Jak założyć firmę informatyczną?

26.06.2023 Zakładanie działalności
Oceń 3.67/5 (3)

Na usługi związane z obsługą systemów IT, budowaniem stron internetowych czy archiwizacją danych, zapotrzebowanie będzie się tylko zwiększać. Założenie firmy informatycznej jest więc pomysłem, który może przynieść wiele korzyści - szczególnie, że sam proces rejestrowania przedsiębiorstwa nie jest skomplikowany.

Formy prawne działalności gospodarczej

Zdefiniowanie zakresu świadczonych usług powinno być pierwszym krokiem podczas zakładania firmy. Następnym jest wybranie formy prawnej naszej działalności. Firmę informatyczną możemy prowadzić jako jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub spółkę handlową, w tym:

 

 

Jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółkę cywilną należy zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek o wpis do CEIGD możemy złożyć w urzędzie gminy lub urzędzie miasta, przesłać go pocztą do jednej z tych instytucji lub wypełnić formularz elektroniczny, który podpiszemy Profilem Zaufanym. Wniosek ten jest jednoznaczny ze złożeniem odpowiednich pism do ZUS-u/KRUS-u, Urzędu Skarbowego oraz GUS-u.

 

Spółki handlowe zgłasza się zaś do Krajowego Rejestru Sądowego. Wnioski różnią się w zależności od charakteru spółki. Od 1 lipca 2021 roku wszystkie kierowane do KRS-u dokumenty składa się wyłącznie elektronicznie. Konieczne jest także uiszczenie opłaty za wpis.

 

Firma informatyczna a działalność nierejestrowa

W pewnych przypadkach nie musimy zgłaszać prowadzonej przez nas firmy informatycznej ani do CEIDG, ani do KRS. Działalność nierejestrowa (nieewidencjonowana) określana jest jako “drobna działalność zarobkowa”. Oznacza to, że w ciągu miesiąca kwota naszego przychodu nie może być większa niż 50% minimalnego wynagrodzenia brutto. Drugim z warunków jest brak wykonywania jakiejkolwiek działalności gospodarczej przez ostatnie 5 lat (60 miesięcy).

 

Określenie zakresu działalności poprzez wybór kodów PKD

O podanie kodu PKD zostaniemy zapytani już na etapie składania wniosku o rejestrację firmy. Przedsiębiorstw oferujących usługi informatyczne dotyczą następujące symbole:

 

 

Obowiązek płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczy wszystkich osób, które w danym roku osiągnęły dochody lub przychody. W przypadku firm informatycznych można zdecydować się na dowolną z form opodatkowania działalności, jakie istnieją w naszym kraju. Wybór warto dobrze przemyśleć, ponieważ wybrana metoda ma wpływ na sposób rozliczania podatku dochodowego. To zaś przekłada się na jego wysokość.

 

Podatek na zasadach ogólnych

 

Jest podstawową formą rozliczenia dochodów - o ile nie zdecydujemy się na żadną inną metodę, będzie dotyczyć nas automatycznie. Charakterystyczne są dla niej tzw. progi podatkowe. Pierwszy z nich odnosi się do dochodów do wysokości 120 000 zł - w takim przypadku stawka wynosi 12%. Drugi z progów dotyczy nadwyżki od wspomnianej sumy. W takim przypadku podatek wynosi wspomniane 12% od kwoty 120 000 zł plus 32% od kwoty nadwyżki.

 

Podatek liniowy

 

W przypadku tej formy rozliczania się z Urzędem Skarbowym stawka jest zawsze stała i wynosi 19%, niezależnie od kwoty dochodu firmy informatycznej. W przeciwieństwie do poprzedniej metody, by rozliczać się zgodnie z zasadami podatku liniowego, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Jego zaletą jest niezmienna stawka, dlatego może być to korzystny wybór dla firm informatycznych uzyskujących wysoki przychód. Wśród minusów wymienia się zaś brak wielu ulg oraz możliwości rozliczania się ze współmałżonkiem.

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

 

W odróżnieniu od dwóch poprzednich metod, ryczałt dotyczy nie kwoty dochodu, ale przychodu – z tego względu określa się go jako uproszczoną formę rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Stawki ryczałtu są określone z góry i wynoszą 8,5% dla świadczenia usług informatycznych oraz 17% dla takich czynności, jak między innymi doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego, oprogramowania i jego instalowania. Stawki określone są w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU)

 

VAT, ZUS – co jeszcze warto wiedzieć, zakładając firmę informatyczną?

Jeśli roczne obroty przedsiębiorstwa wynoszą mniej niż 200 000 zł, możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego VAT. Wyjątkiem jest sytuacja, w której przedsiębiorstwo oferuje usługi doradcze – ich ulga ta nie obejmuje. Z kolei, jeśli firma informatyczna jest pierwszą działalnością gospodarczą właściciela w życiu, przez pierwsze 24 miesiące przysługują mu preferencyjne składki ZUS.

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies