O czym musisz pamiętać podczas wybierania nazwy dla swojej działalności?
22.12.2016 Zakładanie działalnościJedną z istotniejszych informacji jest firma przedsiębiorcy, czyli nazwa, pod jaką będzie figurował w rejestrze. Zgodnie z przepisami firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko.

Nazwa działalności w CEIDG
Oznacza to, że firma (nazwa) przedsiębiorcy podana w CEIDG musi zawierać co najmniej imię i nazwisko wnioskodawcy – np. Jan Kowalski. Możliwe jest dodanie do firmy innych elementów, np. określających profil działalności – np. Jan Kowalski dorabianie kluczy. Możliwe jest dodanie również nazwy fantazyjnej – np. Jan Kowalski – Czarna Perła.
We wniosku CEIDG można również podać skróconą nazwę działalności. Nazwa skrócona nie musi zawierać imienia i nazwiska przedsiębiorcy. Odwołując się do wcześniejszych przykładów nazwą skróconą firmy Jan Kowalski – Czarna Perła może być samo określenie fantazyjne – Czarna Perła.
Zgodnie z przepisami, dane na fakturach i rachunkach w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej muszą zawierać m.in. imię i nazwisko przedsiębiorcy. Nie można zatem posługiwać się na nich nazwą skróconą, jeżeli nie ma w niej imienia i nazwiska przedsiębiorcy.
W przypadku spółki cywilnej jej nazwa musi składać się co najmniej z nazwisk wszystkich wspólników.
Nazwa spółki w KRS
W przypadku spółek wpisanych do KRS w zależności od rodzaju spółki obowiązują inne zasady. Zasadą odnoszącą się do wszystkich rodzajów spółek jest konieczność podania formy prawnej na końcu nazwy (np. spółka jawna, spółka z o.o., S.A.). Poniżej przykłady nazw przy założeniu, że wspólnikami są trzy osoby – Kowalska, Nowak i Zając.
W przypadku spółki jawnej w nazwie musi się znaleźć nazwisko co najmniej jednego wspólnika.
Kowalska, Nowak, Zając sp. j., Kowalska sp. j. Kowalska zakład fryzjerski sp.j.
W przypadku spółki partnerskiej w nazwie musi znaleźć się nazwisko co najmniej jednego wspólnika, a jeżeli nazwiska wszystkich wspólników nie są uwzględnione, również dopisek „i partner" albo „i partnerzy".
Radcowie prawni Kowalska i partnerzy, Tłumacze przysięgli Kowalska, Nowak i partner
Uwaga, spółkę partnerską mogą tworzyć wyłącznie przedstawiciele wolnych zawodów.
W przypadku spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej w nazwie musi znaleźć się nazwisko komplementariusza (podmiotu odpowiedzialnego całym majątkiem za zobowiązania spółki). Jeżeli komplementariuszem jest spółka – należy podać jej pełna nazwę, wraz z formą prawną.
Zając usługi poligraficzne sp. k., Kowalska i Zając hurtownia tkanin s.k.a., a jeżeli komplementariuszem jest spółka z. o.o. „Czarna Perła" to firma spółki komandytowej albo komandytowo akcyjnej to przykładowo Hurtownia tkanin Czarna Perła spółka z ograniczona odpowiedzialnością sp. k.
W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej nazwa nie musi zawierać nazwisk albo nazw udziałowców/akcjonariuszy – nazwa jest co do zasady dowolna.
Nazwy zastrzeżone i wprowadzające w błąd
Używanie niektórych członów nazw jest zastrzeżone wyłącznie dla podmiotów, które świadczą usługi w określonym zakresie. Przykładem są np. wyrazy „bank", „towarzystwo ubezpieczeń", "klinika".
Nazwa przedsiębiorstwa nie może również wprowadzać w błąd co do zakresu działalności.
Przedsiębiorca nie może się również podszywać pod innego przedsiębiorcę. Działając na tym samym rynku – np. sprzedając towary o takich samych funkcjach (przykładowo napoje gazowane), nowy przedsiębiorca nie może oznaczyć swojej firmy jako Coca-Cola czy Pepsi.