Jak zarejestrować działalność gospodarczą?

07.10.2017 Zakładanie działalności
Oceń 5.00/5 (16)

W obecnych czasach założenie własnej firmy nie przysparza wielkiego kłopotu. Wpis firmy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub do Krajowego Rejestru Sądowego może zostać wykonany przez Internet.

Najpopularniejsze formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce to :

 

Proces rejestracji uzależniony jest od wybranej formy prowadzenia działalności gospodarczej. Został on na tyle uproszczony, że bez specjalnego wysiłku poradzi sobie z nim każdy, korzystając z podpowiedzi w dostępnych w sieci formularzach lub pomocy urzędników.

 

Krótka charakterystyka najpopularniejszych form działalności gospodarczej w Polsce:
 

 

Indywidualna działalność gospodarcza

 

Indywidualna działalność gospodarcza jest jedną z najprostszych i najtańszych form prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, a przez to najpopularniejszą formą prawną wśród przedsiębiorców rozpoczynających swoją przygodę z biznesem.
 

Spółka cywilna

 

Podmiot gospodarczy, zawiązywany przez wspólników, z których każdy zobowiązany jest do prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Nie trzeba wnosić do niej żadnych wkładów, natomiast za zadłużenia mogą zostać obciążone zarówno majątek firmy, jak i poszczególnych jej członków. Bez odrębnych ustaleń w umowie, zyski i straty dzielone są równo między zawiązujących spółkę. Dowiedz się więcej na ten temat.

 

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

 

Podlegająca Kodeksowi Spółek Handlowych firma, w której minimalny kapitał początkowy musi wynieść 5 tysięcy złotych. Za zadłużenia firmy obciążany jest majątek firmy. Jej organy to zarząd oraz zgromadzenie wspólników. Dowiedz się więcej na ten temat.

 

Rejestracja indywidualnej działalności gospodarczej 

 

Chcąc zgłosić jednoosobową działalność gospodarczą poprzez stronę www.firma.gov.pl na formularzu CEIDG-1 warto przygotować sobie wcześniej główne dane dotyczące działalności firmy:
 

 

Formularz CEIDG-1 jest zaopatrzony w instrukcję obsługi oraz podpowiedzi w samym druku, które ułatwiają jego wypełnianie. W wypadku pytań, można także skorzystać z pomocy infolinii. Wniosek można także wypełnić na miejscu w urzędzie, gdzie przygotowane są druki, korzystając przy okazji z podpowiedzi urzędników.

Co szczególnie istotne, cała rejestracja firmy w CEIDG, jest wolna od jakichkolwiek opłat. Powinni pamiętać o tym początkujący przedsiębiorcy, którym zdarza się otrzymywać wezwania do opłat za wpisanie do rejestru przedsiębiorców – są to bezprawne próby wyłudzenia pieniędzy.

Przedsiębiorca w ciągu 7 dni od podpisania dokumentów w CEIDG musi zarejestrować się w ZUS. Jeżeli nie planuje zatrudnić pracowników nie musi udać się do placówki ZUS. Deklarację przystąpienia do ubezpieczenia społecznego można złożyć wraz z wnioskiem CEIDG-1. Niekonieczna jest także wizyta w urzędzie skarbowym, dane z CEIDG są tam automatycznie przesyłane. Po kilku dniach przedsiębiorca otrzymuje także numer REGON nadawany przez Główny Urząd Statystyczny.

ważne
Dane z wniosku o wpis do CEIDG (CEIDG-1) trafiają do ZUS drogą elektroniczną, po uprzednim nadaniu/weryfikacji nr NIP przez urząd skarbowy oraz nr REGON przez GUS. Proces ten zajmuje przeciętnie 24 godziny od wprowadzenia wniosku CEIDG-1 do systemu CEIDG.

Proces wypełnienia i złożenia wniosku w CEIDG – jak chcesz złożyć wniosek?                
  

 

Rejestracja spółki cywilnej

 

Chcąc zarejestrować spółkę cywilną, wspólnicy indywidualnie zgłaszają do CEIDG jednoosobową działalność gospodarczą podając dane jak powyżej. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy cywilno-prawnej zawierającej dane wspólników oraz informacje o majątku wnoszonym do spółki, udziałach, podziałach zysków i strat oraz zasadach likwidacji obciążonej podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Krok po kroku:

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (społka z.o.o)

 

Nieco inaczej wygląda procedura rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,  w której na początek wspólnicy muszą podpisać, określając nazwę, siedzibę, rodzaj i zasady działalności spółki, obowiązki i udziały wspólników oraz zasady powoływania zarządu firmy. Dokument może być przygotowany przez notariusza lub przez Internet korzystając z gotowych wzorców na stronie www.ems.ms.gov.pl. To wprawdzie mocno skraca terminy rejestracji spółki, jednak uniemożliwia wprowadzania do umowy zapisów innych od standardowych. Dodatkowo, udziały w spółce z o.o. założonej z użyciem wzorca muszą być opłacone wkładem pieniężnym, a nie np. aportem rzeczowym (co nie uniemożliwia wnoszenia wkładu rzeczowego, kiedy już spółka zacznie funkcjonować jako zarejestrowany podmiot).

 

Nowe przepisy znacznie upraszczają sam proces zakładania spółek z o.o. Nowy tryb umożliwia rejestrację w ciągu 24 godzin od dnia wpływu wniosku i sprowadza się do kilku niezbędnych czynności:

 

Dzięki szerokiemu obecnie dostępowi do Internetu, możliwe jest dopełnienie najważniejszych formalności  drogą mniej tradycyjną, niż do tej pory. Pozwala to zaoszczędzić czas związanego z dojazdami do odpowiednich urzędów oraz czekaniem w kolejkach. To oczywiście pierwsze kroki na drodze do prowadzenia własnej firmy, jednak każdy przedsiębiorca wie dobrze, że prowadzenie własnego biznesu poza uczuciem satysfakcji, dostarcza także momentów ogromnego stresu. Warto go uniknąć, korzystając z opisanych ułatwień.


  Przeczytaj również o tym :

#Ikonto

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies