Branże gwarantujące sukces w biznesie

26.03.2017 Zakładanie działalności
Ekspert
Łukasz Puchalski manager
firma: Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Poznaniu
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Łukasz Puchalski

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Szukając pomysłu na biznes musimy ustalić kryteria, które powinien on spełniać. Jednym z podstawowych i najważniejszych jest jego rentowność, w końcu chcemy na nim zarabiać. Innym kryterium może być wysokość inwestycji początkowych, które musimy ponieść, aby wystartować z naszym biznesem. Część z nas ceni sobie spokój i szuka takiej branży, która nie rodzi dużego ryzyka czy innych problemów, to również ważne kryterium. Czym jest zatem powodzenie w biznesie? Czy jest nim jedynie wynik finansowy? A może każdy powinien znaleźć własną definicję sukcesu?

 

Szukając odpowiedzi na to pytanie musimy zajrzeć w głąb siebie i określić co jest powodem naszego szczęścia i zadowolenia. Dlaczego zdecydowaliśmy się na własną firmę? Czy powodem był cel finansowy, a może chcieliśmy wreszcie robić to co kochamy? Poniżej przedstawiam cztery cele, a wraz z nimi branże, gwarantujące sukces.

 

Sukces finansowy

 

Celem każdej firmy jest osiągnięcie zysku. To prawda, że w zależności od wybranej strategii, zysk może pojawić się w różnym czasie. Jednak żadna firma nie osiągnie sukcesu jeśli nie przynosi dochodu. Jakie są zatem najlepiej płatne branże? Żyjemy w erze informacji; informacji, która dociera w każde miejsce na Ziemi w ciągu ułamka sekundy. Przyswajamy je, tworzymy i dzielimy się nimi. Internet jest wspaniałym narzędziem, które nie tylko dostarcza nam rozrywkę czy ułatwia kontakt z innymi ludźmi, sieć daje nam również nieograniczone możliwości rozwoju naszego biznesu, a póki co, nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Branża IT jest właśnie jedną z tych gałęzi gospodarki, która prężnie się rozwija i przynosi ogromne przychody. Zapotrzebowanie na usługi informatyczne, programistyczne, sieciowe czy chociażby e-marketingu ciągle rośnie. Dobrzy programiści są w cenie. Średnia pensja informatyka w Polsce, w zależności od umiejętności pracownika, waha się w przedziale od 5 000 do 20 000 złotych. Jeżeli chodzi o wartość zleceń, to są one zależne od skomplikowania i pracochłonności projektu, ale koszt napisania prostej aplikacji na smartfona na jeden tylko system, np. popularny iOS zaczyna się od kilkunastu tysięcy złotych. Informatyzacja ZUS-u kosztowała do tej pory podatników skromne 3 miliardy złotych, a roczne utrzymanie tego systemu kosztuje nas 800 mln złotych. To więcej niż wyniosło łącznie wysłanie sondy Pathfinder na Marsa.

 

Sukces marketingowy

 

Czy możliwe jest, aby na świecie istniały marki, które znają wszyscy, ba, niektórzy nawet kochają, a te nie przynosiłyby zysków? Jak najbardziej! Jaki jest zatem sens tworzenia takich firm, które nie zarabiają? Odpowiedź jest trochę przewrotna, tym sensem jest oczywiście zarobek. Aby jednak odnieść sukces marketingowy, trzeba mieć naprawdę świetny pomysł, sporo szczęścia i fenomenalny zespół ludzi. Jednym z przykładów firm, które odniosły globalny triumf marketingowy, ale wciąż nie zarabia jest Snapchat. Aplikacja ta służy do publikowania krótkich, maksymalnie 10 sekundowych filmików oraz zdjęć, pod jednym warunkiem – można je wyświetlić tylko raz. Ten zwariowany pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, który szybko podbił serca młodszych użytkowników, świat celebrytów, a nawet znanych marek. Koszty utrzymania Snapchata są wysokie. A przychody? Stosunkowo niewielkie, gdyż przez długi czas Snapchat nie oferował płatnych opcji. Jak zatem zarobić na firmie, która nie zarabia, ale odniosła sukces marketingowy? Snapchat postanowił zadebiutować na amerykańskiej giełdzie, z początkową wyceną 20 mld dolarów.

