Sprzedaż towarów dla kontrahentów z Unii Europejskiej
14.04.2017 Prowadzenie działalności
Napisz do eksperta
Krzysztof Ulicki
DOMINUS GRUPA DORADCZA SP. Z O.O.
Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.
Coraz częściej przedsiębiorcy sprzedają towary za granicę. Wzrost tego typu transakcji jeszcze szczególnie zauważalny wobec krajów najbliżej położonych terytorium Polski. Dostawy wewnątrzwspólnotowe wymagają jednak znajomości kilku zagadnień warunkujących zaistnienie transakcji.

Czym jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów?
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) oznacza po prostu sprzedaż towarów przez polskiego podatnika dla innego podatnika z terenu Unii Europejskiej.
Kto może dokonywać tego typu transakcji?
Sprzedaż towarów do Unii Europejskiej zaistnieje wówczas, gdy kontrahenci w nim uczestniczący są podatnikami, a w szczególności:
1. Po stronie polskiego dostawcy:
- jest zarejestrowanym polskim podatnikiem VAT oraz
- dokonał rejestracji do transakcji wewnątrzwspólnotowych albo
- inni podatnicy lub osoby fizyczne niebędące podatnikami, gdy dokonują dostawy nowego środka transportu.
2. Po stronie unijnego odbiorcy:
- podatnik podatku od wartości dodanej (czynny podatnik VAT) zarejestrowany do transakcji wewnątrzwspólnotowych (poza terytorium Polski) lub
- osoby prawne nie będące podatnikiem podatku od wartości dodanej (czynny podatnik VAT) zarejestrowane do transakcji wewnątrzwspólnotowych (poza terytorium Polski) lub
- podatnik podatku od wartości dodanej (czynny podatnik VAT) albo spółka kapitałowa nie będąca podatnikiem podatku od wartości dodanej (czynny podatnik VAT), sprzedający wyroby akcyzowe i zobowiązani w związku z przemieszczeniem tych wyrobów to poboru lub zawieszenia podatku akcyzowego lub
- inne podmioty niż wymienione w punktach a, b (nie będące podatnikami) zamieszkujące poza terytorium Polski, jeżeli przedmiotem WDT są nowe środki transportu.
WDT jest opodatkowane stawką 0% przy założeniu, że towary zostały faktycznie wywiezione z terytorium Polski. Oznacza to, że podstawą zakwalifikowania danej sprzedaży jako dostawy unijnej jest przemieszczenie towarów od polskiego kontrahenta do unijnego kontrahenta.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT, a kiedy w podatku dochodowym?
Obowiązek opodatkowania w VAT (wykazania) WDT powstaje w miesiącu dokonania tej transakcji jednak nie później niż do 15 dnia następnego miesiąca po dostawie towarów.
Jeżeli wcześniej została wystawiona faktura wówczas obowiązek opodatkowania WDT powstanie z dniem wystawienia faktury sprzedaży.
Podstawa opodatkowania WDT stanowi:
- kwota wynikająca z wartości sprzedawanych towarów powiększona o marżę dostawcy oraz inne ewentualne opłaty,
Powyższa kwota może być obniżona o różnego rodzaju skonta, rabaty, kwoty wynikające ze zgłoszonych i uznanych reklamacji.
Obowiązek opodatkowania w podatku dochodowym (wykazania) WDT powstanie w zależności jakie zdarzenie wystąpiło najwcześniej:
- data wydania towaru,
- data wystawienia faktury.
Faktura wystawiona w walucie obcej
Przeliczenia faktury wyrażonej w walucie obcej na polskie złote należy dokonać poprzez pomnożenie:
- wartości wynikającej z faktury i średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania dostawy (dla potrzeb rozliczenia VAT) oraz
- wartości wynikającej z faktury i średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (dla potrzeb rozliczenia przychodu).
Kiedy nie zaistnieje WDT?
Udokumentowanie transakcji WDT.
Jak już wyżej wspomniano podstawową formą udokumentowania WDT będzie wystawienie faktury zaopatrzonej w NIP UE zarówno polskiego jak i unijnego podatnika ze stawką VAT 0%, a ponadto:
1. Listy przewozowe i inne dokumenty (wykaz towarów) zawierające informacje o dostarczeniu towarów do unijnego kontrahenta otrzymane od firmy spedycyjnej,
2. W sytuacji, gdy polski podatnik dostarcza sam towary wówczas poza wykazem towarów musi spisać oświadczenie o wywozie towaru zawierające:
- adres dostawcy i odbiorcy,
- datę wywozu,
- miejsce przeznaczenia dostawy towaru,
- nr rejestracyjny, markę i model samochodu, którym będzie wywieziony towar,
- datę i potwierdzenie odbiorcy otrzymania danego towaru.
Terminy składania deklaracji
W przypadku dokonania WDT należy złożyć deklarację VAT-7 do 25 dnia miesiąca następnego po miesiącu dokonania dostawy albo VAT-7K do 25 dnia miesiąca następnego po zakończeniu kwartału, w którym dokonano dostawy.
Przykładowo, jeżeli polski przedsiębiorca dokonał sprzedaży dla kontrahenta z Unii Europejskiej np. w miesiącu lutym 2017r., będzie zobligowany do wykazania danej dostawy w rozliczeniu za miesiąc luty 2017r. poprzez:
- złożenie deklaracji VAT-7 miesięcznej do 25.03.2017r. a w przypadku składania deklaracji kwartalnej VAT-7K do 25.04.2017r.,
- złożenie miesięcznej deklaracji VAT-UE do 25.03.2017r.