Czy mogę skorzystać z tzw. małego ZUSu?

07.12.2016 Zakładanie działalności
Oceń 0.00/5 (0)

Jeżeli jesteś nowym przedsiębiorcą i właśnie rejestrujesz działalność gospodarczą w CEIDG, masz prawo skorzystać z możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych zasadach przez okres 24 miesięcy kalendarzowych.Pamiętaj, że zgłaszając się do ubezpieczeń przy rejestracji działalności, w druku ZUS ZUA jako kod ubezpieczenia wpisujesz 05 70 00 (ostatnie dwa zera oznaczają, że nie posiadasz ustalonego prawa do emerytury i renty oraz nie posiadasz orzeczenia o niepełnosprawności). Po upłynięciu terminu korzystania z "małego ZUS", musisz ponownie zarejestrować się do ubezpieczeń.

 

Wiedz też, że 24 miesiące "małego ZUS" oznaczają pełne miesiące. Jeśli założysz firmę np. drugiego dnia danego miesiąca, o miesiąc później przejdziesz na "duży ZUS"

 

Do płacania niższych składek nie są uprawnieni:

 

do skorzystania z tzw. małego ZUS oznacza, że przy obliczaniu podstawy do naliczania składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorca uwzględnia 30% najniższego wynagrodzenia brutto (w 2016 r. - 555,00 zł).

 

Przedsiębiorcy, którzy nie mogą korzystać z preferencyjnego rozwiązania, jako podstawę naliczania składek uwzględniają 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (w 2016 r. - 2433,00).

 

źródło : https://www.biznes.gov.pl

#Ikonto

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies