Jak opłacać składki ZUS jeżeli prowadzimy kilka firm?

25.12.2017 Prowadzenie działalności
Oceń 0.00/5 (0)

Prowadzenie działalności gospodarczej nie musi być dla przedsiębiorcy ograniczające zawodowo - nadal może on być zatrudniony na umowie o pracę (co w Polsce jest powszechne) czy zakładać kolejne firmy. W każdym z przypadków należy pamiętać o zobowiązaniach wobec ZUS, które zmieniają się zarówno, kiedy przedsiębiorca decyduje się na dodatkowe zatrudnienie czy zakłada następną działalność. Jak w tych przypadkach wygląda rozliczanie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych?

 

Składki ZUS dla osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą i zatrudnionej na umowie u pracę

 

Ubezpieczenie społeczne

Osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, która dodatkowo jest zatrudniona na etacie w innej firmie nie musi opłacać składek ZUS na ubezpieczenie społeczne z tytułu działalności i umowy o pracę, jeśli w ramach dodatkowego zatrudnienia osiąga co najmniej minimalne wynagrodzenie (2000 zł brutto w 2017 roku). Jeśli z tytułu zatrudnienia przedsiębiorca otrzymuje co najmniej pensję minimalną, to wtedy obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń społecznych jest umowa o pracę. W sytuacji, gdy pensja jest niższa niż minimalne wynagrodzenie, przedsiębiorca ma obowiązek opłacenia składek ZUS na ubezpieczenie społeczne z każdego źródła dochodu (zarówno z tytułu prowadzenia własnej firmy jak i umowy o pracę).

 

Ubezpieczenie zdrowotne

W tym przypadku wysokość wynagrodzenia jakie przedsiębiorca uzyskuje z tytułu umowy o pracę nie ma znaczenia, gdyż jest on zobowiązany do opłacania ubezpieczenia zdrowotnego zarówno z tytułu działalności gospodarczej jak i umowy o pracę. Wysokość składki ZUS na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 297,28 zł (w 2017 roku).

 

Podsumowując, najważniejszym wyznacznikiem do opłacania składek ZUS w tej sytuacji jest wysokość wynagrodzenia w ramach umowy o pracę. Jeśli pensja z tytułu etatu jest co najmniej równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, wtedy w ramach działalności przedsiębiorca opłaca tylko składkę ZUS na ubezpieczenie zdrowotne oraz składki ZUS z tytułu umowy o pracę (społeczne i zdrowotna), które pobierane są i opłacane przez firmę zatrudniającą. Pamiętajmy, że nie jest określone, aby wynagrodzenie równe czy wyższe niż minimalne musiało pochodzić z jednej umowy. Finalnie liczy się suma wynagrodzenia, które przedsiębiorca otrzymuje co miesiąc.

ważne
Przedsiębiorca dodatkowo zatrudniony na podstawie umowy o pracę w trakcie urlopu bezpłatnego jest zobowiązany do uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tytułu działalności gospodarczej.

 

Składki ZUS dla osoby prowadzącej kilka działalności gospodarczych

 

Na wstępie warto przypomnieć, że przedsiębiorca z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dobrowolne jest opłacanie ubezpieczenia chorobowego, co następuje na wniosek przedsiębiorcy. Opłacanie składek ZUS jest obligatoryjne od dnia rozpoczęcia własnego biznesu do momentu zaprzestania (z wyłączeniem okresu ewentualnego zawieszenia).

 

Ubezpieczenia społeczne

Prowadzenie więcej niż jednej działalności nie zwiększa zobowiązań ze składek na ubezpieczenie społeczne. Bez względu na ilość prowadzonych firm, przedsiębiorca wybiera jedną z nich, z tytułu której opłacać będzie składki ZUS na ubezpieczenia społeczne.

 

Ubezpieczenie zdrowotne

W przypadku ubezpieczeń zdrowotnych sytuacja osoby prowadzącej kilka działalności jest nieco bardziej skomplikowana. Przedsiębiorca uzyskujący przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności, zobowiązany jest do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu każdej z nich.

ważne
Tak samo wygląda sytuacja, jeśli przedsiębiorca uzyskuje przychody z więcej niż jednej spółki (nawet tego samego rodzaju) - przedsiębiorca zobligowany jest do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne w każdej ze spółek.

Czym jest „rodzaj działalności”? Zgodnie z art. 82 ust. 5 Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, do rodzajów działalności zalicza się działalność gospodarczą w formie:

 

Do „rodzajów działalności” zaliczają się również: praca twórcza i artystyczna oraz wykonywanie wolnego zawodu (opodatkowanego ryczałtem lub na zasadach ogólnych).

Przykład
Jeśli prowadzimy własną firmę i dodatkowo przystąpimy do spółki komandytowej, to będziemy zobowiązani do opłacania składki na ubezpieczenie społeczne albo z tytułu własnej firmy albo nowo powstałej spółki. Natomiast składki zdrowotne musimy opłacić podwójnie (ponieważ prowadzimy dwa rodzaje działalności).

Oczywiście istnieje sytuacja, w której prowadząc kilka działalności gospodarczych można opłacać pojedynczą składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to sytuacji, gdy jeden przedsiębiorca prowadzi kilka działalności tego samego rodzaju (nie dotyczy to spółek).

Przykład

Jeśli prowadzimy firmę w formie pozarolniczej działalności gospodarczej (np. salon fryzjerski) i realizując nowy pomysł otwieramy drugą, którą również rejestrujemy w CEIDG (np. sklep zoologiczny), to jesteśmy zobowiązani do opłacenia pojedynczej składki społecznej oraz pojedynczej składki zdrowotnej.

Jednak prowadząc dwie spółki cywilne na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, opłacamy pojedynczą składkę na ubezpieczenie społeczne i podwójną
z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 

Dominika Głowacka

#Ikonto

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies