Zmiany w administracji skarbowej już od marca!

01.03.2017 Prowadzenie działalności
Oceń 0.00/5 (0)

Od marca czeka nas prawdziwa zmiana w administracji skarbowej. W życie wchodzi ustawa, która przewiduje, że trzy podmioty: służba celna, administracja podatkowa i kontrola skarbowa zostaną od 1 marca 2017 r. skonsolidowane i przekształcone w Krajową Administrację Skarbową.

W myśl tego co zakomunikowała Kancelaria Prezydenta, KAS będzie wyspecjalizowaną administracją rządową wykonującą zadania z zakresu realizacji: dochodów podatkowych, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych. KAS ma zajmować się ochroną interesów Skarbu Państwa oraz ochroną obszaru celnego Unii Europejskiej, ma zapewnić obsługę i wsparcie podatnika i płatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych oraz obsługę i wsparcie przedsiębiorcy w prawidłowym wykonywaniu obowiązków celnych.

 

Zmiana uprawnień i gwarancji procesowych przedsiębiorców

 

Zdaniem Wioletty Krzysztofik, doradcy podatkowego z Majda Strzyżewska Kancelaria Adwokacka, funkcjonowanie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), zmieni nie tylko instytucjonalne otoczenie w zakresie podatków. - Modyfikacji ulegną również uprawnienia i gwarancje procesowe przedsiębiorców (podatników). Pracownicy KAS otrzymają szereg nowych uprawnień, jak m.in. kontrola bez uprzedzenia, dostęp do dokumentów objętych tajemnicą, a nawet wykorzystanie psów tropiących – wyjaśnia Krzysztofik.

ważne
Od 1 marca nowa administracja celno-skarbowa nie będzie już zawiadamiać o zamiarze wszczęcia postępowania kontrolnego. Zgodnie z nowymi regulacjami, przedsiębiorcy dowiedzą się o kontroli w chwili otrzymania upoważnienia do jej przeprowadzenia. Jednocześnie będzie to moment rozpoczęcia działań kontrolnych w firmie, czy też w mieszkaniu kontrolowanego.

Ustawa zawiera także szczegółowe regulacje dotyczące zasad prowadzenia przez organy KAS kontroli celno-skarbowej. Wszczęcie kontroli celno-skarbowej będzie następowało z urzędu, na podstawie upoważnienia do przeprowadzenia takiej kontroli udzielonego kontrolującemu.

 

Przesłuchania bez gwarantowanych 7 dni

 

- Czynności kontrolne będzie można przeprowadzać także w siedzibie urzędu czy każdym innym miejscu związanym z działalnością kontrolowanego podatnika. W ramach nowych uprawnień pracownicy KAS uzyskają możliwość żądania udostępnienia akt, ksiąg oraz dokumentów związanych z przedmiotem kontroli. Będzie to możliwe również za okres inny niż ten objęty kontrolą – tłumaczy Wioletta Krzysztofik. – Co ważne, niektóre czynności dowodowe, takie jak przesłuchanie świadka czy wykorzystanie opinii biegłego będą mogły być przeprowadzone przez kontrolujących bez gwarantowanych do tej pory 7 dni na przygotowanie się przez przedsiębiorcę – wyjaśnia doradca podatkowy z Majda Strzyżewska Kancelaria Adwokacka.

 

W przypadku podejrzenia, że w firmie podatnika nie są przestrzegane przepisy oraz gdy wystąpią okoliczności faktyczne uzasadniające niezwłoczne przeprowadzenie czynności sprawdzających, kontrole będą mogły być wszczynane po okazaniu przez inspektora legitymacji służbowej.

 

Brak możliwości zgłaszania zastrzeżeń do wyników kontroli

 

Zmiany dotyczyć będą również czasu na złożenie korekty deklaracji. Podatnicy będą mieli możliwość ich składania w terminie 14 dni od chwili doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Kolejnym dopuszczalnym terminem na złożenie korekty deklaracji w zakresie objętym kontrolą, będzie okres do 14 dni od chwili doręczenia wyniku kontroli. W tym miejscu warto zauważyć, że przedsiębiorcy nie będą mieli możliwości zgłaszania jakichkolwiek zastrzeżeń do otrzymywanych wyników kontroli.

 

KAS zmieni sposób przeprowadzania postępowań. Od 1 marca postępowania dwuinstancyjne będą obowiązywały tylko i wyłącznie w przypadku tych postępowań podatkowych, które prowadzone są przez naczelników urzędów skarbowych. Natomiast wszystkie postępowania prowadzone przez KAS będą dwukrotnie rozpatrywane przez ten sam organ.

 

Interpretacje tylko w gestii dyrektora KAS

 

Ustawa o KAS wprowadzi również zmiany dotyczące wydawania interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego. Z dniem wejścia w życie przepisów o KAS, to dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej stanie się jedynym organem upoważnionym do wydawania interpretacji, rozpatrywania wezwań do usunięcia naruszenia prawa, stwierdzenia wygaśnięcia interpretacji oraz jej uchylenia.

 

Zgodnie z ustawą szef KAS, będzie podlegał ministrowi finansów. Będzie to osoba w randze wiceministra finansów, powoływana przez premiera na wniosek ministra finansów. Szef KAS będzie realizował zadania, które obecnie wykonuje szef Służby Celnej, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, a także dotychczasowe zadania ministra finansów, w szczególności w zakresie nadzoru nad administracją podatkową.

 

Ustawa przewiduje powstanie Centralnego Rejestru Danych Podatkowych prowadzonego w systemie teleinformatycznym, który ma służyć w szczególności gromadzeniu oraz przetwarzaniu danych związanych z obowiązkami podatkowymi i celnymi.

ważne
Powstanie także ogólnopolska Krajowa Informacja Skarbowa, która zapewni jednolite indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego oraz informację podatkową i celną.

Obecnie w Polsce działa 16 Izb Skarbowych, 16 Izb Celnych, 45 urzędów celnych i 143 oddziały celne. Ponadto 16 Urzędów Kontroli Skarbowej i osiem zamiejscowych ośrodków UKS. Od 01 marca 2017 r.  będziemy mieć 16 Izb Administracji Skarbowej, 16 Urzędów Celno-Skarbowych, 45 delegatur UCS i 143 oddziały celne, oraz 400 urzędów skarbowych.

 

Autorem artykułu jest Rafał Wąsowicz

#Ikonto Biznes #Pakiet Kredytowy

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies