Jak przekuć własną pasję w dochodowy biznes?

05.08.2019 Zakładanie działalności
Ekspert
Łukasz Puchalski manager Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Poznaniu
firma: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Łukasz Puchalski

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Prawie każdy z nas posiada jakąś pasję – czynność, której wykonywanie sprawia mu przyjemność. Dzięki temu, poprzez praktykę, bardzo szybko możemy stać się ekspertem w danej dziedzinie. Fakt ten z czasem potwierdzą nie tylko zainteresowani, ale i obiektywni obserwatorzy. Ktoś, kto mimo wszystko twierdzi, że takowej pasji nie posiada prawdopodobnie zwyczajnie jeszcze jej nie odkrył. Czy sukcesy firm nie są w praktyce zbudowane na wiedzy i zaangażowaniu, a może czynnikiem decydującym jest właśnie pasja właściciela lub całego zespołu? Przekujmy ją zatem w dochodowy biznes, to nie takie trudne!

Zamiana pasji w biznes

 

Istnieje wiele sposobów przemiany swojego hobby w dochodową czynność, jednak trzeba się do tego dobrze przygotować. Jakie wiadomości musimy uzupełnić, aby nie popełnić wpadki? Znajomość zasad sztuki kulinarnej pozwoli nam po godzinach przygotować catering, jednak czy będzie wystarczająca, aby szkolić innych? Na pasję należy spojrzeć z szerszej perspektywy. Nie trzeba skupiać się koniecznie na głównej czynności związanej z hobby. Często taka uliczka okaże się dla nas ślepa, najczęściej przez brak wystarczającej ilości środków czy wiedzy z innych dziedzin. 

 

Domowy piwowar może „rozłożyć” swoją pasję na inne sfery, nadal będące w kręgu jego zainteresowań. Za dobry przykład może posłużyć piwna rewolucja, która rozpoczęła się w Polsce ma początku XXI w. Ludzie skupieni na pasji do złotego trunku w większości nie inwestowali w nowe browary, ponieważ nie posiadali na ten cel wystarczających środków jednak swoją wiedzę mogą oni wykorzystywać:

 

 

Ponadto, na rynku sporym zainteresowaniem cieszą się blogerzy i designerzy działający w tej branży. Niewątpliwie barwną a zarazem najpopularniejszą postacią jest Tomasz Kopyra z blogu blog.kopyra.com, a bardzo pracowitym studiem kreatywnym dla browarów jest http Ostecx Créative, które wdraża autorskie projekty jak Craft Jungle czy Hop Soda. Podobną analogię znajdziemy praktycznie w każdym hobby, trzeba tylko dobrze poszukać i przygotować się do jej wdrożenia.

 

Metody generowania pomysłów biznesowych

 

Niewątpliwie osoba z konkretnie określonymi zainteresowaniami, świadomością naturalnych predyspozycji i doświadczeniem – wie co ma robić. Jeżeli jednak nie czujemy się w stu procentach pewni, poszukajmy natchnienia w otoczeniu.

 

Wiele osób spędza wakacje za granicą, to dobry czas nie tylko na wypoczynek. Zauważyć można pewne trendy, który mają szansę zaistnieć i u nas. Ciągle gonimy zachód za nowinkami w różnych dziedzinach, rozwinięte rynki są dobrym miejscem do sprawdzenia jak klienci zareagują na daną nowość. Jeżeli np. sprzedaż tajskich lodów cieszy się ogromnym zainteresowaniem w Kalifornii, z pewnością uda nam się je sprzedać latem również nad Bałtykiem. Cały biznes kosztować nas będzie kilkanaście tys. złotych, a zwrócić powinien się z nawiązką w ciągu zaledwie jednego sezonu. Wszystko oczywiście zależeć będzie od pogody, która w 2017 roku prawie o połowę obniżyła przychód w niektórych nadmorskich miejscowościach.

