Sukcesja firmy – łatwy sposób na zabezpieczenie firmy

21.10.2019 Prowadzenie działalności
Oceń 5.00/5 (1)

Sukcesja w firmie to nic innego jak przekazanie decyzyjności o losach firmy w ręce następcy przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości zarządzania przedsiębiorstwem.

Każdy jednoosobowy przedsiębiorca musi mieć świadomość, że jego firma jest nierozerwalnie z nim związana. Co za tym idzie, z chwilą śmierci przedsiębiorcy ustaje byt prawny jego firmy.

 

Pociąga to za sobą następujące konsekwencje:

 

Co zrobić, aby uniknąć problemów, którymi w okolicznościach śmierci przedsiębiorcy zostaje obciążona jego rodzina?

 

Przedsiębiorca, aby zabezpieczyć ciągłość musi jedynie w zwykłej formie pisemnej albo elektronicznej oświadczyć, że powołuje określoną osobę na zarządcę sukcesyjnego. Ponieważ zarząd sukcesyjny wiąże się nie tylko z upraw­nieniami, ale również z obowiązkami, osoba powołana na zarządcę sukcesyjnego musi w formie pi­semnej (albo elektronicznej), wyrazić zgodę na pełnienie tej funkcji.

 

ważne
Zarząd sukcesyjny - służy do tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG kontynuowania działalności gospodarczej wykonywanej z wykorzystaniem tego przedsiębiorstwa.

 

ważne
Aby powołać zarządcę sukcesyjnego, przedsiębiorca musi być wpisany do CEIDG. Fakt, że przedsiębiorca zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej nie stoi na przeszkodzie do powołania zarządcy

.

 

W sytuacji, gdy przedsiębiorca sam nie powołał zarządcy sukcesyjnego, po jego śmierci będzie mógł zrobić to:

 

Co może robić zarząd sukcesyjny?

 

Zarząd sukcesyjny wychodzi naprzeciw oczekiwaniom firm rodzinnych, które stoją przed wyzwaniem sukcesji. Pozwala, by firma nie popadła w niebyt wraz ze śmiercią swojego właściciela, tylko mogła się dalej rozwijać w rękach kolejnego pokolenia. Dzięki zarządowi sukcesyjnemu, wszystkie decyzje mogą zapadać, a formalności toczyć się bez uszczerbku dla bieżącej działalności firmy. Sukcesja firmy, w sytuacji gdy rozstrzygnięte są już sprawy własnościowe, może przebiec płynnie.

 

źródło: https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/sukcesja-firm-jednoosobowych

#Webinar Sukcesja

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies