Rusza rekrutacja do drugiej edycji akceleratora RBL_START

08.03.2019 Prowadzenie działalności
Oceń 0.00/5 (0)

Startuje nabór do drugiej edycji programu akceleracyjnego RBL_START. Akcelerator Alior Banku tym razem szuka rozwiązań z obszarów analizy danych, wspierania lojalności klientów, bezpieczeństwa oraz takich, które pozwolą na oferowanie usług finansowych w dotychczas niezagospodarowanych kanałach dystrybucji. Na zakwalifikowanych czeka m.in. rozbudowany program mentoringowy, szansa na finansowanie i możliwość wdrożenia swoich rozwiązań w Alior Banku lub PZU.

ważne
Pierwsza edycja RBL_START skupiała się głównie na obszarze otwartej bankowości. Z około 100 aplikantów z całego świata wybrano 8 start-upów, które ukończyły trwający 15 tygodni program akceleracyjny. W jego wyniku trwają prace nad projektami pilotażowymi z wybranymi start-upami. Dodatkowo, bank zdecydował się zainwestować 4 mln złotych w jeden ze start-upów z akceleratora – PayPo.

W drugiej edycji RBL_START znacznie rozszerzył obszary poszukiwań. W odpowiedzi na potrzeby swoich klientów jak i poszczególnych jednostek biznesowych banku tym razem poszukiwane są rozwiązania umożliwiające pozyskiwanie danych z różnych źródeł oraz zaawansowaną analizę zebranych danych z uwzględnieniem analizy predykcyjnej. Akcelerator skupi się także na usługach, które zwiększają zaangażowanie i lojalność klientów oraz pozwalają na oferowanie produktów finansowych i niefinansowych w różnych kanałach kontaktu. Bank nie ogranicza się tylko do tradycyjnych kanałów dystrybucji – mile widziane są wszelkie pomysły na wykorzystanie kanałów, w których dotychczas oferta finansowa była niedostępna. Akcelerator chce pozyskiwać także firmy z obszaru bezpieczeństwa i weryfikacji tożsamości w kanałach zdalnych.

- Chcemy tworzyć nowe produkty razem ze start-upami z branży FinTech i InsureTech. Własny program akceleracyjny pozwala nam budować tę współpracę w sposób najbardziej efektywny zarówno dla banku jak i zaangażowanych firm – wyjaśnia Kamila Wincenciak, Dyrektor ds. Partnerstw z FinTech w Alior Banku.


W ramach akceleratora zakwalifikowane start-upy będą mogły zweryfikować przyjęty model biznesowy we współpracy z ekspertami z Alior Banku i PZU – głównego partnera programu. Dodatkowo uczestnicy otrzymają szansę na opracowanie business case’ów potencjalnych projektów z partnerami, do których w tym momencie należą m.in.: IBM, Microsoft i kancelaria prawna Linklaters. Już wkrótce do tego grona dołączą kolejne firmy. Podczas trwania programu, każdy ze start-upów będzie mógł przetestować swoje rozwiązania z klientami wykorzystując zaplecze badawcze jakim dysponuje bank, a także otrzyma dostęp do Portalu dla Deweloperów i Open API Alior Banku. Akcelerowane rozwiązania będą w razie konieczności weryfikowane pod kątem prawnym i otrzymają dostęp do piaskownicy regulacyjnej KNF. RBL_START, na czas trwania programu, gwarantuje również miejsce do pracy w siedzibie RBL_ w budynku Warsaw Spire.RBL_START to także szansa dla start-upów na zdobycie finansowania. Niedawno powołany zespół inwestycyjny RBL_VC zweryfikuje każdą z firm pod kątem potencjału inwestycyjnego i zbada możliwości dalszej współpracy. Po pierwszej edycji programu Alior Bank zdecydował się nabyć 20% udziałów w jednym ze start-upów – PayPo i nie wyklucza dalszych inwestycji.

- Wierzymy, że partnerstwa ze start-upami pozwolą nam zmieniać nasz biznes szybciej i rozwijać ofertę bankową w kierunkach zgodnych z oczekiwaniami klientów i trendami rynkowymi. Posiadamy własny program akceleracyjny i fundusz inwestycyjny, uruchomiliśmy Portal dla Deweloperów, z którego mogą korzystać start-upy z akceleratora. Mamy zarówno doświadczenie jak i odpowiednie zaplecze i narzędzia do skutecznego wdrażania wspólnych projektów. Naszym celem jest nawiązanie współpracy z 20 podmiotami do 2020 roku i zostanie partnerem pierwszego wyboru dla start-upów - powiedział Marcin Jaszczuk, Wiceprezes Zarządu w Alior Banku.


RBL_START poszukuje firm, których rozwiązania należą do obszarów wskazanych przez Alior Bank lub PZU w kryteriach rekrutacji i takich, które mają przygotowane przynajmniej MVP swojego produktu. Do programu mogą aplikować start-upy z całego świata, pod warunkiem, że ich założyciele będą w stanie uczestniczyć w akceleratorze w Warszawie.

 

- Jako PZU jesteśmy partnerem drugiej edycji akceleratora startupów RBL_Start. Jest to dla nas bardzo cenne doświadczenie, przybliżające do świata startupów i nowoczesnych technologii. W ramach PZU każdego roku realizujemy kilkanaście pilotaży we współpracy ze startupami, a akcelerator RBL_START jest bardzo ważnym źródłem nawiązywania takich relacji. Mamy nadzieję, że druga edycja programu umożliwi poznanie zespołów, z którymi nawiążemy trwałą i korzystną dla obu stron współpracę – mówi Bartek Kwieciński, Dyrektor Zarządzający ds. Kanałów Cyfrowych i CRM w PZU. – W ramach akceleratora RBL_START szczególnie zależy nam na poznaniu startupów z obszaru szeroko rozumianej branży finansowej i open banking. Jesteśmy również otwarci na startupy z trzech głównych obszarów poszukiwań innowacji w PZU – a więc z obszaru wykorzystania dużych zbiorów danych (big data), cyfryzacji procesów oraz nowych interakcji z klientami, w tym w kanale digital – podsumowuje przedstawiciel PZU.

ważne
Rekrutacja do II edycji RBL_START potrwa do 12 maja, sam akcelerator będzie trwać od czerwca do listopada i zakończy się DemoDay, podczas którego uczestnicy zaprezentują swoje rozwiązania przed potencjalnymi inwestorami i partnerami.
 

Więcej informacji znajduje się na dedykowanej akceleratorowi stronie internetowej.

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies