Skuteczne sposoby na długie terminy płatności

12.11.2019 Prowadzenie działalności
Oceń 5.00/5 (1)
Ekspert
Michał Pawlik współzałożyciel
firma: SMEO S.A

Napisz do eksperta
Michał Pawlik

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Co roku w Polsce bankrutują setki firm. W 2017 roku liczba ta sięgnęła niemal 900. Głównym powodem są zatory płatnicze. Ten problem dotyka wielu mikroprzedsiębiorców, co tylko napędza spiralę zadłużenia. Gdy upadają oni, pociągają za sobą tych u których mieli zobowiązania, a Ci pociągają kolejnych. Na szczęście są sposoby na radzenie sobie z takimi trudnościami.

Płacenie po terminie standardem?

 

Według danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii aż 90 proc. polskich firm spotkało się z problemem zatorów płatniczych, oraz długich terminów płatności za wykonaną pracę. 62,5 dnia - tyle wynosi średnie opóźnienie w spłacie w ramach odroczonego terminu płatności według badania Coface „Płatności w Polsce 2018”. W niektórych branżach, takich jak transportowa czy budowlana, płacenie po terminie jest normą, ale problem dotyka tak naprawdę prawie każdej branży.

 

Długie terminy płatności na fakturach - co na to przepisy?

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami maksymalny termin dla transakcji między przedsiębiorstwami nie może przekroczyć 60 dni. Jest to standard wprowadzony unijną dyrektywą kilka lat temu. W Polsce potwierdza go ustawa z 2013 r. O ile dla większych  przedsiębiorstw nie stanowi to znacznego problemu, dla małych i średnich firm 2 miesiące to bardzo długo. Zdarza się, że przedsiębiorcy zmuszeni są do uregulowania podatku VAT, nie mając jeszcze fizycznie na koncie zarobionych pieniędzy.

 

Dlaczego właściciele małych firm godzą się na takie warunki? Chcąc podjąć współpracę z dużym kontrahentem często nie mają innego wyjścia, jak zaakceptować warunki narzucane przez większego gracza. Niestety odbija się to negatywnie na ich płynności finansowej.  

 

Sposoby na radzenie sobie z długimi terminami płatności.

 

Co może zrobić przedsiębiorca aby uchronić swoją firmę przed utratą płynności finansowej? Jest kilka sposobów. Oto niektóre z nich:

  1. Ubezpieczenie płatności za faktury na duże kwoty
  2. Wymaganie od kontrahentów odsetek za kredyt kupiecki
  3. Finansowanie wybranych faktur za pomocą faktoringu

 

1. Ubezpieczenia płatności

Załóżmy, że przedsiębiorcy udało się zdobyć nowego, dużego kontrahenta i zrealizować dla niego pierwsze zlecenie. Wystawiona faktura opiewa na wysoką kwotę a termin jej płatności jest długi. Współpraca dopiero się rozpoczęła, przedsiębiorca nie wie więc jeszcze, czy jego kontrahent okaże się rzetelnym partnerem biznesowym, który spłaca swoje zobowiązania na czas. W takiej sytuacji może rozważyć ubezpieczenie faktury, dzięki któremu zabezpieczy się na okoliczność niedotrzymania terminu płatności przez klienta. Przedsiębiorca chroni siebie wtedy przed ryzykiem niewypłacalności lub upadłości kontrahenta. Są to jednak zazwyczaj dosyć wysokie koszty. Dlatego przykładowo, nie warto robić tego, gdy mamy do czynienia z zaufanym kontrahentem, a faktura opiewa na stosunkowo niewielką kwotę.

 

2.  Wymaganie odsetek za kredyt kupiecki

Jest to mało popularna metoda. Przedsiębiorca posiada pewne prawo - może on zażądać odsetek z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego. Taka możliwość przysługuje po upływie miesiąca od dnia doręczenia faktury, i może trwać maksymalnie do dnia wymagalności faktury. Wysokość tych odsetek to 13% w skali roku.

Po upływie terminu wymagalności, przedsiębiorca nie może już wymagać odsetek za kredyt kupiecki. Od tego momentu ma z kolei możliwość naliczania:

 

3.  Wygodna wypłata gotówki dzięki faktoringowi

Faktoring to – w dużym skrócie – narzędzie do zarządzania wierzytelnościami, na które składa się kilka elementów:

Najważniejsza część tej usługi, ta, z którą jest on kojarzony, to przyspieszenie płatności z długoterminowej faktury. Faktoring to rozwiązanie, niewymagające posiadania zdolności kredytowej. Jedyne co musi zrobić przedsiębiorca to wykazać, że jego kontrahenci są wiarygodni. Dzięki współpracy z firmą faktoringową otrzymuje się natychmiast pieniądze z wystawionych faktur z długimi terminami płatności (30, 60 czy nawet 90 dni). Korzystając z faktoringu po prostu przyspiesza się wypłatę gotówki z tych faktur, bez konieczności czekania aż do terminu ich płatności.

Główną zaletą tego rozwiązania jest utrzymanie płynności finansowej firmy na dobrym poziomie. Nie trzeba czekać nawet kilku miesięcy na płatność za usługę, która została już wykonana, lub za towar który został już dostarczony. Zwiększa to konkurencyjność firmy oraz sprawia, że jest ona wiarygodna w oczach partnerów biznesowych.

 

Długie terminy płatności stanowią nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla mikroprzedsiębiorców. Na szczęście jednak, rynek zauważył ten problem. To właśnie z myślą o tych przedsiębiorcach, powstały takie usługi jak faktoring.

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies