Usługi transportowe

24.03.2017 Prowadzenie działalności
Oceń 0.00/5 (0)
Ekspert
Krzysztof Ulicki główny księgowy
firma: DOMINUS GRUPA DORADCZA SP. Z O.O.

Napisz do eksperta
Krzysztof Ulicki

DOMINUS GRUPA DORADCZA SP. Z O.O.

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Dynamiczny rozwój gospodarczy spowodował m.in. rozwój usług transportowych. Obecnie jest wiele firm zajmujących się transportem towarów z miejscem przeznaczenia zarówno na terenie kraju jak i za granicą. O czym należy pamiętać świadcząc tego typu usługi?

Dynamiczny rozwój gospodarczy spowodował m.in. rozwój usług transportowych. Obecnie jest wiele firm zajmujących się transportem towarów z miejscem przeznaczenia zarówno na terenie kraju jak i za granicą. O czym należy pamiętać świadcząc tego typu usługi?

 

Czym są usługi transportowe w świetle ustawy o VAT?

 

Usługi transportowe krajowe stanowią czynności przemieszczenia towarów lub ludzi przy pomocy środka transportu z miejsca załadunku (poboru osób) do miejsca przeznaczenia na obszarze wyłącznie terytorium Polski.

Na transport międzynarodowy z kolei składają się czynności przemieszczenia towarów lub ludzi z miejsca załadunku, którym może być kraj z poza Unii Europejskiej do miejsca przeznaczenia, czyli terytorium Wspólnoty i odwrotnie.

Transport międzynarodowy zaistnieje również w sytuacji, gdy przemieszczenie towarów lub ludzi nastąpi począwszy od kraju z poza Wspólnoty przez terytorium Unii Europejskiej to a kończąc na kraju z poza obszaru Unii.

 

Niezbędne zezwolenie

ważne
Rozpoczęcie prowadzenia firmy transportowej wiąże się z uzyskaniem licencji na wykonywanie czynności przewoźnika drogowego. W tym celu należy udać się do starostwa powiatowego dla miejsca zamieszkania (osoba fizyczna) lub siedziby (spółki).

W przypadku, gdy firma będzie świadczyła usługi transportu międzynarodowego, będzie musiała postarać się jeszcze o licencję na transport międzynarodowy składając wniosek do biura transportu międzynarodowego. Jest kilka rodzajów zezwoleń, które różnią się od siebie w zależności od kraju do którego chcemy przewozić towar.

 

Winiety

 

Świadcząc usługi transportowe na terenie Unii lub poza nią będziemy musieli zaopatrzyć się w tzw. winiety. Są to płatne zezwolenia umożliwiające poruszanie się po autostradach poza Polską z tym, że mogą wystąpić w postaci nalepek albo kart magnetycznych. Nabyć je można w Polskim Związku Motorowym, który jest ich głównym dostawcą. Są one wystawiane na określony odcinek czasu np. 6 dni.

 

Ceny i rodzaje winiet są różne w zależności od kraju, ale w większości państw europejskich są pobierane opłaty zarówno za korzystanie z autostrad jak i z dróg krajowych. Przed wyjazdem za granicę należy sprawdzić zatem w jaki sposób są one naliczane.

 

Obowiązek podatkowy dla usług transportowych

 

Obowiązek opodatkowania transportu towarów powstanie:

 

Należy przy tym pamiętać, iż w dzisiejszych czasach moment dostarczenia towarów jest zwykle określany w umowach, więc może to być:

 

Usługi transportu świadczone wewnątrz UE

 

W sytuacji świadczenia usług transportu wewnątrz Unii Europejskiej w pierwszej kolejności należy ustalić status odbiorcy, ponieważ, gdy odbiorcą jest:

 

1. Kontrahent z Unii Europejskiej będący podatnikiem, to miejscem opodatkowania ze względu na VAT będzie jego adres siedziby albo stałego miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, jeśli inny niż siedziby,

 

2. Kontrahent z Unii Europejskiej nie będący podatnikiem, to miejscem opodatkowania ze względu na VAT będzie miejsce faktycznego zainicjowania czynności transportowych (bez znaczenia będą miały jakiekolwiek pokonane odległości):

 

Usługi transportu świadczone dla kontrahentów z poza UE

 

Kolejnym przypadkiem jest sytuacja, w której polska firma transportowa zdecydowała się świadczyć usługi transportu międzynarodowego co w świetle ustawy o VAT oznacza świadczenie usług transportu dla krajów z poza Unii Europejskiej. Podobnie jak wcześniej należy ustalić status odbiorcy, gdyż jeżeli odbiorcą jest:

 

1. Kontrahent z poza Unii Europejskiej będący podatnikiem, to miejscem opodatkowania ze względu na VAT będzie jego adres siedziby albo stałego miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, jeśli inny niż siedziby,

 

2. Kontrahent z poza Unii Europejskiej nie będący podatnikiem, to miejscem opodatkowania ze względu na VAT będzie miejsce faktycznego zainicjowania czynności transportowych (z uwzględnieniem pokonanych odległości) z tym, że w odróżnieniu od usług świadczonych na terenie Unii Europejskiej, jeżeli:

 

Dokumentacja w usługach transportu

 

W ustawie o VAT brak jest uregulowań dotyczących braków w dokumentacji uzasadniającej zastosowanie stawek VAT 0% lub gdy VAT rozlicza nabywca. Niemniej jednak w sytuacji nieposiadania różnych dokumentów potwierdzających transport towarów przez konkretne kraje, przedsiębiorca świadczący usługi transportowe będzie zobligowany do zastosowania 23% krajowej stawki VAT.

 

Dokumentacje taką stanowią m.in.:

- oraz inne dokumenty celne i spedytorskie w przypadku, gdy usługa transportu jest wliczona w cenę towarów i stanowi łącznie podstawę opodatkowania importowanych towarów. Jednak nie na wszystkie usługi transportu obowiązuje ta sama stawka o czym poniżej.

 

Usługi transportowe, a różne stawki VAT 

 

Ustawodawca wskazuje, że w zależności od rodzaju świadczonych usług transportowych przewidziane są 3 różne stawki VAT.

#Ikonto Biznes #Samochód Firmowy

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies