"Sukces to ludzie.." – rozmowa z właścicielem firmy ELKO-BIS, która pozyskała dotacje unijną

03.11.2016 Prowadzenie działalności
Oceń 0.00/5 (0)
Ekspert
Szymon Klaczak członek zarządu, współwłaściciel
firma: ELKO-BIS Systemy Odgromowe sp. z o.o.

Napisz do eksperta
Szymon Klaczak

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

W rozmowie z Panem Szymonem Klaczakiem, współwłaścicielem ELKO-BIS o prowadzeniu działalności, sposobie finansowania, a przede wszystkim o przepisie na sukces.

 

ELKO-BIS - polski lider rynku systemów odgromowych*.
Od początku naszego istnienia stawiamy na jakość, gwarantując najwyższą jakość produktów i obsługi. Zbudowaliśmy zespół specjalistów pracujących z pełnym zaangażowaniem i zrozumieniem potrzeb i oczekiwań klienta. Dzięki temu osprzęt odgromowy ELKO-BIS chroni tysiące prestiżowych obiektów budowlanych i domów mieszkalnych w kraju i zagranicą. 


 
                               

-Dlaczego został Pan przedsiębiorcą? Co zdecydowało o takiej drodze życiowej?

 

-Jak to często bywa – troszkę szczęścia, troszkę przypadku i dużo ciężkiej pracy. Dwadzieścia lat temu pracowałem w dużej hurtowni elektrotechnicznej, a branża ochrony odgromowej dopiero raczkowała. W tym czasie też poznałem mojego obecnego partnera biznesowego. Usiedliśmy przy stole, określiliśmy nasze możliwości i oczekiwania, i … tak powstała firma ELKO-BIS. Od początku narzuciliśmy wysokie standardy zarówno jeśli chodzi o jakość produktów, jak też i obsługę klienta. Takie zasady obowiązują w naszej firmie cały czas.

 

-Jako młody przedsiębiorca, gdzie początkowo szukał Pan informacji o tym jak rozpocząć działalność i pozyskać środki na finansowanie?

 

-No cóż, kiedy nasza firma rozpoczynała działalność paleta możliwości w zakresie finansowania rozwoju nie była zbyt szeroka. Rynek oferował wówczas klasyczne bankowe kredyty inwestycyjne, pojawiały się też pierwsze oferty firm leasingowych. I tyle. Innych źródeł finansowania nie było.

 

-Jak wyglądały początki firmy?

 

-Budowaliśmy firmę od podstaw, z niewielkim kapitałem. Wynajmowaliśmy dwa pomieszczenia: jedno produkcyjne, drugie biurowe. Wraz ze wspólnikiem pracowaliśmy na równi z naszymi kilkoma pracownikami. Byliśmy dostawcami, handlowcami, kierowcami. Czasami pomagały nam nasze rodziny w skręcaniu i pakowaniu produktów. Każda zarobiona złotówka była przeznaczana na rozwój firmy. Intensywnie rozbudowywaliśmy portfolio naszych produktów, a jednocześnie poszukiwaliśmy nowych klientów. Nasza firma była nieznana, i nie było to łatwe zadanie. Jako pierwsi na rynku stworzyliśmy profesjonalny katalog oferowanych przez nas produktów. Kluczowa była jakość, a nie cena produktów. Branża szybko doceniła efekty naszej pracy. Staliśmy się rozpoznawalną marką, a nasze produkty zyskały uznanie wśród klientów.

 

-Jaka była największa trudność/przeszkoda w prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa, którą udało się Panu pokonać?

 

-No cóż, z mojego punktu widzenia kluczowymi przeszkodami był brak kapitału oraz brak większego doświadczenia z zarządzaniu tego typu firmą. W początkowym okresie bardzo dużo musiałem się nauczyć, w dalszym ciągu dużo się uczę. Bardzo trudno było rozwijać firmę nie mając wystarczającego kapitału finansowego. Ale z perspektywy czasu uważam, że to właśnie te przeciwności zahartowały zarówno mnie, jak i całą naszą firmę. Być może gdyby było nam łatwiej wystartować, to nie osiągnęlibyśmy pozycji, jaką dziś mamy. Nie należy więc się poddawać, ale trzeba wykorzystywać przeciwności do tego, by odnieść sukces.

 

-Skorzystał Pan z dofinansowania unijnego, zatem jakie widzi Pan zalety takiego sposobu pozyskania środków?

 

-Zalety są ogromne. Żyjemy w czasach, kiedy to ambitni przedsiębiorcy z wizją rozwoju mogą otrzymać środki finansowe na realizację swoich planów. To niepowtarzalna okazja, i nie można jej przegapić. Sam znam wiele firm, które wykonały olbrzymi skok w rozwoju, korzystając z dofinansowań unijnych. Dofinansowania pozwalają na zintensyfikowanie działań rozwojowych, wspomagają rozwój firmy.

 

-Przedsiębiorcy skarżą się na długi czas oczekiwania decyzyjnego w aplikacji o dotacje i dużą ilość zbędnych wniosków do wypełnienia, a jakie Pan widzi mankamenty, które stanowczo utrudniły Panu pozyskanie dotacji?

 

-Rzeczywiście, ilość dokumentów, zaświadczeń, oświadczeń i innych jest przytłaczająca. Oczekiwanie na rozstrzygnięcie też trwa czasami bardzo długo. Ponadto, jeśli już firma uzyska dofinansowanie, to trzeba jeszcze tę dotację rozliczyć – to kolejne formularze i dokumenty potwierdzające prawidłowość wydatkowania. Z pewnością nie jest to prosta i łatwa droga. Z drugiej jednak strony nie można liczyć na to, że ktokolwiek da nam tak po prostu pieniądze, nie upewniając się, że zostaną one w sensowny sposób wydane. Owszem, są to duże uciążliwości, ale trzeba je przejść. Z każdym kolejnym wnioskiem jest łatwiej, procedury wchodzą w krew, i pewne działania stają się rutynowe. 


-Co się zadziało po otrzymaniu środków? Na co je Pan przeznaczył?

 

-Dotychczas uzyskaliśmy dofinansowanie w trzech różnych programach. Dwa z nich dotyczą rozwoju eksportu, trzeci zaś rozwoju innowacyjności. Przystępując do pisania wniosku zawsze mamy przemyślany konkretny cel, na który chcemy przeznaczyć te środki. Wymagania co do ich wykorzystania są dość rygorystyczne, i trzeba ich przestrzegać.

 

-Gdyby mógł Pan cofnąć się do czasów, gdy rozpoczyna Pan działalność – czy skorzystał by Pan ponownie z  dofinansowania ?

 

-Oczywiście. Mało tego – z pewnością dużo wcześniej i na większą skalę staralibyśmy się o ich przyznanie. To ogromna szansa dla polskich firm, aby zaistnieć na rynku konkurencyjnym, i by walczyć z większymi i bogatszymi konkurentami.

 

-Liczne nagrody i certyfikaty potwierdzają odniesiony sukces, zatem co Pana zdaniem jest najważniejszym czynnikiem, który pozwolił Panu to wszystko osiągnąć?

 

-Przede wszystkim wytrwałość. Nie można zatrzymać się w rozwoju. To, że firma staje się liderem absolutnie nie oznacza, że można zwolnić. Utrzymanie pozycji lidera wymaga dwa razy większego wysiłku. Trzeba mieć wizję tego, co się chce osiągnąć. Trzeba wykorzystywać szanse, jakie daje nam życie i otoczenie. Trzeba podejmować odważne decyzje. Nie należy skupiać się na krótkotrwałych korzyściach, ale pracować na długotrwały efekt, trzeba budować każdego dnia markę i pozycję firmy. Gdy się to wszystko robi, wtedy sukces przychodzi sam.

 

-Co mógłby Pan poradzić młodym przedsiębiorcom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem?

 

-Radzę, by przestali myśleć, że kiedyś było łatwiej – bo nie było. Radzę, by byli mądrzy, pracowici i ambitni, i by takimi samymi ludźmi się otaczali. Trzeba mieć otwarte oczy, odwagę ale i zimną krew. Nie należy bać się ryzykownych decyzji, ale też nie należy ryzykować ponad miarę. Wykorzystujcie ten czas, zabiegajcie o darmowe pieniądze na rozwój, inwestujcie je mądrze i odpowiedzialnie, i wierzcie w sukces.

 

 

*-instalacja chroniąca obiekty przed porażeniami wynikłymi z wyładowań piorunowych
 

 

Kompleksowa oferta ELKO-BIS obejmuje osprzęt odgromowy wraz z akcesoriami dla wszystkich obiektów budowlanych. Zamówienia realizowane są błyskawicznie, a produkty obejmuje nawet 5-letnia gwarancja. Firma specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań nietypowych: świadczy usługi projektowe, dobiera elementy do konkretnego projektu, a także doradza i szkoli. Gruntownie przebadane i zaopatrzone w konieczne certyfikaty produkty są zdobywcami licznych nagród i wyróżnień.

 

                                                     

                                 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies