Akademia Ubezpieczeń: Ubezpieczenie firmy jednoosobowej – ile kosztuje i jak je wybrać?
13.06.2024 Artykuły i wideoJednoosobowa działalność gospodarcza to obecnie najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu w Polsce. Aż 83,25% wszystkich firm zarejestrowanych w 2023 roku przyjęło właśnie taką formę prawną.* Nie powinno zatem dziwić, że na rynku znajduje się wiele produktów i usług przeznaczonych tylko dla osób fizycznych pracujących na własny rachunek. Należy do nich m.in. ubezpieczenie firmy jednoosobowej. Zobacz, czy warto się na nie zdecydować.
Czy opłaca się ubezpieczyć swój mały biznes?
Chociaż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie obowiązują żadne limity dochodów, u dużej liczby przedsiębiorców utrzymują się one na średnim poziomie i stanowią jedyne źródło utrzymania. Ich utrata mogłaby zatem okazać się nie tyle niedogodnością, co gwoździem do trumny własnego biznesu. Małe i mikrofirmy firmy nie zawsze mają bowiem na tyle duży kapitał, by sprostać takim problemom.
Warto też mieć na uwadze to, że nie sposób uniknąć zdarzeń mogących skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi dla osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Możesz np. prowadząc salon fryzjerski zalać lokal znajdujący się poniżej. Szkody w takiej sytuacji sięgną nawet kilkuset tysięcy złotych. Wystarczy tylko, że woda spotka na swojej drodze kosztowny sprzęt elektroniczny. Pamiętaj, że odpowiedzialność ponosisz także np. za nieodśnieżone schody przed biurem, na których potknie się klient.
Co może wchodzić w skład ubezpieczenia firmy jednoosobowej?
Aby zabezpieczyć się przed takimi i wieloma innymi sytuacjami, warto mieć dobrze dopasowany pakiet ubezpieczenia firmowego, który może obejmować m.in.:
- ubezpieczenie samochodu firmowego – OC, AC, NNW i assistance, które zadziałają podczas różnych podróży,
- ubezpieczenie mienia firmowego – w tym narzędzi niezbędnych do świadczenia usług, mebli stanowiących wyposażenie biura oraz sprzętu elektronicznego używanego w ramach prowadzonej działalności,
-
ubezpieczenie OC dla firm – w przypadku większości przedsiębiorstw jest ono dobrowolne – to przedsiębiorca decyduje, czy chce je mieć. Zapewni ochronę przed finansowymi skutkami szkód osobowych lub rzeczowych wynikających m.in. z nienależytego wykonania zobowiązania.
Jako że większość z powyższych produktów ubezpieczeniowych jest nieobowiązkowa, przy ich zakupie należy zwrócić uwagę w szczególności na zakres ochrony oraz tego, co jest najcenniejsze dla Twojego biznesu. Do wyboru są zarówno podstawowe, jak i rozszerzone pakiety. Warto zapoznać się dokładnie z wyłączeniami odpowiedzialności, aby uniknąć zaskoczenia w razie zgłaszania szkody.
Ile kosztuje ubezpieczenie firmy jednoosobowej?
Jako mikroprzedsiębiorca z pewnością skrupulatnie liczysz to, ile kosztuje Cię prowadzenie biznesu. Decyzję o dodatkowym wydatku pod postacią ubezpieczenia firmy jednoosobowej przemyślisz zatem nie tylko pod względem potencjalnych korzyści, ale również ceny.
To, jaka będzie cena składki, zależy od szeregu czynników, a w szczególności od wybranych produktów ubezpieczeniowych. W przypadku tych nieobligatoryjnych (czyli wszystkich poza OC komunikacyjnym i niekiedy zawodowym) duże znaczenie ma tu suma ubezpieczenia. Im wyższa, tym więcej zapłacisz za ubezpieczenie firmy jednoosbowej. Wysoka zapewnia jednak możliwość uzyskania wyższego odszkodowania, gdy dojdzie do szkody, a jeśli będzie to szkoda wyrządzona osobie trzeciej – zapobiegnie konieczności dopłacenia z własnej kieszeni.
Sprawdź ofertę specjalną Link4 dla użytkowników zafirmowani.pl >>
Źródła:
*https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/podmioty-gospodarcze-wyniki-finansowe/przedsiebiorstwa-niefinansowe/rejestracje-i-upadlosci-przedsiebiorstw-w-iv-kwartale-2023-roku,29,20.html