Sprzedaż towarów dla kontrahentów z Unii Europejskiej

14.04.2017 Prowadzenie działalności
Oceń 5.00/5 (1)
Ekspert
Krzysztof Ulicki główny księgowy
firma: DOMINUS GRUPA DORADCZA SP. Z O.O.

Napisz do eksperta
Krzysztof Ulicki

DOMINUS GRUPA DORADCZA SP. Z O.O.

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Coraz częściej przedsiębiorcy sprzedają towary za granicę. Wzrost tego typu transakcji jeszcze szczególnie zauważalny wobec krajów najbliżej położonych terytorium Polski. Dostawy wewnątrzwspólnotowe wymagają jednak znajomości kilku zagadnień warunkujących zaistnienie transakcji.

Czym jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów?

 

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) oznacza po prostu sprzedaż towarów przez polskiego podatnika dla innego podatnika z terenu Unii Europejskiej.

 

Kto może dokonywać tego typu transakcji?

 

Sprzedaż towarów do Unii Europejskiej zaistnieje wówczas, gdy kontrahenci w nim uczestniczący są podatnikami, a w szczególności:

1. Po stronie polskiego dostawcy:

2. Po stronie unijnego odbiorcy:

WDT jest opodatkowane stawką 0% przy założeniu, że towary zostały faktycznie wywiezione z terytorium Polski. Oznacza to, że podstawą zakwalifikowania danej sprzedaży jako dostawy unijnej jest przemieszczenie towarów od polskiego kontrahenta do unijnego kontrahenta.

 

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT, a kiedy w podatku dochodowym?

 

Obowiązek opodatkowania w VAT (wykazania) WDT powstaje w miesiącu dokonania tej transakcji jednak nie później niż do 15 dnia następnego miesiąca po dostawie towarów.

Jeżeli wcześniej została wystawiona faktura wówczas obowiązek opodatkowania WDT powstanie z dniem wystawienia faktury sprzedaży.

ważne
Jeszcze w 2016r. ustawodawca uchylił przepis obligujący do opodatkowania wpłaconych zaliczek na poczet WDT.

Podstawa opodatkowania WDT stanowi:

 

Powyższa kwota może być obniżona o różnego rodzaju skonta, rabaty, kwoty wynikające ze zgłoszonych i uznanych reklamacji.

 

Obowiązek opodatkowania w podatku dochodowym (wykazania) WDT powstanie w zależności jakie zdarzenie wystąpiło najwcześniej:

 

Faktura wystawiona w walucie obcej

 

Przeliczenia faktury wyrażonej w walucie obcej na polskie złote należy dokonać poprzez pomnożenie:

 

Kiedy nie zaistnieje WDT?

Udokumentowanie transakcji WDT.

Jak już wyżej wspomniano podstawową formą udokumentowania WDT będzie wystawienie faktury zaopatrzonej w NIP UE zarówno polskiego jak i unijnego podatnika ze stawką VAT 0%, a ponadto:

1. Listy przewozowe i inne dokumenty (wykaz towarów) zawierające informacje o dostarczeniu towarów do unijnego kontrahenta otrzymane od firmy spedycyjnej,

2. W sytuacji, gdy polski podatnik dostarcza sam towary wówczas poza wykazem towarów musi spisać oświadczenie o wywozie towaru zawierające:

ważne
Warto pamiętać, iż poza wyżej wymienionymi obowiązkowymi dokumentami w przypadku niejednoznacznych sytuacji towarzyszących wywozowi, można udokumentować daną dostawę również przy pomocy dowodów takich jak: zapłat za towar, polis ubezpieczeniowych, zamówień, korespondencji z kontrahentem i innych.

Terminy składania deklaracji

 

W przypadku dokonania WDT należy złożyć deklarację VAT-7 do 25 dnia miesiąca następnego po miesiącu dokonania dostawy albo VAT-7K do 25 dnia miesiąca następnego po zakończeniu kwartału, w którym dokonano dostawy.

ważne
Ponadto należy złożyć miesięczną informację podsumowującą (wyłącznie w formie elektronicznej) VAT-UE do 25 dnia miesiąca następnego po miesiącu dokonania dostawy.

 

Przykładowo, jeżeli polski przedsiębiorca dokonał sprzedaży dla kontrahenta z Unii Europejskiej np. w miesiącu lutym 2017r., będzie zobligowany do wykazania danej dostawy w rozliczeniu za miesiąc luty 2017r. poprzez:

ważne
Należy przy tym zaznaczyć, iż dokonując rozliczenia WDT polski przedsiębiorca musi posiadać dokumenty potwierdzające przemieszczenia towarów z terytorium Polski na terytorium Wspólnoty Europejskiej.

 

#Ikonto

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies