Dlaczego warto założyć spółkę ?
07.04.2017 Zakładanie działalnościJednoosobowa działalność gospodarcza, czyli mówiąc potocznie „firma” to najprostsza do założenia i najpopularniejsza forma działalności gospodarczej w naszym kraju. Proste rozwiązanie nie znaczy jednak idealne, a w wielu przypadkach nastręcza ono szeregu kłopotów. Problemy mogą pojawić się choćby przy kwestii odpowiedzialności za zobowiązania całym swoim majątkiem, czy też brakiem możliwości pozyskania wspólnika. Niemniej ilość przedsiębiorców wybierających takie rozwiązanie wciąż dynamicznie rośnie. Tymczasem istnieje alternatywa – założenie spółki.
- Nie bez powodu popularność tak zwanej „firmy” z roku na rok wzrasta. W przekonaniach wielu, tylko własna firma jest w stanie zaoferować nam wszystko to, czego oczekujemy od idealnej pracy – tj. samodzielności, elastycznych godzin pracy, bezpieczeństwa i stabilizacji – tłumaczy adwokat Olga Łączkowska-Majda z Majda Strzyżewska Kancelaria Adwokacka. - Brzmi bajecznie, jednak czy podejmując ten krok zastanawiamy się, jak bardzo ten nowo powstający byt prawny będzie z nami związany? – zastanawia się Łączkowska-Majda.
Co za tym idzie, z chwilą śmierci przedsiębiorcy ustaje byt prawny jego firmy. Pociąga to za sobą szereg konsekwencji. W pierwszej kolejności: organy prowadzące ewidencje ludności przekazują informacje o zgonie przedsiębiorcy do CEIDG, w konsekwencji czego w ciągu 7 dni Numer Identyfikacji Podatkowej przestaje funkcjonować. Zablokowane zostają rachunki bankowe przedsiębiorcy, do zakończenia postępowania spadkowego, niemożliwym jest więc jakiekolwiek nimi dysponowanie. Przerwaniu ulegają realizacje umów kredytowych zawartych z bankami, mają one zatem prawo żądać zwrotu środków pobranych w ramach umów kredytowych. Pracownicy przedsiębiorcy tracą pracę, a wszystkie decyzje administracyjne wydane przedsiębiorcy (np.: koncesje) wygasają.
Olga Łączkowska-Majda, Majda Strzyżewska Kancelaria Adwokacka: "Reasumując: spadkobiercy nie mogą przejąć nazwy firmy, numeru NIP, REGON, uzyskanych koncesji, pozwoleń czy też dotacji unijnych. Tego wszystkiego już nie ma – zostało unicestwione z chwilą śmierci przedsiębiorcy. Oczywiście spadkobiercy mogą założyć nowe przedsiębiorstwo i zatrudnić pracowników, zawrzeć umowy z dotychczasowymi kontrahentami zmarłego, ale wymaga to czasu i nie zawsze uwieńczone jest sukcesem. Powstaje pytanie: co zrobić, aby uniknąć problemów, formalności, którymi w okolicznościach śmierci przedsiębiorcy zostaje obciążona jego najbliższa rodzina?"
Aby uniknąć tych i podobnych problemów warto zastanowić się nad innych rozwiązaniem – założeniem spółki. Spośród różnego rodzaju spółek najczęściej wybierana jest forma spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
A może spółka z o. o.?
Dlaczego warto wybrać właśnie tę konkretną drogę? Podstawową przewagą spółek kapitałowych nad osobowymi jest niższe ryzyko, jakie ponosi przedsiębiorca. W przypadku tych z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy – może być to rodzina - nie odpowiadają bowiem prywatnym majątkiem za zobowiązania firmy.
Co warte podkreślenia jednoosobową spółkę z o.o. może założyć przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i chce ją przekształcić. Takie przekształcenie należy do transakcji, które może stosunkowo szybko przeprowadzić. Główną korzyścią z tym związaną jest przejście z mocy prawa co do zasady wszystkich praw i obowiązków dotychczasowego przedsiębiorcy na spółkę bez konieczności wypełniania dodatkowych formalności.
Jak założyć spółkę z o.o.?
Okazuje się to dość proste. Jeśli chodzi o założenie, to wspólnicy (lub jeden wspólnik), procedurę zakładania spółki z o.o. zaczynają od sporządzenia umowy. Kodeks spółek handlowych wskazuje, że musi ona być zawarta w formie aktu notarialnego. Konieczne jest też wniesienia przez wspólników wymaganych wkładów na pokrycie kapitału zakładowego sp. z o.o. (minimum 5.000 zł), ustanowienia organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, rejestracji spółki z o.o. w rejestrze przedsiębiorców (KRS), a także otwarcia firmowego rachunku bankowego, zgłoszenia spółki z o.o. jako płatnika składek ZUS czy też rejestracji jako podatnika VAT/VAT-EU. Po przejściu wszystkich tych kroków spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest w pełni gotowa do prowadzenia działalności gospodarczej.
Zalety:
- brak odpowiedzialności osobistej wspólników,
- możliwość wydelegowania zarządzania spółką,
- możliwość wyłączenia zgodnego współdziałania,
- możliwość prowadzenia spółki z samym sobą.
Wady:
- wyższe koszty prowadzenia działalności,
- sformalizowana wypłata zysków,
- sformalizowana likwidacja działalności.
Inne rodzaje spółek:
- Spółka jawna,
- Spółka partnerska,
- Spółka komandytowa,
- Spółka akcyjna,
- Spółka komandytowo-akcyjna,
- Spółka cywilna (nie jest faktycznie spółką w rozumieniu KSH, a umową cywilnoprawną zawieraną pomiędzy wspólnikami).