Jak opłacać składki ZUS jeżeli prowadzimy kilka firm?
25.12.2017 Prowadzenie działalnościProwadzenie działalności gospodarczej nie musi być dla przedsiębiorcy ograniczające zawodowo - nadal może on być zatrudniony na umowie o pracę (co w Polsce jest powszechne) czy zakładać kolejne firmy. W każdym z przypadków należy pamiętać o zobowiązaniach wobec ZUS, które zmieniają się zarówno, kiedy przedsiębiorca decyduje się na dodatkowe zatrudnienie czy zakłada następną działalność. Jak w tych przypadkach wygląda rozliczanie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych?
Składki ZUS dla osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą i zatrudnionej na umowie u pracę
Ubezpieczenie społeczne
Osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, która dodatkowo jest zatrudniona na etacie w innej firmie nie musi opłacać składek ZUS na ubezpieczenie społeczne z tytułu działalności i umowy o pracę, jeśli w ramach dodatkowego zatrudnienia osiąga co najmniej minimalne wynagrodzenie (2000 zł brutto w 2017 roku). Jeśli z tytułu zatrudnienia przedsiębiorca otrzymuje co najmniej pensję minimalną, to wtedy obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń społecznych jest umowa o pracę. W sytuacji, gdy pensja jest niższa niż minimalne wynagrodzenie, przedsiębiorca ma obowiązek opłacenia składek ZUS na ubezpieczenie społeczne z każdego źródła dochodu (zarówno z tytułu prowadzenia własnej firmy jak i umowy o pracę).
Ubezpieczenie zdrowotne
W tym przypadku wysokość wynagrodzenia jakie przedsiębiorca uzyskuje z tytułu umowy o pracę nie ma znaczenia, gdyż jest on zobowiązany do opłacania ubezpieczenia zdrowotnego zarówno z tytułu działalności gospodarczej jak i umowy o pracę. Wysokość składki ZUS na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 297,28 zł (w 2017 roku).
Podsumowując, najważniejszym wyznacznikiem do opłacania składek ZUS w tej sytuacji jest wysokość wynagrodzenia w ramach umowy o pracę. Jeśli pensja z tytułu etatu jest co najmniej równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, wtedy w ramach działalności przedsiębiorca opłaca tylko składkę ZUS na ubezpieczenie zdrowotne oraz składki ZUS z tytułu umowy o pracę (społeczne i zdrowotna), które pobierane są i opłacane przez firmę zatrudniającą. Pamiętajmy, że nie jest określone, aby wynagrodzenie równe czy wyższe niż minimalne musiało pochodzić z jednej umowy. Finalnie liczy się suma wynagrodzenia, które przedsiębiorca otrzymuje co miesiąc.
Składki ZUS dla osoby prowadzącej kilka działalności gospodarczych
Na wstępie warto przypomnieć, że przedsiębiorca z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dobrowolne jest opłacanie ubezpieczenia chorobowego, co następuje na wniosek przedsiębiorcy. Opłacanie składek ZUS jest obligatoryjne od dnia rozpoczęcia własnego biznesu do momentu zaprzestania (z wyłączeniem okresu ewentualnego zawieszenia).
Ubezpieczenia społeczne
Prowadzenie więcej niż jednej działalności nie zwiększa zobowiązań ze składek na ubezpieczenie społeczne. Bez względu na ilość prowadzonych firm, przedsiębiorca wybiera jedną z nich, z tytułu której opłacać będzie składki ZUS na ubezpieczenia społeczne.
Ubezpieczenie zdrowotne
W przypadku ubezpieczeń zdrowotnych sytuacja osoby prowadzącej kilka działalności jest nieco bardziej skomplikowana. Przedsiębiorca uzyskujący przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności, zobowiązany jest do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu każdej z nich.
Czym jest „rodzaj działalności”? Zgodnie z art. 82 ust. 5 Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, do rodzajów działalności zalicza się działalność gospodarczą w formie:
- jednoosobowej spółki z o. o.
- spółki cywilnej,
- spółki jawnej,
- spółki komandytowej,
- spółki partnerskiej.
Do „rodzajów działalności” zaliczają się również: praca twórcza i artystyczna oraz wykonywanie wolnego zawodu (opodatkowanego ryczałtem lub na zasadach ogólnych).
Przykład
Jeśli prowadzimy własną firmę i dodatkowo przystąpimy do spółki komandytowej, to będziemy zobowiązani do opłacania składki na ubezpieczenie społeczne albo z tytułu własnej firmy albo nowo powstałej spółki. Natomiast składki zdrowotne musimy opłacić podwójnie (ponieważ prowadzimy dwa rodzaje działalności).
Oczywiście istnieje sytuacja, w której prowadząc kilka działalności gospodarczych można opłacać pojedynczą składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to sytuacji, gdy jeden przedsiębiorca prowadzi kilka działalności tego samego rodzaju (nie dotyczy to spółek).
Przykład
Jeśli prowadzimy firmę w formie pozarolniczej działalności gospodarczej (np. salon fryzjerski) i realizując nowy pomysł otwieramy drugą, którą również rejestrujemy w CEIDG (np. sklep zoologiczny), to jesteśmy zobowiązani do opłacenia pojedynczej składki społecznej oraz pojedynczej składki zdrowotnej.
Jednak prowadząc dwie spółki cywilne na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, opłacamy pojedynczą składkę na ubezpieczenie społeczne i podwójną
z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Dominika Głowacka