Jak założyć firmę meblarską?
05.04.2023 Zakładanie działalnościKanapy, fotele i sofy to najpopularniejsze wyroby polskich zakładów produkujących meble, które trafiają na eksport, ale i rodzimy rynek. W projektowaniu i realizowaniu wyposażenia do domu, nie mamy sobie równych, o czym najlepiej świadczą znakomite wyniki całej branży. Rocznie firmy meblarskie zarabiają obecnie blisko 60 mld złotych, co przekłada się na 2, 3 proc. polskiego PKB. Chcesz stać się częścią prężnego sektora? Już teraz dowiedz się, jak założyć firmę meblarską

Branża meblarska – prężny sektor gospodarczy
Szacuje się, że w Polsce w branży meblarskiej działa obecnie 30 tys. podmiotów gospodarczych. Około 80 firm to duże przedsiębiorstwa, zdecydowaną większość jednak stanowią średnie i małe, a nawet mikroprzedsiębiorstwa. Mają one 94-procentowy udział w rynku meblarskim. Siłą sektora jest dostęp do naturalnych surowców, wykwalifikowanych pracowników oraz rozbudowanego zaplecza i centrów logistycznych. Nie bez znaczenia dla firm meblarskich pozostają także szlaki komunikacyjne, które pozwalają na szybki transport produktów w różnych kierunkach.
Statystyczna firma zajmuje się produkcją mebli z naturalnego drewna, realizując zamówienia indywidualne, jak i komercyjne. Założenie przedsiębiorstwa działającego w tej branży nie wymaga specjalnych pozwoleń czy koncesji. Wyjątek mogą stanowić zakłady stolarskie, w których wykorzystuje się impregnaty i rozpuszczalniki do drewna lub które objęte są ryzykiem pożaru i wybuchu.
Dopuszczalne formy prawne dla firmy meblarskiej
Zakładanie biznesu, w tym firmy meblarskiej, oznacza między innymi konieczność wyboru formy prawnej dla działalności gospodarczej. W Polsce przedsiębiorcy mogą wybierać spośród kilku wariantów. Jako właściciel firmy meblarskiej możesz ją prowadzi jako:
- jednoosobowa działalność gospodarcza;
- spółka cywilna;
- spółki kapitałowe: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna;
- spółki osobowe: spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna.
Wybór formy prawnej, to decyzja, która jest ważna z punktu widzenia przedsiębiorcy. Przy rozważaniu poszczególnych rozwiązań należy brać pod uwagę wiele czynników po to, żeby zapewnić firmie optymalne warunki do rozwoju.
Możliwe formy opodatkowania
To kolejny krok, który przybliży nas do założenia własnej działalności gospodarczej. Wybór dogodnej formy opodatkowania będzie przekładał się między innymi na wysokość odprowadzanego podatku. Określi także rodzaj, jak i zakres prowadzenia ewidencji księgowej. Przedsiębiorcy mogą wybrać jedną z trzech opcji:
- skala podatkowa - jest to najpowszechniejsza forma opodatkowania, zakładająca dwa progi podatkowe: 12 i 32%. Właściciel firmy może korzystać z ulg i odliczeń od dochodu, jak i rozliczać się razem ze współmałżonkiem na preferencyjnych warunkach lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko;
- podatek liniowy - podatek płatny jest według jednolitej stawki 19% bez względu na to, jaki dochód się uzyskuje. Wybierając tę formę opodatkowania, przedsiębiorca musi liczyć się z ograniczeniami w zakresie odliczania ulg i odliczeń;
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - jest to uproszczona forma opodatkowania, z której najczęściej
korzystają mikroprzedsiębiorcy. Podatek rozliczany jest w tym przypadku od przychodu, bez uwzględniania kosztów. Należy pamiętać, że forma ryczałtu ogranicza korzystanie z ulg podatkowych.
Rejestracja firmy meblarskiej
Po wybraniu optymalnej dla przedsiębiorstwa formy prawnej i podatkowej, można przystąpić do rejestracji firmy. Na tym etapie już tylko krok dzieli nas od założenia własnego biznesu w branży meblowej.
W przypadku wyboru jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej, niezbędna jest rejestracja w CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można to zrobić, wypełniając stosowny formularz CEIDG-1. Podpisany wniosek należy następnie dostarczyć do urzędu miasta lub gminy – można to zrobić online, używając do tego profilu zaufanego lub osobiście. Forma listowna dostarczenia wniosku również jest dopuszczalna.
Część przyszłych przedsiębiorców będzie musiała zarejestrować działalność gospodarczą w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dotyczy to spółek: jawnej, komandytowej czy komandytowo-akcyjnej. Składanie wniosków do KRS odbywa się drogą elektroniczną.
Podczas wypełniania wniosków rejestracyjnych konieczne będzie określenie rodzaju wykonywanej działalności - w tym celu należy wybrać odpowiedni kod PKD, czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności. W przypadku firm meblarskich obowiązują symbole:
- 16.23.Z Produkcja pozostałych wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa;
- 16.29.Z Produkcja pozostałych wyrobów z drewna;
- 31.01.Z Produkcja mebli biurowych i sklepowych;
- 31.09.Z Produkcja pozostałych mebli;
- 31.02.Z Produkcja mebli kuchennych.
Zakładamy konto bankowe dla firmy
Jakich jeszcze formalności powinniśmy dopilnować, żeby rozpocząć własną działalność gospodarczą? Każde przedsiębiorstwo meblowe powinno mieć firmowe konto bankowe. Konieczność posiadania takiego rachunku nie jest regulowana przepisami prawnymi, lecz może wpływać na wiarygodność w oczach kontrahentów oraz klientów. Konto bankowe, podobnie jak inne dostępne dane przedsiębiorstwa budują wizerunek profesjonalnego i rzetelnego podmiotu gospodarczego.
Rachunek przypisany do firmy pozwala również na bieżący wgląd w transakcje, co może ułatwić kontrolę nad finansami. Banki posiadają zazwyczaj specjalną ofertę dla przedsiębiorców zakładających rachunek, co może przynieść szereg korzyści, takich jak dopasowanie oferty do specyfiki branży.