Sposoby na poprawę efektywności energetycznej w MŚP

08.02.2023 Prowadzenie działalności
Oceń 5.00/5 (2)
Ekspert
Anna Dyląg Ekspert ds. projektów międzynarodowych
firma: Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
Ekspert
Adam Ślusarz Starszy specjalista ds. marketingu
firma: Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Napisz do eksperta
Anna Dyląg

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Napisz do eksperta
Adam Ślusarz

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej powodują oszczędności energii, mają pozytywny wpływ ekonomiczny, a także szereg pośrednich korzyści, takich jak: zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, zużycia wody czy emisji gazów cieplarnianych. MŚP odgrywają fundamentalną rolę w światowej gospodarce. Ich zużycie energii, chociaż stosunkowo niskie na poziomie indywidualnym, jest wysokie, gdy rozpatruje się je w ujęciu łącznym. Istnieje szereg dostępnych technologii oraz dobrych praktyk dzięki którym można poprawić efektywność energetyczną w przedsiębiorstwie.

Bariery w poprawie efektywności energetycznej w MŚP

W Polsce MŚP stanowią ponad 99% wszystkich przedsiębiorstw i odpowiadają za połowę krajowego PKB. Jednak potencjał efektywności energetycznej w MŚP jest trudniejszy do uwolnienia niż w przypadku dużych przedsiębiorstw. W Polsce brak jest wiarygodnych danych o zużyciu energii w MŚP, a składa się na to kilka przyczyn. Przede wszystkim MŚP nie podlegają obowiązkowemu audytowi energetycznemu jak również nie istnieje obowiązek sprawozdawczości w zakresie energii dla tego typu podmiotów. Z kolei monitoring energii i systemy zarządzania energią są w Polsce dopiero w fazie rozwoju. Często są to rozwiązania będące poza zasięgiem finansowym MŚP.

 

W ramach projektu „Wsparcie techniczne dla promowania audytu energetycznego oraz inwestycji w efektywność energetyczną w małych i średnich przedsiębiorstwach.”, Krajowa Agencja Poszanowania Energii przeprowadziła ankietę w grupie 5002 przedsiębiorstw z sektora MŚP. Wynika z niej, że poziom świadomości i wiedzy na temat działań proefektywnościowych wśród MŚP jest niski. Rośnie on w firmach, które wykonały audyt energetyczny, jednak firmy te stanowią mniejszość. Z pełnymi wnioskami z badań można się zapoznać na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska  >>

 

Pozostałe bariery związane z poprawą efektywności energetycznej w MŚP przedstawia poniższa tabela.

 

 

Korzyści z wdrożenia środków poprawy efektywności energetycznej

Jednym z elementów przełamywania barier jest wdrożenie programów wsparcia edukacyjno-doradczego w celu poprawy świadomości i wiedzy MŚP w obszarze efektywności energetycznej. Dostarczenie przedsiębiorcom niezbędnej wiedzy o korzyściach dla ich firm wynikających z wdrożenia działań proefektywnościowych stanowi jeden z kluczowych czynników sukcesu. Podstawowe korzyści przedstawiamy poniżej.

 

Należy jednak pamiętać, że każde działanie i każdą firmę należy rozpatrywać indywidualnie, temu służy m.in. audyt energetyczny, który określa potencjalne oszczędności energii w całym przedsiębiorstwie:

 

Dostępne instrumenty finansowe wspierające poprawę efektywności energetycznej

Istnieje szereg instrumentów wsparcia finansowego dla MŚP, w tym dotyczących poprawy efektywności energetycznej, ale konieczne jest wzmożenie wysiłków na rzecz promowania i rozpowszechniania wiedzy na temat obecnych wymogów prawnych i nowych technologii oraz zapewnienia dostępu do wiedzy eksperckiej dla MŚP związanych ze zrównoważoną energią. Możliwość finansowania działań związanych z poprawą efektywności energetycznej stanowi ważny argument w przełamywaniu barier w tym zakresie u osób zarządzających MŚP.

 

 

Baza wiedzy dla przedsiębiorcy

Aby ułatwić małym i średnim przedsiębiorcom rozpoczęcie drogi poprawy efektywności energetycznej, a co za tym idzie obniżenia kosztów działalności, Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska przygotowała narzędzia, które pomogą określić potencjał oszczędności energii w firmie. Wszystkie te narzędzia dostępne są bezpłatnie na stronie https://www.gov.pl/web/audytywmsp

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies