Tarcza 7.0 - co się zmienia?

01.03.2021 Prowadzenie działalności
Oceń 0.00/5 (0)

Od lutego 2021 roku w życie weszły nowe rozwiązania dla przedsiębiorców poszkodowanych wskutek COVID-19. To już siódma odsłona Tarczy Antykryzysowej – pakietu programów pomocowych skonstruowanych przez rząd, które mają pomóc małym i dużym firmom w przerwaniu trudnego czasu pandemii. Wsparcie to kierowane jest do branż, które najmocniej ucierpiały wskutek restrykcji. Przedsiębiorcy już od kilku miesięcy korzystają ze wsparcia rządowego. Czym Tarcza 7.0 różni się od wcześniejszych rozwiązań? Kto otrzyma pomoc finansową i na jakiej zasadzie jest udzielana

Tarcza 7.0 - nowy pakiet programów pomocowych

 

Nowa propozycja pomocy antykryzysowej uwzględnia:

 

 

Tarcza 7.0 tym różni się od pozostałych rozwiązań, że proponuje dodatkowe programy pomocowe skierowane do konkretnej grupy przedsiębiorców. Lista PKD została poszerzona o przedstawicieli branży turystycznej oraz uwzględnia: hotele i podobne obiekty zakwaterowanie, obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, pola kempingowe i pola namiotowe, działalność agentów turystycznych, działalność organizatorów turystyki oraz działalność usługową wspomagającą transport lotniczy. Skupiono się również na dodatkowej pomocy w postaci dofinansowania do wynagrodzeń pracowników. Możliwość otrzymania ponownego świadczenia postojowego czy dotacje dla mikroprzedsiębiorców i małych firm to kolejne rozwiązania, które pojawiły się w Tarczy 7.0.

 

Aby skorzystać z pomocy w ramach Tarczy 7.0, należy spełnić określone warunki, o których więcej można przeczytać na stronie biznes.gov.pl. Wyszczególniono tam najczęściej wybierane przez przedsiębiorców formy wsparcia oraz wytyczne niezbędne do złożenia wniosków o dofinansowanie, zwolnienie z ZUS czy otrzymanie świadczenia postojowego.

 

Tarcza 7.0 została skonstruowana w taki sposób, aby uwzględnić potrzeby większej liczby przedsiębiorców, niż miało to miejsce w przypadku Tarczy 6.0. Obecnie ze wsparcia mogą korzystać również branże, które w równym stopniu, co na przykład restauratorzy, utracili płynność dochodów w związku z COVID-19. Mowa tu m.in. o taksówkarzach, nauczycielach języków obcych, branży kulturalnej oraz rozrywkowej.

 

Dofinansowanie wynagrodzeń

 

Dofinansowanie do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych to kolejna forma pomocy proponowana w ramach Tarczy 7.0. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby pozyskać wsparcie w postaci 2 tysięcy złotych do wynagrodzenia każdego pracownika (z uwzględnieniem wymiaru pracy), powinni spełnić określone warunki oraz złożyć wniosek o dofinansowanie do 31 marca 2021 roku. Pomoc ta uwzględnia przedsiębiorców działających w szeroko pojętej branży turystycznej, w tym agentów, organizatorów wycieczek, a także właścicieli pól kempingowych i namiotowych, obiektów noclegowych, hoteli i innych miejsc zakwaterowania. Udzielana jest jednorazowo na kolejne 3 miesiące.

 

Świadczenie postojowe

 

Rozwiązaniem, z którego może skorzystać zdecydowanie większa grupa przedsiębiorców, jest świadczenie postojowe oraz możliwość ponownego świadczenia postojowego dla firm, które korzystały z niego w ramach poprzednich Tarcz Antykryzysowych. Będą to zatem nie tylko przedstawiciele branży turystycznej, ale także szeregu innych działalności z zakresu filmu, fotografii, muzealnictwa, sprzedaży detalicznej, prowadzenia restauracji i placówek gastronomicznych, pozaszkolnej formy edukacji czy szerokiego sektora działalności rozrywkowej i usługowej.

 

Tarcza 7.0 uwzględnia również potrzeby mikroprzedsiębiorców oraz małych firm, które mogą skorzystać z dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Wsparcie finansowe jest jednorazowe i wynosi 5 tysięcy złotych. Przedsiębiorca, który już raz korzystał z pomocy w tej formie w ramach Tarczy 6.0, może ponownie wybrać tę możliwość w ramach nowego świadczenia pomocowego – musi spełnić tylko określone warunki.

 

Tarcza 7.0 jest rozwiązaniem, które zgodnie z zapowiedziami rządu będzie poszerzane o kolejne punkty. Póki co jednak nie padły konkretne ustalenia.

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies