Jak obywatel Ukrainy może założyć firmę w Polsce?

05.02.2019 Zakładanie działalności
Ekspert
Łukasz Puchalski manager Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Poznaniu
firma: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Łukasz Puchalski

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Polskie prawo daje możliwość założenia i prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców. Nie jest konieczne posiadanie polskiego obywatelstwa ani innego kraju Unii Europejskiej, EFTA lub EOG. Cudzoziemiec ma także możliwość otwarcia oddziału firmy zagranicznej lub jej przedstawicielstwa na terenie RP.

Formy i rodzaje działalności gospodarczej

 

Ustawa równo traktuje wszystkie osoby i zezwala na wybór najdogodniejszej dla przedsiębiorcy formy. Cudzoziemiec może wybierać spośród:

 

Rejestracja działalności gospodarczej - krok po kroku

 

Założenie firmy proste i szybkie. Zainteresowany zrobi to za pomocą Profilu Zaufanego (www.pz.gov.pl) przez Internet na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (www.ceidg.gov.pl). Należy wypełnić Wniosek CEIDG-1 dla osób fizycznych. Można tego dokonać będą poza granicami kraju.

ważne
Sam proces rejestracji niczym nie różni się od tego, dokonywanego przez obywatela Polski lub innego kraju UE. Jednak, jeżeli cudzoziemiec nie posiada Profilu Zaufanego, wskazany wniosek musi dostarczyć osobiście do Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy. Identycznie w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL lub NIP. Osoby posiadające Kartę Pobytu Stałego lub Tymczasowego są zobowiązane wpisać jej numer.

We wniosku znajduje się kilka ważnych pozycji, których prawidłowe wypełnienie jest kluczowe do poprawnego założenia firmy.

 1. Nazwa powinna być wybrana w odniesieniu do charakteru wykonywanej działalności, uwzględniając, że jej człon będzie składał się z imienia i nazwiska założyciela.
 2. Kolejnym etapem jest dopasowanie zakresu działań do Polskiej Klasyfikacji Działalności (w skrócie PKD), która określa i definiuje w celach statystycznych umowny podział zakresu prac podmiotów gospodarczych.
 3. Wybór formy opodatkowania. Tutaj przedsiębiorca wybiera spośród dostępnych wariantów:
  • zasady ogólne (tzw. skala podatkowa - 18% podatku dochodowego do kwoty 85.528 zł i 32% powyżej tej wartości)
  • podatek liniowy (19% podatku)
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
  • karta podatkowa

W Internecie dostępnych jest wiele darmowych wyszukiwarek numerów PKD np. www.biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd, które dokładnie objaśniają co dana klasa zawiera, a także jakie są jej wyłączenia. Nie stanowi też problemu dokonywanie zmian, wykreśleń czy dopisanie nowych PKD. Cały proces jest nieodpłatny i można dokonać go przez Internet na stronie CEIDG, podpisując wniosek Profilem Zaufanym.

 

Po spełnieniu powyższych kroków dana osoba staje się pełnoprawnych Przedsiębiorcą. Należy pamiętać, że prócz możliwości realizacji planów biznesowych, wiążę się to z miesięcznymi kosztami. Zgodnie z Konstytucją Biznesu, każdy nowy przedsiębiorca, który nigdy wcześniej nie prowadził na terytorium RP firmy lub przerwa wynosiła co najmniej 5 lat może skorzystać z ulgi na start. Polega ona na płaceniu przez pierwsze 6 miesięcy jedynie składki na Ubezpieczenie Zdrowotne, która w roku 2018 wynosiła 319,94 zł i możliwe było jej odliczenia na koniec roku od podatku dochodowego. Następnie, przedsiębiorca płaci stawki preferencyjne ZUS, które przez kolejne 24 miesiące wynosiły (w 2018 r.) 503,84 zł. Zasadnicza stawka ZUS dla przedsiębiorców wynosi 1228,70 zł miesięcznie ze składką chorobową.

Gdzie cudzoziemiec uzyska pomoc?

 

Odnalezienie się w gąszczu nowych przepisów i zasad może wprawić w zakłopotanie nie tylko osoby spoza Polski. Wychodząc naprzeciw potrzebom, funkcjonują w kraju instytucje, które pomagają chętnym otworzyć swoją pierwszą firmę. Jeżeli zainteresowany może zarejestrować się jako bezrobotny, to informacje oraz bezpłatne szkolenia może właśnie uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy. Kolejną możliwością są Wydziały Działalności Gospodarczej w Urzędach Miasta oraz Urzędach Gminy.

 

Niektóre miasta jak np. Poznań posiadają odrębne komórki, które realizują zadania z zakresu promocji przedsiębiorczości, jest nim Poznański Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości (www.powp.poznan.pl). Następną opcją jest skorzystanie z usług Inkubatora Przedsiębiorczości działającego w obrębie danego miasta lub gminy. Tam prócz wsparcia w formalnościach można skorzystać ze szkoleń, atrakcyjnej oferty najmu powierzchni biurowych czy spotkań networkingowych. Pomocy można też szukać w firmach doradztwa biznesowego czy radców podatkowych, jednak w tym wypadku należy liczyć się z odpłatnością za takie usługi.

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z nich. Zapoznaj się z polityką prywatności