestrują dochody do 6 000 zł, przynosząc jednocześnie widoczne w skali roku oszczędności. Jednocześnie podwyższono próg podatkowy do 120 000 zł, co ma ułatwić się rozliczanie firmom, które korzystają z opodatkowania działalności gospodarczej na zasadach ogólnych.

W ramach “Polskiego Ładu” rząd przypomina również o wprowadzonej niedawno zmianie obejmującej ryczałt ewidencjonowany. Obecnie ma wynosić 2 mln euro i dotyczyć poszerzonej grupy wolnych zawodów. Dla firm, które chciałyby dynamicznej wejść na rynek, przygotowano ulgę konsolidacyjną w podatku CIT, natomiast przedsiębiorstwa pozyskujących przychody zagraniczne będą mogły skorzystać ze specjalnie dedykowanego im ryczałtu.

 

“Polski Ład” - znamy założenia

Informacje zamieszczone na stronach rządowych dotyczące planowanych zmian w ramach “Polskiego Ładu” wciąż stanowią jedynie zarys ogólnej koncepcji. Konkretne projekty ustaw jeszcze się nie pojawiły. Warto śledzić najnowsze doniesienia w tym zakresie, rozwiewając tym samym wątpliwości przedsiębiorców związane z nową wizją polskiego biznesu.

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies