Jak zdobyć środki na rozpoczęcie własnej działalności?

26.08.2016 Zakładanie działalności
Ekspert
Aleksandra Podobińska-Durka dyrektor ds. funduszy Unii Europejskiej i programów publicznych
firma: Alior Bank S.A.
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Aleksandra Podobińska-Durka

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Chcesz założyć własną firmę - masz świetny pomysł i wiesz jak dotrzeć z ofertą do klientów. Do wykonania pozostaje jeszcze jedna, drobna rzecz- zdobycie pieniędzy na rozpoczęcie działalności.

 

Jest kilka rozwiązań, aby pozyskać środki finansowe.. Możesz pożyczyć pieniądze od rodziny lub znajomych, ale pamiętaj, że istnieją też inne źródła finansowania przeznaczone właśnie na start Twojej firmy.

 

 

Dotacje z Powiatowego Urzędu Pracy

 

Podstawowym warunkiem skorzystania z tego rodzaju dotacji jest zarejestrowanie się jako bezrobotny we właściwym urzędzie pracy, a następnie złożenie odpowiedniego wniosku.

 

Najważniejszym elementem  wniosku  jest opis planowanego przedsięwzięcia. To na jego podstawie oceniana będzie inwestycja. Warto zaznaczyć, że opis może być przygotowany w formie biznesplanu. Podczas oceny wniosku, szczególną uwagę urzędnicy zwracają na : innowacyjność pomysłu,  analizę ekonomiczną, charakterystykę oraz mocne i słabe strony przedsięwzięcia. Ważne są również: rodzaj planowanych zakupów, posiadanie odpowiedniego wykształcenia  oraz  doświadczenie.

 

Kredyty na rozpoczęcie własnej działalności

 

Niektóre banki mają w swojej ofercie produkty dedykowane młodym firmom-prowadzącym, ale nie dłużej, niż 24 miesiące lub dopiero otwierającym się. Alior Bank  wychodzi naprzeciw młodym przedsiębiorcom i oferuje kredyt z gwarancją EFI. Kredyt ten, może być przeznaczony na finansowanie bieżących potrzeb związanych z prowadzoną działalnością i/lub na zakup maszyny, urządzenia lub innego środka trwałego. Maksymalna kwota kredytu wynosi 100 tys.zł , a  w ramach tej kwoty klient może otrzymać maksymalnie 50 tys. zł na finansowanie bieżące. Główne wymagania wobec klientów to przede wszystkim posiadanie udokumentowanego doświadczenia w branży, w której będzie działała nowa firma.

 

Fundusze Unijne

 

Warto rozważyć skorzystanie z Funduszy Unijnych. W  całej Polsce ogłaszane są różne programy na finansowanie startupów, np. program POPW 1.1.2 Rozwój startupów w Polsce Wschodniej pozwala na uzyskanie dotacji na początkową działalność firmy. Program może sfinansować, aż 85% kosztów inwestycji,  nawet do 800 tys. zł.

 

Młode firmy, które pozytywnie zakończą program akceleracji w platformie startowej w ramach Poddziałania 1.1.1 i utworzą produkt bądź usługę, w oparciu o opracowany i zweryfikowany rynkowo model biznesowy, będą mogły uzyskać wsparcie finansowe na rozwój swojej działalności w makroregionie.

 

Dofinansowanie obejmie takie koszty jak m.in.:

#Ikonto Biznes #Dotacje Unijne

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z nich. Zapoznaj się z polityką prywatności