 

Często nie trzeba wychodzić poza własne podwórko, aby znaleźć inspirację. Informacje o dobrze prosperujących, ciekawych przedsiębiorstwach znajdują odzwierciedlenie na portalach społecznościowych. Zdjęcia pełnego lokalu, wysokie oceny, recenzje u blogerów to wynik czyjejś pasji i zainteresowań zwieńczony sukcesem. Jeżeli komuś innemu się powiodło, to dlaczego nam ma się nie udać?

 

Demo, czyli biznesowy eksperyment

 

Zanim wyślemy elektroniczny wniosek o rejestrację działalności gospodarczej, sprawdźmy, czy ma realną szansę utrzymać się na rynku. W tym celu nie pozostaje nami nic innego jak przeprowadzić eksperyment. Wyjdźmy z produktem lub usługą do świata, ale na początku tylko z jego małą próbką, nawet nie do końca sprawną. Dobrym pomysłem wykazali się twórcy DropBoxa, jednego z pierwszych dysków w chmurze, który zmienił sposób dzielenia się plikami. Do stworzenia w pełni funkcjonalnego serwisu potrzebowali inwestora. Ten zaś oczekiwał zapewnienia o opłacalności przedsięwzięcia. Strzałem w dziesiątkę okazało się zrobienie makiety aplikacji, a w zasadzie animacji ukazującej działanie dysku w chmurze. Następnie wystarczyło założyć bezpłatne konto i otrzymać dostęp do darmowej przestrzeni dyskowej. Innowacyjne rozwiązanie, ułatwiające dzielenie się plikami szybko znalazła rzeszę chętnych do korzystania. Problem w tym, że wszyscy na końcu dochodzili do informacji o braku dostępnej przestrzeni, spowodowanej niespodziewanym zainteresowaniem. Kreatywność twórców znalazła odzwierciedlenie w pozytywnych danych – kilkanaście tysięcy rejestracji kont w pierwszych tygodniach, zainteresowanie zakupem kont premium czy usług dla korporacji. Inwestor, jak widać dzisiaj, dokonał świetnej inwestycji.

 

Etat czy własna firma?

 

Nie zawsze zrezygnowanie ze stabilnej pracy na rzecz przygody z własną firmą jest dobrą decyzją. Łatwiej ją podjąć, kiedy widzimy faktyczny przypływ gotówki na naszych kontach. Zanim jednak do tego dojdzie, rozważmy skorzystanie z usług inkubatora przedsiębiorczości lub rejestrację jednoosobowej działalności. Jej koszt będzie stosunkowo niewielki – zapłacimy jedynie składkę zdrowotną w wys. 319,94 zł (w 2018 r.). Pod warunkiem, że na podstawie umowy z pracodawcą osiągamy wynagrodzenie minimalne (2 100 zł brutto w 2018 r.). Taki „etatowy przedsiębiorca” nie może skorzystać z opodatkowania liniowego jeżeli jego usługi będą wykonywane dla poprzedniego lub aktualnego pracodawcy. Z preferencyjnego ZUS-u mogą skorzystać osoby, które nie osiągają przychodu minimalnego z tyt. umowy o pracę (2 100 zł brutto w 2018 r.) i jest to ich pierwsza działalność (lub po 5-letniej przerwie). W wyjątkowych sytuacjach, kiedy pracownik jest zatrudniany na podstawie umowy zlecenia, a ponadto prowadzi działalność gospodarczą, składki na ubezpieczenie społeczne od tej pierwszej są dobrowolne. Nie skorzystamy też z dotacji z Urzędu Pracy, gdyż ta forma pomocy obejmuje jedynie zarejestrowanych bezrobotnych.

ważne
Przed podjęciem kroków do rejestracji D.G. dokładnie sprawdźmy obecną umowę o pracę, szczególnie w zakresie zakazu konkurencji.

Sprawienie, aby nasze hobby stało się też naszą pracą jest z pewnością pracochłonne i wymaga czasu. Jednak czy inwestycje w siebie, nie mają najlepszej stopy zwrotu?

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies