Zmiana formy opodatkowania w 2022

19.05.2022 Artykuły i wideo
Oceń 5.00/5 (1)

Czy jeszcze w tym roku pojawi się możliwość zmiany formy opodatkowania? Okazuje się, że tak. Ministerstwo Finansów dało zielone światło dla projektów poprawek w tym zakresie. Wszystko ze względu na zawirowania związane z przepisami Polskiego Ładu.

Zmiana formy opodatkowania 2022

Opcja dokonania zmiany w rozliczeniu PIT pojawiła się w związku z nieścisłościami, jakie wynikły po wprowadzeniu Polskiego Ładu w pierwszej dekadzie tego toku. Wielu przedsiębiorców stanęło wówczas przez pytaniem, jaką formę rozliczenia wybrać: skalę podatkową, ryczałt, a może podatek liniowy? Brak jasnych wytycznych oraz kolejna szykująca się w tym roku zmiana (obniżenie stawki PIT z 17% na 12%) wprowadziły nieco zamieszania. Dlatego w drodze wyjątku ci, którzy postanowili rozliczać się w oparciu o nowe zasady, zyskali możliwość zmiany w taki sposób, aby ostateczna kalkulacja okazała się dla nich korzystna.

 

Nowelizacja Polskiego Ładu ma sprawić, że zmiana opodatkowania za rok 2022 będzie możliwa w trakcie roku. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą mogli dokonać zmiany, nie czekając na nowy okres rozliczeniowy. Fiskus postawił jednak pewne ograniczenia. Podatnicy, którzy chcą dokonać modyfikacji, mogą wybrać przejście z ryczałtu lub podatku liniowego na skalę podatkową. Opcja w odwrotną stronę (czyli przejście na ryczałt lub “liniówkę”) nie będzie natomiast dostępna.

 

Poprawki gotowe jeszcze w tym roku

Znowelizowane zasady Polskiego Ładu mają wejść w życie 1 lipca br. Przedsiębiorcy powinny raz jeszcze przekalkulować swoje możliwości i sprawdzić, czy zmiana formy rozliczania się z fiskusem tym razem rzeczywiście okaże się korzystna.

 

Do kiedy należy podjąć ostateczną decyzję o zmianie formy rozliczania PIT? Przedsiębiorcy przechodzący z podatku liniowego na skalę podatkową będą mieli na to czas aż do 30 kwietnia 2023. Wraz z możliwością modyfikacji pojawi się bowiem jeszcze jednak propozycja: od przyszłego roku wszyscy będą mogli rozliczyć się z fiskusem do końca kwietnia. Natomiast przejście z ryczałtu na skalę podatkową powinno mieć miejsce albo między 1 lipca a 22 sierpnia 2022, albo do końca kwietnia 2023.

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies