Akademia Ubezpieczeń: Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli firm – czy warto wykupić?
19.09.2024 Artykuły i wideoMyśląc o OC, masz zapewne przed oczami samochód, a w głowie obawę, czy aby na pewno polisa jest aktualna i opłacona? Chociaż w tym kontekście odpowiedzialność cywilna jest najsilniej zakorzeniona w świadomości Polaków, to jednak znajduje zastosowanie również w innych obszarach, w tym w sferze biznesowej. Jakie ubezpieczenie dla firmy wybrać i dlaczego warto w nie zainwestować?
W jakich sytuacjach przydaje się ubezpieczenie OC dla firm?
Nawet jeśli dokładasz wszelkich starań podczas świadczenia usług na rzecz swoich klientów, nie wszystkiemu możesz zapobiec. Zawsze istnieje ryzyko, że w trakcie wykonywania usługi dojdzie do ludzkiego błędu, który spowoduje nienależyte wykonanie jej. W rezultacie może sprawić, że klient wysunie wobec Ciebie roszczenia, a ich cena zazwyczaj jest niemała. Możesz jednak ochronić się przed finansowymi skutkami takich działań, dzięki ubezpieczeniu dla firm.
Jeśli sąd przychyli się do wniosku niezadowolonego klienta, nie pozostanie Ci nic innego, jak wypłacić odszkodowanie z funduszy firmowych. W sytuacji, gdy prowadzisz małą lub średnią firmę, gdzie majątek nie jest duży, może wpłynąć to bezpośrednio na płynność finansową biznesu. Zamiast sięgać po rezerwy gotówki, lepiej zabezpieczyć firmę wcześniej, wybierając odpowiednią polisę ochronną.
Roszczenia klientów mogą dotyczyć najróżniejszych kwestii i każdej branży. Poniżej znajdziesz kilka przykładów sytuacji, w których może zadziałać ubezpieczenie OC dla firmy:
- spalenie włosów podczas wykonywania trwałej ondulacji w salonie fryzjerskim,
- złamanie nogi przez klienta na skutek potknięcia się na schodach podczas wchodzenia do biura,
- pęknięcie matrycy w laptopie podczas naprawy w serwisie,
- uszkodzenie elementów wyposażania podczas naprawy auta np. poprzez zaplamienie olejem siedzeń w samochodzie klienta.
Kiedy OC zawodowe jest obligatoryjne?
W większości sytuacji decyzja o tym, czy kupić OC dla prowadzonej działalności gospodarczej, zależy w 100% od woli przedsiębiorcy. Jednak w pewnych sektorach ma ono charakter obowiązkowy. Musi mieć je każdy, kto zamierza świadczyć usługi w danym zakresie na rzecz osób trzech. Do zawodów, które są zobowiązane do posiadania OC, należą m.in.:
- lekarze i farmaceuci,
- prawnicy (adwokaci, notariusze, komornicy i radcy prawni),
- architekci i inżynierowie,
- rzeczoznawcy i doradcy finansowi,
- agenci ubezpieczeniowi,
- detektywi,
- zarządcy nieruchomości,
- księgowi i doradcy podatkowi,
- pośrednicy w obrocie nieruchomościami.
Czy zakup dodatkowego ubezpieczenia dla firmy jest opłacalny?
Jeśli ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla Twojej branży, sprawa jest prosta: musisz je mieć. W przeciwnym razie narażasz się na poważne konsekwencje, w tym na kary finansowe od instytucji sprawujących nadzór nad daną grupą zawodową oraz na konieczność pokrycia wszystkich roszczeń klientów z własnej kieszeni.
Nie oznacza to jednak, że tylko osoby z ww. grup powinny się w nie zainwestować. Ochronę powinni zastosować wszyscy przedsiębiorcy, którym zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa finansowego. Wystarczy tylko wspomnieć o sprawie fryzjerki z Gdańska, która na mocy wyroku sądowego musiała zapłacić klientce ponad 10 tys. złotych za szkody fizyczne i mentalne związane ze spaleniem jej włosów podczas zabiegu.* W poważniejszych przypadkach odszkodowanie może sięgnąć nawet setek tysięcy złotych.
Wysokość składki z pewnością wyniesie mniej, zwłaszcza jeśli będzie to ubezpieczenie firmy jednoosobowej . Cena takiego produktu zamyka się zwykle w okolicach kilkuset złotych rocznie, choć wiele zależy od branży, zakresu ochrony ubezpieczeniowej i wybranej sumy ubezpieczenia. Skontaktuj się z ubezpieczycielem, który oferuje tego typu ochronę.
Sprawdź ofertę specjalną Link4 dla użytkowników zafirmowani.pl >>
*Źródła: https://orzeczenia.gdansk-polnoc.sr.gov.pl/details/$N/151015100000503_I_C_001622_2015_Uz_2017-02-15_001