Transakcje walutowe, a analiza techniczna
12.12.2016 Prowadzenie działalności„Tanio kupić, drogo sprzedać” – maksyma ta jak mantra powtarzana jest przez osoby dokonujące transakcji walutowych. Powszechnie wiadomym jest fakt, iż posiadając walutę chcemy ją sprzedać jak najdrożej. Natomiast rozważając kupno waluty, oczekujemy uzyskać jak najniższą cenę.

Podejmując decyzje o zakupie bądź sprzedaży kierujemy się różnymi przesłankami, jednak zawsze szukamy kursu, który będziemy w stanie zaakceptować. I jak nigdy ze 100% skutecznością nie jesteśmy w stanie określić poziomów ceny w przyszłości, tak jesteśmy w stanie wskazać prawdopodobny kierunek, w którym cena będzie podążać. Tym sposobem, znając prawdopodobny kierunek ruchu ceny w przyszłości, można odpowiednio dobrać instrument finansowy dostępny na rynku w celu dobrania odpowiedniej strategii oraz osiągnięcia zadowalających poziomów cenowych.
Z wielu narzędzi, które można wykorzystać do analizy sytuacji rynkowej, zazwyczaj najlepiej sprawdzają się te najprostsze. Analiza techniczna – bo o niej mowa – znakomicie sprawdza się na rynku walutowym. Dla celów poniższego artykułu przedstawię jej podstawy, które w połączeniu z odpowiednio dobranym instrumentem finansowym tworzą kompletne narzędzie, pozwalające ze spokojem zaplanować przyszłe transakcje walutowe. Co ważniejsze, do analizy wystarczy sam wykres.
Rysunek 1 Trend wzrostowy:
Podstawowym zadaniem, jakie należy wykonać korzystając z analizy technicznej, jest identyfikacja kierunku, w którym porusza się cena. Nierzadko wystarczy rzut oka na interesujący nas wykres, aby zidentyfikować trend panujący na rynku. Jednak z teoretycznego punktu widzenia identyfikacja powinna odbywać się na zasadzie obserwacji lokalnych dołków i szczytów oraz zestawieniu ich ze sobą. Sekwencja coraz wyższych szczytów oraz dołków wskazuje na trend wzrostowy, natomiast coraz niższe szczyty i niżej występujące po nich dołki wskazują na występowanie trendu spadkowego.
Rysunek 2 Trend spadkowy :

Poza powyższymi, istnieje jeszcze jeden rodzaj trendu – trend horyzontalny. Występuje on w chwili, kiedy nie jesteśmy w stanie dokonać identyfikacji dominującego trendu, przez co cena porusza się horyzontalnie w niewielkim zakresie cenowym.
Rysunek 3 Trend horyzontalny:
Jak wiadomo, każdy trend ma też swój koniec. Przydatnym narzędziem, które pozwala zidentyfikować potencjalne miejsca końca trendu są poziomy wsparcia i oporu. Są to poziomy cenowe, przy których historycznie występowała wyraźna reakcja rynku, nierzadko również „okrągłe” wartości. Odszukanie ich pozwoli zidentyfikować miejsca, w których prawdopodobieństwo odwrócenia trendu będzie większe.
Rysunek 4 Koniec trendu spadkowego :
Na wykresie rys. 4 zaprezentowano oznaki końca trendu spadkowego. Po sekwencji coraz niżej występujących szczytów oraz dołków, ostatni z nich nie został pogłębiony, przez co poziom ten stał się poziomem wsparcia, a cena przeszła obecnie w trend horyzontalny.
Symptomów końca trendu wzrostowego należy szukać analogicznie. Po sekwencji coraz wyższych szczytów oraz dołków występuje brak kontynuacji trendu. Cena zatrzymuje się na wysokości ostatniego szczytu, po czym rozpoczyna się trend spadkowy.
Rysunek 5 Koniec trendu wzrostowego:
Znając podstawowe narzędzia analizy technicznej można z powodzeniem zaplanować przyszłe transakcje wymiany waluty. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą zlecenia z limitem ceny oraz możliwość zabezpieczenia kursu walutowego za pomocą kontraktu terminowego typu forward. Za pomocą kontraktu forward klient jest w stanie zabezpieczyć kurs walutowy na dowolną datę w przyszłości, co z punktu widzenia przedsiębiorcy jest rozwiązaniem bardzo korzystnym, ponieważ eliminuje niepewność dotyczącą kursu walutowego.
W zależności od sytuacji rynkowej oraz zapotrzebowania na wymianę waluty można rozegrać kilka scenariuszy, które pozwolą osiągnąć zadowalającą cenę wymiany.
1. Planowanie zakupu waluty
- W czasie trwania trendu wzrostowego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zawarcie transakcji terminowej. Wiąże się to z odgórnym ustaleniem daty wymiany oraz kursu po jakim zostanie ona dokonana. Dodatkowym atutem jest fakt, że datę tę można skracać bądź wydłużać co sprawia, że ta opcja zabezpieczenia kursu walutowego jest bardzo elastyczna.
- W czasie trwania trendu spadkowego, kiedy cena podąża w preferowanym kierunku, istnieje możliwość zabezpieczenia kursu walutowego składając zlecenie z limitem ceny. Zlecenia walutowe umożliwia zabezpieczenie pozycji na wypadek zarówno korzystnych jak i niekorzystnych ruchów na rynku walutowym.
2. Planowanie sprzedaży waluty
W wypadku planowania sprzedaży waluty należy postępować odwrotnie w porównaniu do jej kupna.
- Podczas trwania trendu wzrostowego, kiedy cena rośnie i staje się coraz bardziej atrakcyjna, pozycję walutową należy zabezpieczyć za pomocą zlecenia walutowego.
- Natomiast planując sprzedaż waluty, kiedy na rynku trwa trend spadkowy na interesującej nas parze walutowej, należy skorzystać z zabezpieczenia kursu walutowego za pomocą kontraktów terminowych.
Autor artykułu : Zbigniew Zamara