 

Sukces technologiczny

 

Jeżeli od zawsze fascynowała was nauka, oraz książki Stanisława Lema, to bez wątpienia możliwość zapisania się epokowym osiągnięciem w dziejach ludzkości jest czymś bardzo kuszącym. Firmy z branży technologicznej osiągają świetne rezultaty finansowe, ponadto często są podziwianie nie tylko przez ich majętnych klientów, ale też wszystkich tych, którzy interesują się nowymi technologiami. Nierzadko takie firmy mają swoich ,,ewangelistów marki”, którzy śledzą każdego newsa i dzielą się nim na swoich portalach, blogach czy kanałach YouTube. Kto z nas nie słyszał o Elonie Musku, człowieku stojącym za sukcesem takich marek jak PayPal, Tesla i chyba najbardziej fascynującym - SpaceX? 20 lutego 2017 roku, Falcon 9 jako pierwsza prywatna rakieta wielokrotnego użytku wyniosła na orbitę statek z ładunkiem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W drugiej połowie 2018 mają odbyć się już loty załogowe, natomiast głównym celem firmy jest postawienie ludzkiej stopy na Marsie, które planowane jest na 2020 rok. Czy będzie to jeszcze sukces technologiczny, czy coś więcej? Po Marsie zostaje nam jeszcze sporo innych planet i księżyców do odwiedzenia, zanim to jednak zrobimy, rozejrzyjmy się trochę bliżej. Polska firma Fibaro stała się światowym liderem w branży inteligentnych domów, będąc obecnie numerem 1 w tej branży w ponad 110 krajach i ugruntowując jednocześnie swoją pozycję w Stanach Zjednoczonych. Polak potrafi!

 

Sukces społeczno-osobisty

 

Nie wystarczy tylko chcieć kolonizować obce planety. Nie każdy ma możliwość zrobienia konkurencji Microsoftowi czy rodzimemu Netguru. Nie zawsze nasz pomysł okaże się strzałem w dziesiątkę, czasem też ktoś nas zwyczajnie wyprzedzi lub będzie miał trochę więcej szczęścia. Szukając swojego przepisu na sukces najłatwiej będzie zacząć od nas samych. Branżą gwarantującą nam największą szansę powodzenia jest zazwyczaj ta związana z naszą pasją, bowiem oprócz ogromnej satysfakcji osobistej, w związku z posiadaną już wiedzą możemy zakładać również profity finansowe. Przykładów takich firm szczęśliwie jest bardzo dużo. Jednymi z nich są portale crowdfundingowe. W swoim portfolio pomogły one wielu potrzebującym w chorobie czy ciężkiej sytuacji życiowej, mają też za sobą sukcesy wprowadzenia na rynek innowacyjnych produktów. Cieszą się sporym zainteresowaniem różnych grup odbiorców: od fundatorów, poprzez beneficjentów, na założycielach firm i pracownikach kończąc.

           

Od ponad dwóch lat trwa w Polsce piwna rewolucja – a właściwie renesans, charakteryzujący się powrotem do korzeni tradycyjnych sposobów produkcji tego napoju. W ostatnich latach powstało w Polsce więcej nowych browarów niż kiedykolwiek wcześniej.

 

Z reguły są to niewielkie zakłady rzemieślnicze nastawione na jak najwyższą jakość piwa. Powoli rewolucja zatacza coraz większy krąg, co nerwowo obserwują światowe koncerny. Przykładem sukcesu jest Browar Spółdzielczy, który prócz fenomenalnego piwa w najróżniejszych smakach, jako pierwszy w Polsce i szósty na świecie zaczął zatrudniać osoby niepełnosprawne intelektualnie. W ciągu dwóch lat zapotrzebowanie na ich wyroby przerosło oczekiwania założycieli i nawet zwielokrotnienie mocy produkcyjnych nie nadąża za wciąż galopującym popytem.

 

A może tak rzucić wszystko i wyjechać na tropikalną wyspę?

 

Jeżeli swoją pracę wykonujesz na komputerze, samodzielnie, to droga do wymarzonego domku nad piaszczystą plażą jest znacznie krótsza i prostsza, niż Ci się wydaje. Digital Nomad to człowiek, który zarabia, podejmując się różnych zleceń jako freelancer, tworząc strony internetowe, pracując jako twórca czy trader. Do pracy wystarczy mu prąd i internet. Porównując koszty utrzymania się w dużych miastach w Polsce, z powodzeniem znajdziemy w tej samej cenie wymarzony domek przy jednej z wielu tajskich plaż. Nadal będziemy robić to samo, tylko zamiast widoku biurka i ścian będziemy mieli przed sobą piękne widoki. To tylko kolejna, jedna z wielu opcji na swój biznes.

#Ikonto Biznes #Pakiet Kredytowy

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z nich. Zapoznaj się z polityką prywatności