Zasady składania korekt w nowym JPK

08.12.2020 Artykuły i wideo
Oceń 0.00/5 (0)

Przekładane z miesiąca na miesiąc zmiany w Jednolitym Pliku Kontrolnym weszły w życie na początku października 2020. Przedsiębiorcy powinni zwracać obecnie szczególną uwagę na sposób składania deklaracji VAT, która dostępna jest w dwóch nowych strukturach: JPK_V7M oraz JPK_V7K (dla rozliczeń miesięcznych i kwartalnych). Znajomość nowych wytycznych jest niezbędna do tego, aby właściwie rozliczyć się z Urzędem Skarbowym i nie dopuścić do powstania błędów. Za nieprawidłowości w JPK ustawodawca przewidział kary zgodne z przepisami skarbowymi. Stąd też, zwłaszcza przed pierwszym wypełnieniem nowego JPK warto dowiedzieć się, w jaki sposób składać korektę dla nieprawidłowo wypełnionej deklaracji podatkowej w nowej formule.

Kto zobowiązany jest do wypełnienia JPK_V7?

 

 

Nowa struktura JPK zobowiązuje wszystkich podatników VAT począwszy od października 2020. Oznacza to, że  deklarację wypełnianą w listopadzie należy przeprowadzić już na nowych zasadach. Struktura JPK_V7 obejmuje część deklaracyjną oraz ewidencyjną. W drugiej z nich przewidziano miejsce na dodatkowe oznaczenia wybranych towarów oraz usług z użyciem specjalnego kodu GTU. Przedsiębiorca, który świadczy usługi lub prowadzi sprzedaż w jednej z 13 wskazanych grup, ma obowiązek zadeklarować to w dokumencie przy pomocy przypisanego kodu GTU.

 

Jak należy nanieść korekty na nowy JPK?

 

 

Nowa forma składania deklaracji VAT odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną. Przedsiębiorca zobowiązany nie tylko do prawidłowego wypełnienia dokumentu i wzięcia pod uwagę nieobecnych wcześniej struktur (takich jak kody GTU), ale także przyjęcia faktu, że JPK_V7 należy wypełnić, a następnie przesłać za pośrednictwem sieci do systemu informatycznego Ministerstwa Finansów. Jak w przypadku każdej deklaracji podatkowej istotne jest, aby nie popełniać błędów, które nie dość, że wydłużają czas rozliczenia z powodu konieczności przygotowania korekty, to dodatkowo mogą wiązać się z karą finansową.

 

Jeśli przedsiębiorca zauważy, że w deklaracji znajduje się błąd, powinien niezwłocznie dokonać korekty, zanim zostanie nałożona na niego kara za nieprawidłowości w JPK. Na zgłoszenie pomyłki ma 14 dni od momentu przyuważenia błędów bądź wprowadzenia zmian w przesłanym już dokumencie.

 

 

Sprawdź jak wystawić korektę nowego pliku JPK w księgowości na zafirmowani.pl

 

 

W przypadku, gdyby zmiany nie zostały zgłoszone, przedsiębiorca otrzyma informację od Urzędu Skarbowego z prośbą o dokonanie korekty i wprowadzenie informacji zgodnej ze stanem faktycznym. Na dokonanie poprawy ustawodawca również przewidział 14 dni od momentu otrzymania wezwania. Brak którejkolwiek z tych czynności - tj. zgłoszenia i wprowadzenia samodzielnej korekty lub odpowiedzi na wezwanie Urzędu Skarbowego - skutkuje nałożeniem kary za błędy w JPK.

 

Jakie kary przewiduje się za błędy w JPK?

 

 

Zgodnie z ustawą o VAT, za brak wyjaśnień ze strony podatnika lub niezłożenie korekty w określonym czasie ustawodawca przewiduje karę pieniężną w wysokości 500 zł za każdy błąd wskazany w JPK.

 

Ministerstwo Finansów zaznacza jednak, że obciążenia tego typu nakładane będą wyłącznie na wąską grupę przedsiębiorców - tych, którzy dopuścili się poważnych błędów w deklaracji bądź w sposób świadomy ukryli pewne informacje. Za nieprawidłowości takie uznaje się brak danych, które uniemożliwiają poprawną weryfikacją JPK_V7. Jeśli podatnik odniesie się do wezwania oraz dokona stosownej korekty w ciągu 14 dni, to kara finansowa nie zostanie na niego nałożona.

 

Przedsiębiorca ma również możliwość złożenia wyjaśnień, o ile uzna i jednocześnie udowodni, że wszystkie dane zawarte w deklaracji zgadzają się ze stanem faktycznym. Jeśli wykaże, że przygotowana przez niego ewidencja nie zawiera błędów, wówczas dokonanie korekty dokumentu nie będzie konieczne. Ustawodawca przewiduje również karę za zupełny brak złożenia deklaracji w nowej strukturze. Nie przewidziano jednak, czy za nieprawidłowości w oznaczeniach GTU również nakładana będzie grzywna – w teorii, o ile Urząd Skarbowy nie uzna takiego działania za uporczywe i celowe, kara za błąd nie powinna zostać przyznana.

 

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies